Vesta Sculler’s Head Results Archive

Vesta Sculler’s Head 2008 Results
Vesta Sculler’s Head 2007 Results
Vesta Sculler’s Head 2006 Results
Vesta Sculler’s Head 2005 Results
Vesta Sculler’s Head 2004 Results
Vesta Sculler’s Head 2003 Results
Vesta Sculler’s Head 2002 Results
Vesta Sculler’s Head 2001 Results
Vesta Sculler’s Head 2000 Results
Vesta Sculler’s Head 1999 Results
Vesta Sculler’s Head 1998 Results

2008 Results

 

1 1 20:30.57 E 120 A Campbell Tideway Scullers
2 1 20:45.57 E.LWT 123 J Lindsay-Fynn London RC
3 2 20:45.62 E 2 J Stephenson Molesey BC
4 1 20:47.36 S1 1 G Whittaker Imperial College
5 2 20:48.75 E.LWT 125 T Male Tideway Scullers
6 3 20:50.09 E.LWT 121 A Freeman-Pask Imperial College
7 3 20:52.10 E 127 J Clarke London RC
8 4 20:53.55 E.LWT 126 R Williams London RC
9 4 21:01.82 E 119 G Coleman Nottingham & Union
10 5 21:05.24 E 118 R Bouzas Nottingham RC
11 1 21:08.09 S3 183 S Hislop Imperial College
12 1 21:08.94 NV 315 O Tietz Imperial College
13 6 21:11.53 E 115 R Ockendon Molesey BC
14 1 21:12.00 S2 175 J Young London RC
15 7 21:15.85 E 116 G Searle Molesey BC
16 8 21:16.28 E 8 T Gale Tideway Scullers
17 9 21:17.71 E 117 I Weighell Rhwyfo Cymru
18 5 21:18.76 E.LWT 13 K Kolimechkov Putney Town
19 1 21:22.34 J18 52 J Walton Leicester RC
20 1 21:24.31 S2.LWT 7 D Wilson London RC
21 1 21:25.20 VetB 3 WH Mackworth-Praed Auriol Kensington
22 1 21:25.60 S1.LWT 5 P Keane Molesey BC
23 2 21:28.31 NV 328 D Cadoux-Hudson Imperial College
24 2 21:29.85 S2 177 E Barton Dart Totnes RC
25 2 21:30.16 S1.LWT 134 O Mahony London RC
26 2 21:31.64 S3 11 R Twyman Tideway Scullers
27 2 21:31.87 S1 131 N Marriott Tideway Scullers
28 3 21:32.05 NV 330 C Clarke Tideway Scullers
29 3 21:33.00 S1 10 J Davies Black Prince BC
30 2 21:33.48 VetB 158 F Berra X-Press BC
31 1 21:34.99 S4 23 J Mellor Bristol City RC
32 6 21:35.07 E.LWT 15 J Logan Glasgow
33 10 21:35.56 E 114 D Harte London RC
34 4 21:35.81 S1 9 C Morgan Agecroft
35 1 21:35.87 S3.LWT 46 A Cawthorne London RC
36 1 21:37.53 VetC 14 G Pooley Crabtree BC
37 2 21:38.37 S3.LWT 210 N O Reilly Tideway Scullers
38 5 21:38.56 S1 20 M Chatwin Quintin BC
39 3 21:39.89 S2 27 J Pine Tideway Scullers
40 7 21:40.04 E.LWT 4 A Smith Tideway Scullers
41 2 21:41.95 S2.LWT 57 P Hamblett Sudbury RC
42 3 21:42.37 S3.LWT 18 A Berridge London RC
43 2 21:42.98 J18 62 H Bradbury Thames RC
44 4 21:42.98 S3.LWT 207 A Gordon Imperial College
45 4 21:43.86 S2 179 R De Keizer RZV De Amstel, The Netherlands
46 3 21:44.64 J18 63 P Thomas Westminster Sch
47 4 21:45.22 J18 39 S Steele Magdalen Coll School
48 3 21:45.67 S3 190 S Rennie Molesey BC
49 4 21:47.00 S3 191 S Robinson Tideway Scullers
50 5 21:47.17 S2 25 A Haines Cardiff Univ BC
51 5 21:47.66 J18 219 T Fielder Westminster Sch
52 5 21:47.88 S3.LWT 215 E Bradbury Thames RC
53 4 21:48.65 NV 33 A Wiklund Molesey BC
54 6 21:51.46 S1 17 T Carter Upper Thames RC
55 6 21:53.44 S3.LWT 40 B Rodford Gloucester RC
56 5 21:53.49 S3 202 J Yerrell Imperial College
57 2 21:53.93 VetC 390 F Raschke Auriol Kensington
58 7 21:54.28 S3.LWT 208 J Livy Tideway Scullers
59 8 21:54.33 S3.LWT 206 A Gillies Imperial College
60 6 21:54.88 S3 54 J Burke Vesta
61 6 21:54.99 J18 234 T Mumford Kingston GS
62 2 21:55.30 S4 286 K Buckley Reading Univ.
63 8 21:55.92 E.LWT 122 J Halliday Tideway Scullers
64 7 21:56.22 J18 241 S Sykes Hollingworth Lake
65 6 21:56.55 S2 169 J Foad Molesey BC
66 3 21:56.98 S1.LWT 136 A Calvert-Ansari London RC
67 5 21:57.02 NV 295 R Irving Tideway Scullers
68 8 21:57.35 J18 227 W Kimberley Westminster Sch
69 3 21:57.84 S2.LWT 53 G Syms London RC
70 3 21:57.88 VetB 82 C Lewis Furnivall
71 7 21:57.92 S1 69 M Jaques Globe
72 4 21:58.25 VetB 152 R Mckenzie Bristol City RC
73 3 21:58.91 S4 287 I Docwra Loch Lomond RC
74 7 21:58.95 S3 214 L Birdsey Cardiff Univ BC
75 9 21:59.60 J18 240 O Staite Evesham RC
76 7 21:59.82 S2 173 M Norman Worcester RC
77 4 22:02.11 S4 273 S Gough Reading RC
78 8 22:02.48 S2 45 A Thompson Thames Tradesmen
79 1 22:03.38 VetD 49 I Pritchard Thames RC
80 5 22:03.67 VetB 19 H Worden Grosvenor RC
81 4 22:03.68 S2.LWT 182 M Stiller Tees RC
82 9 22:04.11 S3.LWT 89 E Griffiths Tideway Scullers
83 9 22:04.78 S2 24 A Jackson Nottingham & Union
84 6 22:05.11 NV 313 B Sullivan Agecroft
85 7 22:05.20 NV 301 J Mcgrail London RC
86 8 22:05.51 NV 110 M Williams Vesta
87 10 22:05.86 S2 178 J Brown Vesta
88 6 22:06.15 VetB 157 K Almand Quintin BC
89 11 22:06.60 S2 26 T Marshall Tideway Scullers
90 9 22:06.78 NV 310 J Scholes Poplar B&DRC
91 8 22:07.00 S3 197 G Turner Tideway Scullers
92 10 22:08.36 S3.LWT 64 N Grennan-Heaven Thames RC
93 10 22:09.00 NV 307 G Redman Thames RC
94 5 22:09.23 S4 288 M Drury Rob Roy
95 9 22:09.73 S3 22 C Scorah Broxbourne RC
96 12 22:10.56 S2 102 C Owen Cambridge 99
97 13 22:10.60 S2 176 C Allan Broxbourne RC
98 10 22:10.91 S3 12 L Taylor Bedford RC
99 7 22:11.03 VetB 161 R Evans Nottingham RC
100 1 22:11.21 W.E.LWT 144 H Goodsell Reading Univ.
101 1 22:12.36 W.E 71 K Stiller Leander
102 14 22:13.82 S2 21 A Young Tideway Scullers
103 15 22:14.01 S2 34 H Bond Vesta
104 11 22:14.18 NV 98 G Ferrara Lea RC
105 8 22:14.62 VetB 36 E Boileau Putney Town
106 10 22:15.16 J18 55 Z Lee-Green Llandaff RC
107 12 22:15.71 NV 108 J Bale London RC
108 11 22:15.78 E 124 D Mac Colgain London RC
109 11 22:15.96 S3.LWT 211 J Wedlake Imperial College
110 6 22:16.19 S4 279 M Roberts Tideway Scullers
111 11 22:16.46 J18 249 H Dorrance-King Thames RC
112 12 22:16.50 J18 245 E Williams Llandaff RC
113 3 22:16.58 VetC 70 T Ellis RAF
114 5 22:17.17 S2.LWT 111 C Anness Royal Docks
115 11 22:17.21 S3 194 D Smith Leicester RC
116 13 22:18.51 NV 323 J Björnberg Rob Roy
117 13 22:18.95 J18 236 S Padbury Leicester RC
118 12 22:19.44 S3 192 B Saunders Rob Roy
119 14 22:19.65 J18 247 S Blake Hereford RC
120 15 22:19.74 J18 244 J Warner Llandaff RC
121 4 22:19.96 S1.LWT 28 C Maw London RC
122 2 22:20.22 W.E 140 B Rodford Gloucester RC
123 13 22:20.78 S3 29 B Kadinopoulos Royal Navy & Royal Marines
124 14 22:20.96 S3 99 S Korbei Crabtree BC
125 14 22:21.59 NV 316 T Wheeler Tideway Scullers
126 15 22:22.43 S3 203 D Bellion Imperial College
127 1 22:23.64 VetA 66 A Gray Imperial College
128 16 22:25.14 J18 239 T Samuel Poplar B&DRC
129 8 22:25.20 S1 128 O Gill Thames RC
130 12 22:25.43 E 30 S Suthers Tideway Scullers
131 3 22:25.77 W.E 142 S Winckless Marlow RC
132 2 22:26.66 VetA 31 J Curran London RC
133 16 22:26.99 S3 186 J Kromdijk Rob Roy
134 4 22:28.09 W.E 138 J Haigh London RC
135 5 22:28.64 W.E 137 A Freeman Wallingford RC
136 16 22:29.50 S2 172 R Manton Imperial College
137 4 22:29.99 VetC 37 P Halford London RC
138 15 22:30.19 NV 335 T Dawson Agecroft
139 9 22:30.93 VetB 159 G Blanchard Rob Roy
140 17 22:31.67 S3 196 J Tonnar Rob Roy
141 16 22:31.91 NV 524 N Jorgenson London RC
142 7 22:32.15 S4 51 C Davidson Cygnet RC
143 10 22:32.31 VetB 86 R Alexander Broxbourne RC
144 6 22:32.88 S2.LWT 180 S Heap Marlow RC
145 2 22:33.10 VetD 68 C Harrison Quintin BC
146 6 22:33.22 W.E 139 N Howard Tideway Scullers
147 18 22:33.51 S3 185 C Knill Marlow RC
148 12 22:33.54 S3.LWT 84 C Morris Jesus Coll Cambridge
149 5 22:33.84 VetC 78 P Copham Farmer BC
150 19 22:33.89 S3 199 A Weaver Pengwern BC
151 20 22:34.74 S3 188 J Nelson Twickenham RC
152 8 22:34.89 S4 276 A Kendal Trinity Coll Oxford
153 9 22:35.18 S4 285 T Bond Tideway Scullers
154 6 22:35.86 VetC 387 P Hill Grosvenor RC
155 17 22:36.33 NV 338 M Jozwiak Vesta
156 1 22:36.85 W.S3 353 M Wilson Molesey BC
157 5 22:36.97 S1.LWT 107 J Leighton Northwich RC
158 18 22:37.52 NV 309 S Salter London RC
159 17 22:37.57 J18 242 S Thornton Gloucester RC
160 7 22:37.58 VetC 76 M Jenner Ryde
161 10 22:37.75 S4 100 T Youd Tideway Scullers
162 19 22:40.58 NV 291 S Hartridge Auriol Kensington
163 18 22:40.99 J18 224 P Jones Thames RC
164 11 22:41.09 S4 274 B Hicks Rob Roy
165 20 22:41.18 NV 319 J Wooller Thames RC
166 3 22:41.31 VetA 44 S Bever London RC
167 8 22:41.34 VetC 109 M Keller London RC
168 21 22:42.55 NV 327 S Button Vesta
169 9 22:43.00 VetC 93 A Mitchell Wycliffe College
170 3 22:43.39 VetD 61 W Bradbury Imperial College
171 7 22:43.71 S2.LWT 72 C Magee Poplar B&DRC
172 1 22:44.37 W.S2.LWT 270 S Cullen London RC
173 11 22:45.28 VetB 94 R Ratcliffe Quintin BC
174 21 22:48.37 S3 48 R Allen Tideway Scullers
175 13 22:49.04 S3.LWT 218 G Davis Pengwern BC
176 4 22:50.01 VetD 47 D Jillings Molesey BC
177 2 22:50.04 W.E.LWT 148 A Dennis London RC
178 12 22:50.17 VetB 162 I Hayden Ryde
179 13 22:50.86 VetB 106 S Graf Rob Roy
180 19 22:51.19 J18 230 J Lines Westminster Sch
181 3 22:51.81 W.E.LWT 146 A Redwood-Brown Reading RC
182 7 22:52.43 W.E 88 R Bradbury Westminster Sch
183 22 22:52.95 NV 296 T Jones Elizabethan BC
184 14 22:53.17 VetB 77 C Rumboll London RC
185 23 22:53.46 NV 312 R Stebbings Auriol Kensington
186 1 22:53.68 W.VetC 476 S Brown X-Press BC
187 5 22:53.74 VetD 459 W Riley Lea RC
188 1 22:54.27 W.S1.LWT 168 A Townsend Mortlake AABC
189 4 22:55.45 W.E.LWT 147 A Van Deventer Upper Thames RC
190 24 22:55.93 NV 91 V Mcgovern Vesta
191 1 22:56.07 W.S1 103 M Grant Worcester RC
192 1 22:56.48 VetE 85 G Lloyd Upper Thames RC
193 25 22:56.73 NV 59 J Webb Walton RC
194 10 22:56.73 VetC 87 N Pike Ryde
195 6 22:57.01 VetD 453 D Hope Henley RC
196 26 22:57.45 NV 320 J Woolley Agecroft
197 27 22:59.91 NV 56 A Groves London RC
198 15 23:00.05 VetB 160 L Clarke Wallingford RC
199 11 23:00.77 VetC 92 P Johnston Grosvenor RC
200 28 23:00.82 NV 112 J Ralph Sudbury RC
201 7 23:01.50 VetD 533 R Lonergan Sons Of Thames
202 29 23:01.68 NV 321 S Artist London RC
203 20 23:01.83 J18 228 W Laughlin Globe
204 17 23:03.02 S2 174 D Ohrenstein Quintin BC
205 12 23:04.46 S4 282 A Turton Isle Of Ely RC
206 14 23:06.30 S3.LWT 212 D Wong Min Vesta
207 22 23:07.51 S3 90 N Hubbard Auriol Kensington
208 12 23:07.54 VetC 397 T Cook Eton Excelsior
209 30 23:07.77 NV 302 B Mclaughlin Imperial College
210 13 23:07.80 S4 283 N Von Kaltenborn Auriol Kensington
211 21 23:08.09 J18 222 A Jepson Hollingworth Lake
212 4 23:09.00 VetA 149 P Muller London RC
213 31 23:09.33 NV 333 G Dakin-White Pembroke Coll Cambridge
214 1 23:10.02 VetF 498 H Tubbs Dart Totnes RC
215 32 23:10.71 NV 304 T Metcalf Royal Docks
216 23 23:10.89 S3 189 N Pickford Cygnet RC
217 2 23:10.95 VetF 500 T Bishop Quintin BC
218 18 23:11.35 S2 113 L Smith Thames Tradesmen
219 16 23:11.41 VetB 154 W Tilbury Vesta
220 33 23:13.61 NV 318 P Wilkins Rob Roy
221 34 23:13.73 NV 326 C Brown Auriol Kensington
222 2 23:14.23 W.S2.LWT 266 A Van Leemputten Upper Thames RC
223 24 23:15.16 S3 205 D Donaghy Cardiff City
224 1 23:15.64 W.J18 375 R Knaster Tideway Scullers
225 22 23:15.97 J18 223 T Jerry London Oratory Sch
226 35 23:16.34 NV 292 E Hillyard London RC
227 13 23:16.46 VetC 67 G Barks Peterborough City
228 2 23:16.59 VetE 481 G Potts Quintin BC
229 8 23:16.66 VetD 461 R Thornton Gloucester RC
230 36 23:16.98 NV 305 D Murch Putney Town
231 1 23:17.49 W.NV 429 L Kennedy Thames RC
232 1 23:18.19 W.S4 406 H Ratcliff Thames RC
233 3 23:19.48 W.S2.LWT 262 C Greves Wallingford RC
234 3 23:20.22 VetF 492 J Harris Dart Totnes RC
235 23 23:20.33 J18 229 R Lawton Hollingworth Lake
236 14 23:20.90 VetC 399 M Downey Bristol City RC
237 37 23:21.72 NV 298 R Littlewood Eton Excelsior
238 4 23:23.18 W.S2.LWT 105 D Mallinson Thames RC
239 25 23:23.40 S3 201 D Yates Broxbourne RC
240 5 23:23.75 W.E.LWT 145 H Ralston Mortlake AABC
241 15 23:26.02 VetC 384 B Gascoine Radley Mariners
242 8 23:26.29 S2.LWT 181 A Kocho-Williams Bristol City RC
243 38 23:26.36 NV 96 M Schramm Fitzwilliam Col
244 1 23:26.84 W.S3.LWT 368 E Stutters Tideway Scullers
245 2 23:28.01 W.S1.LWT 166 L Logan Clyde ARC
246 24 23:28.74 J18 221 A Gora London Oratory Sch
247 14 23:29.33 S4 281 L Tonks Nottingham RC
248 4 23:29.93 VetF 496 G St John Bagnall Tideway Scullers
249 5 23:30.28 VetF 495 R Pinckney Tideway Scullers
250 39 23:30.93 NV 322 R Best Rob Roy
251 40 23:31.02 NV 325 C Blaum Jesus Coll Cambridge
252 1 23:31.62 W.S2 255 L Muir Tideway Scullers
253 8 23:31.97 W.E 143 J Byrne Barnes Bridge Ladies
254 3 23:32.59 VetE 489 M Cook Quintin BC
255 26 23:32.82 S3 187 P Moody Broxbourne RC
256 2 23:33.02 W.S2 258 E Thompson Imperial College
257 17 23:33.20 VetB 151 P Kelly Furnivall
258 3 23:33.52 W.S2 269 N Balhi Bristol City RC
259 18 23:34.20 VetB 156 E Williams Thames Tradesmen
260 41 23:35.07 NV 306 J O Donnell Poplar B&DRC
261 16 23:36.39 VetC 391 D Richardson Cantabrigian
262 6 23:36.47 VetF 502 G Davidson Bristol City RC
263 9 23:37.33 S1 130 R Jephcote Burton Leander
264 2 23:38.03 W.S3.LWT 361 C Gilliver Vesta
265 42 23:38.53 NV 311 E Standring Agecroft
266 43 23:40.16 NV 336 J Deverell Poplar B&DRC
267 2 23:40.29 W.S4 410 C Stothart Mortlake AABC
268 1 23:42.18 W.VetA 104 A Hagon Auriol Kensington
269 2 23:43.51 W.NV 433 A Propsting Mortlake AABC
270 2 23:44.95 W.S3 342 R Hutchinson Mortlake AABC
271 9 23:45.03 VetD 456 Q Mckellar Broxbourne RC
272 3 23:45.16 W.S3 346 N Smith Imperial College
273 44 23:45.27 NV 314 M Taylor Poplar B&DRC
274 4 23:46.13 VetE 488 S Barker London RC
275 45 23:46.62 NV 337 C Dollimore Eton Excelsior
276 10 23:47.21 VetD 462 A Wheeler RSN Bruxelles, Belgium
277 3 23:47.51 W.NV 428 L Kallal Furnivall
278 5 23:49.74 W.S2.LWT 268 K Wirt Mortlake AABC
279 11 23:50.06 VetD 454 R Jepson Hollingworth Lake
280 46 23:50.08 NV 324 J Bland Bedford RC
281 1 23:51.28 W.VetB 252 C Nolan Rob Roy
282 7 23:51.40 VetF 497 R Swift Tideway Scullers
283 4 23:52.91 W.NV 437 S Theodorou Thames RC
284 4 23:54.14 W.S3 352 E Wells Putney Town
285 47 23:54.40 NV 290 G Galavotti Vesta
286 2 23:54.82 W.S1 165 L Walczak Molesey BC
287 5 23:55.38 W.S3 344 A Paulus Putney Town
288 3 23:55.46 W.S3.LWT 371 S Cornick Mortlake AABC
289 27 23:55.52 S3 195 D Sykes Hollingworth Lake
290 48 23:55.54 NV 303 N Mead Poplar B&DRC
291 4 23:55.58 W.S2 259 E Bishop Mortlake AABC
292 49 23:55.85 NV 331 S Collingridge Bewdley RC
293 4 23:56.53 W.S3.LWT 365 S Murphy Mortlake AABC
294 5 23:56.67 W.S3.LWT 367 A Porteous Jesus Coll Cambridge
295 25 23:56.75 J18 237 C Perry London Oratory Sch
296 6 23:58.08 W.S3 348 S Supple Tideway Scullers
297 3 23:59.04 W.S4 409 A Simpson Cambridge 99
298 50 23:59.65 NV 299 M Lunn Llandaff RC
299 17 24:01.66 VetC 389 R Page Ryde
300 3 24:01.87 W.S1 163 K Grose Tideway Scullers
301 18 24:02.86 VetC 388 C Jillings Cygnet RC
302 6 24:03.56 W.S2.LWT 271 K Evans Llandaff RC
303 8 24:03.70 VetF 503 C Daws Crabtree BC
304 9 24:03.89 VetF 499 J Watling Southsea
305 10 24:04.07 VetF 490 C George Thames RC
306 5 24:04.95 W.NV 434 A Ramsden Mortlake AABC
307 7 24:05.31 W.S3 340 K Hedges Vesta
308 5 24:05.49 VetE 482 R Purkiss Vesta
309 12 24:05.94 VetD 460 S Thompson Trafford RC
310 28 24:06.23 S3 213 B Askin Curlew
311 15 24:06.30 S4 280 P Simpson Vesta
312 6 24:07.96 W.S3.LWT 362 E Hodson Wallingford RC
313 8 24:08.02 W.S3 351 K Weaver Pengwern BC
314 6 24:08.50 W.NV 443 S Bailey Cambridge City RC
315 13 24:09.45 VetD 464 S Banks Thames Tradesmen
316 9 24:09.54 W.S3 347 R Smith Imperial College
317 19 24:09.80 VetC 395 D Avery Ardingly
318 7 24:10.69 W.NV 450 J Chichester Thames RC
319 8 24:11.36 W.NV 445 L Brown Mortlake AABC
320 10 24:11.40 W.S3 358 C Dempster Vesta
321 14 24:13.13 VetD 466 A Docwra Loch Lomond RC
322 5 24:14.07 W.S2 257 R Stackhouse Barnes Bridge Ladies
323 6 24:14.95 VetE 485 H Williams Tideway Scullers
324 20 24:16.19 VetC 386 D Grylls Mortlake AABC
325 7 24:17.73 W.S2.LWT 263 R Kugele Nottingham RC
326 7 24:18.14 W.S3.LWT 363 F Johnstone Poplar B&DRC
327 4 24:18.26 W.S4 402 S Jones Thames RC
328 9 24:20.72 W.NV 436 B Smith Cardiff Univ BC
329 2 24:21.12 W.VetB 250 C Job Wallingford RC
330 5 24:23.01 W.S4 412 E Wallen Curlew
331 2 24:23.34 W.VetC 477 R Caroe Rob Roy
332 11 24:23.54 VetF 491 C Grainger London RC
333 6 24:23.89 W.S4 417 E Dickinson Thames RC
334 8 24:24.04 W.S2.LWT 267 C Waterworth Imperial College
335 15 24:24.25 VetD 525 J Collett Thames RC
336 6 24:25.96 W.S2 256 H Selden Marlow RC
337 51 24:26.09 NV 297 R Kane Vesta
338 7 24:26.10 VetE 484 S Spowart Oxford City
339 7 24:26.21 W.S4 411 G Turner Vesta
340 2 24:26.51 W.J18 379 S Tilley Dartmouth
341 52 24:26.67 NV 293 J Hollier Globe
342 10 24:28.79 W.NV 439 B Van Hoorn Alkema Barnes Bridge Ladies
343 11 24:28.95 W.NV 449 R Cheetham Tideway Scullers
344 3 24:29.02 W.J18 373 E Hoffman American Sch
345 8 24:29.39 W.S4 415 A Coomer Auriol Kensington
346 8 24:29.87 W.S3.LWT 369 B Thomson Thames RC
347 9 24:29.94 W.S2.LWT 264 E Mann Tideway Scullers
348 11 24:30.04 W.S3 356 P Capel Bewdley RC
349 9 24:30.10 W.S3.LWT 364 G Mccormack Mortlake AABC
350 4 24:34.14 W.J18 377 J Rice Dart Totnes RC
351 12 24:34.82 W.NV 438 H Tyldesley Putney Town
352 1 24:35.84 VetH 520 K Williams Mortlake AABC
353 12 24:36.05 W.S3 339 H Fullman Bristol City RC
354 8 24:36.07 VetE 479 P Mew Vesta
355 10 24:36.30 W.S3.LWT 370 R Willoughby Dart Totnes RC
356 3 24:36.59 W.VetC 469 S Holt Cantabrigian
357 13 24:39.11 W.S3 350 J Warrington Guildford RC
358 16 24:40.08 VetD 465 N Capeci HSBC RC
359 9 24:40.85 W.S4 408 K Rolfsman Mortlake AABC
360 4 24:41.27 W.VetC 472 J Skipper Mortlake AABC
361 17 24:42.23 VetD 458 R Phillips Bewl Bridge
362 21 24:42.92 VetC 393 N Thomas Walbrook
363 14 24:43.91 W.S3 349 C Thomas Tideway Scullers
364 5 24:44.04 W.VetC 473 L Baguley Barnes Bridge Ladies
365 10 24:44.98 W.S4 416 J Cotgrove Isle Of Ely RC
366 53 24:45.32 NV 329 M Castellini Llandaff RC
367 22 24:45.60 VetC 392 T Roe Burton Leander
368 15 24:46.02 W.S3 355 L Butterworth Eton Excelsior
369 26 24:46.71 J18 243 M Tilley Dartmouth
370 11 24:47.87 W.S4 414 S Blackburn Mortlake AABC
371 12 24:48.70 W.S4 435 Z Rutterford Rob Roy
372 13 24:51.02 W.NV 440 A Watterston Mortlake AABC
373 5 24:52.33 W.J18 380 M Bertasi American Sch
374 10 24:52.99 W.S2.LWT 265 K Smith Tideway Scullers
375 13 24:54.51 W.S4 413 K Wright Mortlake AABC
376 14 24:56.15 W.NV 430 J Lewis Putney Town
377 15 24:56.25 W.NV 419 J Gapper Mortlake AABC
378 16 24:57.69 W.S3 341 S Hughes Poplar B&DRC
379 6 25:01.22 W.J18 383 L Edwards Putney High School
380 9 25:01.35 VetE 487 G Adams Putney Town
381 7 25:01.36 W.S2 260 L Blackford Cambridge 99
382 16 25:01.90 W.NV 446 C Bulmer Vesta
383 1 25:05.14 W.VetE 511 J Al-Janabi Tideway Scullers
384 17 25:05.54 W.NV 447 A Caffyn Sons Of Thames
385 7 25:06.72 W.J18 374 S Holt Upper Thames RC
386 16 25:09.10 S4 284 C Aspey Eton Excelsior
387 18 25:10.84 W.NV 448 D Charles Putney Town
388 10 25:12.50 VetE 486 N Wylie Cygnet RC
389 8 25:16.56 W.S2 254 S Hood Auriol Kensington
390 12 25:18.87 VetF 501 V Clark Bewl Bridge
391 11 25:19.17 W.S3.LWT 366 A Oyston Army RC
392 1 25:19.77 VetG 516 R Potter Trafford RC
393 1 25:20.92 W.VetD 508 S Arion Eton Excelsior
394 8 25:21.18 W.J18 382 E Craig Bewl Bridge
395 19 25:21.96 W.NV 422 C Greenhalgh Mortlake AABC
396 54 25:24.66 NV 300 T Mccrae Twickenham RC
397 14 25:26.11 W.S4 405 J Osborne Vesta
398 6 25:28.11 W.VetC 475 J Baxter Lea RC
399 11 25:31.09 VetE 483 S Rose Putney Town
400 23 25:32.04 VetC 396 M Carr Quintin BC
401 20 25:35.28 W.NV 431 K Lischynsky Barnes Bridge Ladies
402 21 25:36.18 W.NV 424 R Herbert Auriol Kensington
403 9 25:37.28 W.J18 238 C Rowell Eton Excelsior
404 2 25:38.87 W.VetD 506 A Ringshaw Lea RC
405 13 25:41.86 VetF 493 J Longworth Wallingford RC
406 55 25:44.34 NV 334 J Davies Vesta
407 3 25:50.16 W.VetB 251 H Kilsby Tideway Scullers
408 22 25:52.57 W.NV 418 S Fairley Putney Town
409 23 25:52.73 W.NV 444 L Brennan Putney Town
410 2 25:53.29 VetH 521 F Brown Quintin BC
411 24 26:01.36 W.NV 425 C Holloway Twickenham RC
412 15 26:02.38 W.S4 401 N Henderson-Ross Vesta
413 18 26:02.91 VetD 452 G Murdoch Putney Town
414 25 26:05.78 W.NV 421 S Grant Twickenham RC
415 2 26:08.27 VetG 515 R Pigden Auriol Kensington
416 7 26:12.51 W.VetC 474 P Barker Ancholme RC
417 26 26:13.52 W.NV 451 H Cook Eton Excelsior
418 19 26:18.52 VetD 457 R Metcalf London RC
419 16 26:31.25 W.S4 407 K Riley Hollingworth Lake
420 2 26:40.86 W.VetE 510 K Phillips Maidenhead RC
421 8 26:46.94 W.VetC 467 H Farmbrough Tideway Scullers
422 3 26:47.87 VetG 513 M Lepper Auriol Kensington
423 1 26:55.98 VetI 526 H Davy Quintin BC
424 10 27:00.42 W.J18 231 C Macaree Eton Excelsior
425 27 27:09.97 W.NV 441 I Wragg Ancholme RC
426 17 27:16.00 W.S4 404 E Mackley Cambridge City RC
427 4 27:19.96 VetG 514 J Mckerrell Vesta
428 3 27:29.03 W.VetD 507 R Thom Tideway Scullers
429 5 27:31.06 VetG 512 R Lebentz Auriol Kensington
430 9 27:46.04 W.VetC 471 X Neale Tideway Scullers
431 18 27:50.07 W.S4 403 R Lester Army RC
432 28 28:16.69 W.NV 427 M Israel Cygnet RC
433 12 28:19.82 W.S3.LWT 360 C Fox Mortlake AABC
434 24 28:21.73 VetC 398 D Souza Putney Town
435 10 13:46.67 S1 35 E Gill London RC
22:30.16 T/O 278 T Evens Putney Town
22:45.34 T/O 83 D Bulmer Thames Tradesmen
DNF S3.LWT 6 A Sage Tideway Scullers
DNF VetG 517 P Cowell Putney Town
DNF W.S1.LWT 167 S Mee Mortlake AABC
DNF W.VetD 505 L Knill Marlow RC

2007 Results

 

1 1 20:58.76 MS1 142 G Whittaker Imperial College Boat Club
2 1 21:02.10 ME 1 J Stephenson Molesey BC
3 2 21:08.54 ME 127 M Hennessy Tideway Scullers School
4 3 21:09.63 ME 126 J Dunley Tideway Scullers School
5 1 21:28.71 MVA 3 W Mackworth-Praed Auriol Kensington
6 1 21:32.81 MS2 173 A Ardron Leander Club
7 1 21:36.60 ME LWT 16 A Smith Tideway Scullers School
8 1 21:37.25 MS2 LWT 19 P Keane Walton RC
9 2 21:37.63 MS2 LWT 5 A Sage Tideway Scullers School
10 1 21:37.93 MS3 LWT 7 D Wilson London RC
11 4 21:39.46 ME 4 T Gale Tideway Scullers School
12 1 21:39.63 MVB 15 I Watson London RC No Boat ID
13 5 21:45.82 ME 129 C Morgan Hollingworth Lake
14 2 21:46.39 MS2 2 J Davies Rob Roy
15 1 21:47.54 MS3 192 J Collins Tideway Scullers School
16 3 21:48.56 MS2 11 R Twyman Tideway Scullers School
17 2 21:50.48 MS1 150 L Taylor Tideway Scullers School
18 2 21:50.92 ME LWT 133 K Kolimechkov Putney Town RC
19 2 21:52.69 MVB 8 G Pooley Crabtree BC
20 1 21:53.95 MS4 6 S Lack Kingston RC
21 3 21:54.08 ME LWT 131 J Logan Clyde
22 4 21:55.44 ME LWT 21 C Hayes London RC
23 6 21:57.82 ME 130 N Wakefield Nautics BC
24 3 21:58.06 MS1 147 D Pring London RC
25 7 21:59.64 ME 13 C Logan Glasgow University BC
26 4 22:01.74 MS1 9 T Carter Upper Thames RC
27 2 22:01.89 MS3 LWT 213 A Berridge London RC
28 2 22:02.46 MS3 12 R Hardy Tideway Scullers School
29 3 22:03.24 MVB 34 H Worden Grosvenor RC
30 5 22:05.10 MS1 148 M Chatwin Quintin BC
31 4 22:09.05 MS2 171 A Young Tideway Scullers School
32 3 22:09.29 MS3 26 C Scorah Broxbourne RC
33 2 22:09.75 MS4 18 J Mellor Bristol City RC
34 5 22:09.87 MS2 166 A Jackson Notts & Union
35 6 22:13.79 MS2 178 A Haines Cardiff, Univ Wales
36 1 22:13.81 MJ 226 G Arnold Westminster School Boat Club
37 3 22:14.43 MS2 LWT 17 J O Neill Lea RC
38 7 22:15.44 MS2 169 T Marshall Tideway Scullers School
39 3 22:15.47 MS3 LWT 59 J Pine Tideway Scullers School
40 1 22:15.53 MS1 LWT 149 C Maw London RC
41 4 22:16.86 MS2 LWT 185 B Hudson London RC No Boat ID
42 8 22:17.11 MS2 35 P Evans York City
43 9 22:17.69 MS2 29 N Morrell Rob Roy
44 4 22:18.60 MS3 111 B Kadinopoulos Royal Navy RC
45 5 22:19.23 MS3 206 D Finn London RC
46 8 22:19.90 ME 128 S Suthers Tideway Scullers School
47 2 22:19.92 MVA 25 J Curran Tideway Scullers School
48 5 22:20.92 MS2 LWT 190 C Jarvis Walton RC
49 1 22:21.03 MN 331 A Wiklund London RC
50 6 22:21.67 MS1 141 I Jones Grosvenor RC
51 2 22:22.06 MJ 254 D Rix-Standing Westminster School Boat Club
52 10 22:22.21 MS2 10 H Bond Vesta RC
53 7 22:22.46 MS1 145 E Gill London RC
54 2 22:22.48 MS1 LWT 22 N Davenport London RC
55 11 22:23.27 MS2 31 J Barrett Burway RC
56 4 22:23.56 MVB 52 E Boileau Putney Town RC
57 5 22:23.83 ME LWT 132 W Hoodless Upper Thames RC
58 1 22:23.88 MVC 397 P Halford London RC
59 8 22:24.96 MS1 140 H Powell Auriol Kensington
60 3 22:25.14 MJ 62 S Steele Magdalen College School
61 4 22:25.42 MS3 LWT 215 B Rodford Gloucester
62 5 22:25.49 MS3 LWT 212 S Mason London RC
63 6 22:25.57 MS3 LWT 211 M Coughlan London RC
64 3 22:26.58 MS4 297 S Tait Kings College London
65 6 22:26.62 MS3 90 T Arbeid Tideway Scullers School
66 4 22:27.92 MS4 296 G Sharpe Tideway Scullers School
67 2 22:28.13 MVC 28 M Shimmin Upper Thames RC
68 3 22:28.62 MVC 392 M Burbanks Molesey BC
69 4 22:29.15 MVC 36 S Bever London RC
70 12 22:29.60 MS2 168 T Day Globe
71 7 22:30.78 MS3 195 T Goldsbrough Grosvenor RC
72 8 22:31.73 MS3 201 D Prescott Glasgow
73 13 22:31.89 MS2 182 A Thompson Thames Tradesmen’S RC
74 7 22:32.14 MS3 LWT 210 A Cawthorne London RC
75 5 22:32.86 MVC 72 D Jillings Molesey BC
76 2 22:33.15 MN 30 P Allen Tideway Scullers School
77 1 22:33.34 MVD 410 I Pritchard Thames RC
78 5 22:35.88 MS4 67 P Taylor Stratford Upon Avon Boat Club
79 6 22:35.99 MS4 75 T Evens Sons Of The Thames
80 3 22:36.66 MN 339 T Simpson Cantabrigian
81 4 22:36.78 MJ 237 J Gross Westminster School Boat Club
82 8 22:37.88 MS3 LWT 89 C Davidson Cygnet RC
83 5 22:37.96 MJ 235 J Walton Leicester RC
84 6 22:38.07 MS2 LWT 186 G Syms London RC
85 9 22:38.89 MS3 LWT 218 H Roots Bristol University BC No Boat ID
86 7 22:39.55 MS4 53 J Burke Vesta RC
87 6 22:39.61 MJ 247 Z Lee-Green Llandaff RC
88 4 22:39.64 MN 103 A Groves London RC
89 7 22:40.39 MS2 LWT 189 P Hamblett Sudbury RC
90 9 22:40.67 MS3 200 S Hampshire Maidstone Invicta
91 5 22:40.78 MN 91 J Webb Walton RC
92 14 22:40.85 MS2 188 M Haines Cardiff, Univ Wales
93 8 22:41.41 MS4 281 C Leonard Rob Roy
94 2 22:41.74 MVD 66 W Bradbury Imperial College Boat Club
95 6 22:42.52 MN 23 M Kerrigan London RC
96 7 22:42.65 MJ 253 H Bradbury Thames RC
97 8 22:42.89 MJ 225 P Thomas Westminster School Boat Club
98 8 22:43.07 MS2 LWT 33 N Grennan-Heaven Thames RC
99 10 22:43.31 MS3 39 C Fisher Thames RC
100 9 22:43.76 MS1 27 J Fagan Warrington
101 3 22:43.81 MS1 LWT 151 A Gray Imperial College Boat Club
102 7 22:44.11 MN 300 R Lambert Thames Tradesmen’S RC
103 6 22:44.21 MVC 65 G Barks Peterborough City
104 3 22:45.15 MVD 54 C Harrison Quintin BC
105 15 22:46.58 MS2 175 M Jaques Globe
106 5 22:46.73 MVB 51 T Ellis RAF
107 11 22:47.63 MS3 50 S Molloy Kingston RC
108 1 22:47.68 WE 135 K Stiller Nottingham RC
109 12 22:47.87 MS3 44 A Pascovitch Jesus College, Cambridge
110 9 22:47.98 MS2 LWT 71 C Magee Poplar Blackwall And District RC
111 10 22:48.22 MS2 Lwt 181 A Davies Cardiff City
112 9 22:48.83 MJ 236 J Mccann Canford Sch
113 7 22:48.84 MVC 43 N Ryan Quintin BC
114 8 22:49.29 MVC 32 M Hackett Runcorn
115 6 22:50.43 MVB 73 M Jenner Ryde
116 7 22:50.65 MVB 61 C Rumboll London RC
117 8 22:50.89 MN 356 M Ley Nottingham RC
118 9 22:51.02 MVC 81 P Copham Stratford Upon Avon Boat Club
119 13 22:51.76 MS3 48 J Stevenson Glasgow
120 14 22:52.13 MS3 88 M Devaney Grosvenor RC
121 1 22:54.17 WE LWT 64 A Dennis Wallingford RC
122 16 22:54.81 MS2 56 C Mollison Maidstone Invicta
123 17 22:54.91 MS2 165 M Duffy Bristol City RC
124 4 22:55.25 MVD 76 J Ferris Furnivall
125 9 22:55.52 MN 304 I Rice Glasgow University BC
126 9 22:55.89 MS4 278 C Davy Nottingham RC
127 8 22:56.25 MVB 157 C Lewis Furnivall
128 10 22:57.27 MN 323 A White Thames Tradesmen’S RC
129 10 22:57.32 MS3 LWT 209 C Morris Jesus College, Cambridge
130 10 22:57.42 MJ 243 S Burdell Westminster School Boat Club
131 5 22:58.83 MVD 82 G Lloyd Upper Thames RC
132 9 22:59.14 MVB 42 R Alexander Broxbourne RC
133 10 23:00.62 MVC 41 N Pike Ryde
134 11 23:00.73 MN 328 S Hutchinson Imperial College Boat Club
135 11 23:00.97 MJ 249 C Herbert Pangbourne College
136 12 23:01.89 MJ 231 J Orpen-Palmer Westminster School Boat Club
137 2 23:02.05 WE 92 A Finn Tideway Scullers School
138 1 23:03.28 WS1 68 R Bradbury Westminster School Boat Club
139 10 23:03.71 MS4 285 E Griffiths Kings College London
140 15 23:03.76 MS3 104 A Thorne Birmingham
141 16 23:04.26 MS3 108 N Hubbard Auriol Kensington
142 11 23:04.54 MS4 58 T Hellier Furnivall
143 12 23:04.76 MN 336 V Mcgovern Royal Sport Nautique De Bruxelles 1865 (Belgium)
144 10 23:05.66 MVB 96 P Johnston Royal Chester
145 11 23:06.03 MVC 391 P Ellis Walton RC
146 12 23:06.58 MVC 69 A Mitchell Wycliffe College No Boat ID
147 18 23:06.74 MS2 176 R Ratcliffe Quintin BC
148 19 23:07.38 MS2 174 T Robb Bedford RC
149 17 23:07.64 MS3 203 P Barnes Imperial College Boat Club
150 20 23:08.06 MS2 85 B Ingle Coalporters RC
151 18 23:08.26 MS3 57 J Hepburn Kingston RC
152 13 23:09.07 MN 324 D Graham Glasgow University BC
153 1 23:11.17 MVE 489 S Morris Wallingford RC
154 10 23:11.23 MS1 144 J Lackner Kingston RC
155 14 23:11.55 MN 299 J Waldegrave London RC
156 21 23:12.23 MS2 180 R Clarke Burton Leander
157 15 23:12.33 MN 351 M Schramm Fitzwilliam College
158 11 23:14.05 MS3 LWT 219 G Edelston Cygnet RC
159 16 23:14.63 MN 307 G Ferrara Lea RC
160 13 23:14.74 MJ 224 M Wainwright Westminster School Boat Club
161 17 23:15.57 MN 326 A Ridler Broxbourne RC
162 2 23:15.63 WE LWT 139 M Sage Tideway Scullers School
163 19 23:15.82 MS3 202 S Korbei Crabtree BC
164 11 23:15.94 MS2 LWT 106 D Chan Furnivall
165 14 23:16.15 MJ 229 T Youd Exeter
166 15 23:16.84 MJ 77 T Pearson Warrington
167 18 23:17.09 MN 360 D Rose Exeter
168 12 23:17.13 MS4 279 B Melham Putney Town RC
169 16 23:18.13 MJ 251 S Bouchet Pangbourne College
170 13 23:18.41 MS4 289 C Owen Cambridge 99
171 1 23:18.47 WS2 262 M Eriksson Worcester RC
172 19 23:18.92 MN 327 B Tompson Thames Tradesmen’S RC
173 14 23:19.22 MS4 280 W Howell Tideway Scullers School No Boat ID
174 20 23:19.23 MN 338 C Brown London RC
175 17 23:19.75 MJ 244 K Wagstyl Westminster School Boat Club
176 1 23:20.06 WS1 Lwt 110 A Hagon Auriol Kensington
177 2 23:20.39 WS1 122 D Mallinson Mortlake AABC
178 18 23:20.60 MJ 252 J Ahrens Pangbourne College
179 13 23:20.65 MVC 389 P Thiemann Walton RC
180 20 23:21.04 MS3 49 S Graf Rob Roy No Boat ID
181 22 23:21.77 MS2 47 J Leighton Northwich RC
182 21 23:21.83 MN 357 J Bale London RC
183 14 23:22.15 MVC 398 M Keller London RC
184 22 23:22.40 MN 332 N Le Gassick Globe
185 19 23:23.74 MJ 238 W Hetherington Canford Sch
186 12 23:23.80 MS3 LWT 216 M Calvin Exeter
187 23 23:24.37 MN 334 M Williams Vesta RC
188 24 23:27.06 MN 301 M Cullinan St Georges Hospital
189 20 23:27.21 MJ 228 J Beechinor Bedford RC Interference
190 23 23:27.74 MS2 170 C Anness Royal Docks
191 3 23:28.19 WE Lwt 87 H Mason London RC
192 3 23:29.06 WS1 161 N Wase Marlow RC
193 15 23:29.41 MS4 295 A Seward Imperial College Boat Club
194 21 23:29.92 MJ 113 C Smith Pangbourne College
195 25 23:31.06 MN 532 A Jessel Upper Thames RC
196 22 23:32.04 MJ 234 J Ralph Sudbury RC
197 15 23:32.56 MVC 393 D Clinton Vesta RC
198 23 23:32.68 MJ 242 H Mccullough Magdalen College School
199 24 23:34.11 MS2 177 L Smith Thames Tradesmen’S RC
200 24 23:34.25 MJ 230 E Hackett Canford Sch
201 26 23:34.30 MN 320 G Mckirdy Nottingham RC No Boat ID
202 27 23:34.34 MN 353 P Muller London RC
203 16 23:34.42 MVC 93 M Everington Walton RC
204 28 23:34.60 MN 312 O Mills Maidstone Invicta
205 2 23:34.77 MVE 99 G Potts Quintin BC
206 13 23:34.88 MS3 LWT 79 N Kaltenborn Auriol Kensington
207 14 23:34.90 MS3 LWT 208 B Burton Lea RC
208 29 23:35.46 MN 329 S Artist London RC
209 16 23:35.67 MS4 121 N Pickford Cygnet RC
210 2 23:35.92 WS2 115 A Skailes Globe
211 30 23:36.01 MN 349 T Bell Imperial College Boat Club
212 25 23:36.19 MS2 179 D Smith London RC
213 21 23:36.46 MS3 55 C Mercer Kingston RC
214 31 23:36.84 MN 315 C Royles Nottingham RC
215 15 23:36.95 MS3 LWT 220 J Fickling Royal Navy RC
216 4 23:36.99 WS1 105 A Bradbury Jesus College, Cambridge
217 12 23:37.61 MS2 LWT 191 C Guest Mortlake AABC
218 25 23:37.94 MJ 223 L Dorey Canford Sch
219 22 23:37.98 MS3 40 W Powell Westover & Bournemouth RC
220 32 23:38.66 MN 309 B Saunders Rob Roy
221 1 23:40.01 MVF 118 T Bishop Quintin BC
222 33 23:40.33 MN 325 B Black Grosvenor RC
223 34 23:40.50 MN 313 P Russel Glasgow University BC
224 26 23:41.14 MJ 239 L Tonks Poplar Blackwall And District RC
225 17 23:41.24 MS4 283 R Keyser Cygnet RC
226 1 23:41.67 WJ 438 R Knaster American School In London
227 13 23:41.77 MS2 LWT 183 M Tchoubouroff Auriol Kensington No Boat ID
228 18 23:42.08 MS4 291 T Marriott Nottingham RC
229 1 23:42.49 WS3 Lwt 382 C Greves Wallingford RC
230 3 23:42.62 WE 80 J Warren Molesey BC No Boat ID
231 1 23:43.17 WN 464 H Ratcliff Thames RC No Boat ID
232 35 23:43.92 MN 342 D Donaghy Cardiff City
233 27 23:45.99 MJ 232 J Owen Westminster School Boat Club
234 4 23:47.69 WE LWT 112 K Trembling Mortlake AABC
235 36 23:48.13 MN 364 E Macdonald Oriel College BC
236 1 23:48.65 WS3 372 T Zant Molesey BC
237 2 23:50.25 WS3 Lwt 125 C Gilliver Vesta RC
238 2 23:50.91 WS1 Lwt 100 A Redwood-Brown Reading RC
239 5 23:52.26 WS1 159 R Armstrong Star Club
240 37 23:52.64 MN 365 S Pancratz First And Third Trinity
241 17 23:53.20 MVC 83 P Hill Grosvenor RC
242 28 23:53.25 MJ 246 E Johnson Canford Sch
243 3 23:53.48 MVE 114 R Pinckney Tideway Scullers School
244 11 23:54.40 MS1 123 A Watson Rob Roy
245 23 23:54.51 MS3 70 D Yates Broxbourne RC
246 24 23:55.22 MS3 198 P Moody Broxbourne RC
247 38 23:55.38 MN 305 M Dwan Poplar Blackwall And District RC
248 19 23:56.01 MS4 298 J Bossi Warwick BC
249 2 23:56.15 MVF 98 G Bagnall Tideway Scullers School
250 39 23:57.80 MN 343 J Salter Kingston RC
251 12 23:58.02 MS1 143 R Jephcote Burton Leander
252 18 23:58.05 MVC 388 M Downey Bristol City RC No Boat ID
253 11 23:58.86 MVB 152 A Mcgregor Loch Lomond Dangerous Crossing
254 4 23:59.74 WE 134 J Byrne Barnes Bridge Ladies
255 3 24:00.79 WS2 261 A Jackson Weybridge
256 1 24:01.18 WS4 424 C Greenhalgh Thames RC
257 1 24:01.60 MVH 520 C Zezza Cambridge BC (USA)
258 3 24:01.66 WS3 Lwt 381 E Stutters Tideway Scullers School
259 1 24:01.70 WS2 Lwt 273 R Davies Tideway Scullers School No Boat ID
260 25 24:04.65 MS3 109 R Hufnagel W.R.G. Argonauten Vienna (Austria)
261 19 24:04.68 MVC 396 Q Mckellar Broxbourne RC
262 40 24:05.07 MN 341 A Turton Isle Of Ely
263 2 24:06.66 WS2 Lwt 274 G Hollings London RC
264 20 24:08.83 MVC 400 I Dryden Canford Sch
265 6 24:09.44 MVD 407 P Waller Molesey BC
266 41 24:09.62 MN 303 R Best Rob Roy
267 42 24:10.54 MN 352 S Lindsay Imperial College Boat Club No Boat ID
268 20 24:11.11 MS4 284 M Williamson Warwick BC
269 43 24:11.14 MN 344 C Heathcote Broxbourne RC
270 44 24:11.40 MN 306 M Lunn Llandaff RC
271 2 24:11.46 WJ 437 O Oakes Warrington
272 3 24:12.04 WJ 439 B Stubbs Canford Sch
273 2 24:12.49 WS4 420 H Townsend Thames RC
274 3 24:12.75 WS1 Lwt 164 K Davies Quintin BC
275 3 24:13.56 WS4 431 R Sander Mortlake AABC
276 12 24:13.88 MVB 153 N Bromwich Bristol City RC
277 45 24:14.04 MN 350 P Davison Fitzwilliam College No Boat ID
278 4 24:14.74 WS2 264 K Grose Tideway Scullers School
279 1 24:15.29 WVB 260 T Corbett Mortlake AABC
280 46 24:15.93 MN 333 T Earnshaw Deben
281 2 24:16.12 WS3 374 C Kunze Rob Roy
282 4 24:16.31 WS3 Lwt 385 V Whitehead Furnivall
283 47 24:17.00 MN 321 A Mayall Imperial College Boat Club
284 21 24:17.61 MS4 292 M Mumford Bristol City RC
285 48 24:17.92 MN 348 D Bartlett Poplar Blackwall And District RC
286 4 24:19.12 WJ 436 J Spencer Sudbury RC
287 22 24:19.21 MS4 94 P Egbe Tideway Scullers School
288 7 24:19.95 MVD 107 W Riley Lea RC
289 26 24:19.96 MS2 172 N Cobb Bristol Ariel
290 21 24:20.04 MVC 403 R Davies Quintin BC
291 4 24:20.22 WS1 Lwt 116 H Ellison London RC
292 4 24:20.89 WS4 419 C Stothart Globe
293 2 24:22.08 WVB 257 S Pollok-Morris Reading RC
294 3 24:22.92 MVF 496 R Clarke Tideway Scullers School
295 5 24:23.59 WE LWT 138 H Ralston Reading RC
296 13 24:23.60 MVB 154 D Zhelev Sons Of The Thames
297 23 24:24.09 MS4 290 S Marshall Nottingham RC
298 49 24:24.15 MN 86 G Redman Thames RC
299 27 24:24.29 MS2 46 T Boyling Molesey BC
300 3 24:25.23 WS3 371 C Nolan Rob Roy
301 5 24:25.80 WS4 429 S Langslow Cambridge 99
302 2 24:26.41 WN 459 S Theodorou Thames RC
303 8 24:27.31 MVD 404 S Thompson Trafford RC
304 6 24:27.61 WS4 413 K Williams Marlow RC
305 5 24:29.15 WS2 270 H Selden Marlow RC
306 26 24:29.56 MS3 199 M Hindshaw Vesta RC
307 14 24:29.69 MVB 155 S Newton Deben
308 3 24:29.82 WN 443 D Turner Osiris
309 16 24:30.18 MS3 LWT 117 P Silk Northwich RC
310 4 24:31.21 MVE 490 S Spowart City Of Oxford RC
311 6 24:31.28 WS2 266 F Bertram Mortlake AABC
312 29 24:32.60 MJ 245 W Frisk Runcorn
313 6 24:33.67 WS1 162 L Logan Clyde
314 27 24:34.13 MS3 204 B Feighery Leicester RC
315 5 24:34.13 WJ 434 I Cartwright Canford Sch
316 50 24:34.35 MN 337 S Beck Glasgow University BC
317 5 24:35.52 MVE 488 J Regan Globe
318 30 24:36.47 MJ 233 J Lines Westminster School Boat Club
319 3 24:38.67 WVB 259 C Job Wallingford RC
320 7 24:39.12 WS4 415 C Panbianco Rob Roy
321 4 24:40.06 MVF 491 C Grainger London RC
322 5 24:40.36 WS3 Lwt 383 V Marsh Cambridge 99
323 4 24:40.55 WN 460 L Brown Mortlake AABC
324 4 24:40.64 WS3 366 A Clow Bedford RC
325 3 24:40.71 WS2 Lwt 275 M Twitchett Champion Of The Thames
326 51 24:40.98 MN 317 J Leigh Southampton University BC
327 1 24:43.22 MVG 119 F Webb Quintin BC
328 6 24:43.48 MVE 486 P Mew Vesta RC
329 5 24:43.75 WN 446 L Garrod Mortlake AABC
330 52 24:43.94 MN 355 P Simpson Vesta RC
331 6 24:44.89 WN 470 L Saunders Exeter
332 5 24:46.57 WS3 367 K Evans Llandaff RC
333 24 24:46.71 MS4 288 G Hobson Kings College London
334 7 24:53.57 WS2 272 L Blackford Cambridge 99
335 25 24:54.23 MS4 282 C Hasler Huntingdon
336 7 24:55.11 WN 426 L Kallal Furnivall
337 2 24:55.67 MVG 515 K Williams Mortlake AABC
338 53 24:55.74 MN 363 E Mitchell Quintin BC
339 8 24:55.77 WS2 265 N Jenkin Star Club
340 7 24:56.01 MVE 487 M Cook Quintin BC
341 54 24:56.88 MN 314 J Deverell Poplar Blackwall And District RC
342 55 24:56.97 MN 359 C Price Dover No Boat ID
343 6 24:57.79 WS3 368 H Fullman Bristol City RC
344 9 24:58.03 MVD 409 S O Shea Lea RC
345 8 24:58.05 WN 442 S Slater HSBC RC
346 10 24:58.35 MVD 531 J Collett Thanes Rowing Club
347 7 24:59.60 WS3 124 R Palmer Lea RC
348 5 25:02.01 MVF 537 R Mathieson Aberdeen BC
349 11 25:02.17 MVD 412 P Maloney Poplar Blackwall And District RC
350 12 25:04.20 MVD 405 R Purkiss Vesta RC
351 15 25:04.50 MVB 156 A Summers Loch Lomond Dangerous Crossing
352 31 25:05.25 MJ 255 H Holdsworth Pangbourne College
353 56 25:09.21 MN 346 J Miura Mortlake AABC
354 57 25:09.39 MN 347 C Breen Bristol City RC
355 6 25:10.11 WS3 Lwt 376 F Johnstone Poplar Blackwall And District RC
356 8 25:13.10 MVE 484 N Wylie Cygnet RC
357 32 25:13.37 MJ 241 J Curry Magdalen College School
358 13 25:13.96 MVD 411 A Docwra Loch Lomond
359 9 25:15.06 WN 469 C Bulmer Vesta RC
360 6 25:19.26 MVF 492 C George Thames RC
361 7 25:21.70 WS3 Lwt 386 C Chung Imperial College Boat Club
362 10 25:22.84 WN 448 K Rolfsman Mortlake AABC
363 22 25:23.56 MVC 395 M Carr Quintin BC
364 23 25:23.56 MVC 387 C Shea Cygnet RC
365 8 25:23.57 WS4 417 C Thomas Bristol University BC
366 8 25:25.54 WS3 Lwt 379 S Blackburn Mortlake AABC
367 24 25:25.57 MVC 394 A Michalowski Loch Lomond
368 6 25:25.59 WJ 433 S Tilley Dartmouth
369 9 25:29.65 WS2 276 G Chastell Poplar Blackwall And District RC
370 1 25:30.30 WVC 479 F Barton Tideway Scullers School
371 9 25:34.18 WS4 416 J Osbourne Vesta RC
372 25 25:34.44 MVC 390 P Arnold Loch Lomond
373 11 25:35.80 WN 465 S Radley Reading RC
374 14 25:36.15 MVD 406 N Bailey Dover
375 10 25:39.76 WS2 267 S Hood Auriol Kensington
376 10 25:40.95 WS4 418 C Beeckmans Tideway Scullers School
377 12 25:41.89 WN 453 E Wells Putney Town RC
378 13 25:41.93 WN 457 K Markey Putney Town RC
379 8 25:42.95 WS3 370 G Kellner Tideway Scullers School
380 14 25:44.35 WN 449 M Grekos Barnes Bridge Ladies
381 15 25:45.17 WN 466 E Kinsella Cardiff, Univ Wales
382 11 25:45.66 WS4 427 E Banyard-Smith Bedford RC
383 9 25:45.68 WS3 375 A Curtis Stratford Upon Avon Boat Club
384 16 25:46.12 WN 473 N Milligan Wallingford RC
385 17 25:46.94 WN 468 G Peck Thames Tradesmen’S RC
386 58 25:48.19 MN 319 R Yates Nottingham RC
387 2 25:49.36 WVC 476 A Ringshaw Lea RC
388 3 25:52.08 MVG 517 R Potter Trafford RC
389 4 25:54.43 MVG 516 P Cowell Putney Town RC
390 12 25:57.24 WS4 421 C Finlay Tideway Scullers School
391 18 25:57.73 WN 445 H Rousz Imperial College Boat Club
392 19 25:58.39 WN 456 S Craig Putney Town RC
393 59 25:59.08 MN 345 J Davies Vesta RC
394 20 26:00.92 WN 455 S Orme Bedford RC
395 26 26:03.81 MVC 401 G Murdoch Putney Town RC
396 13 26:05.18 WS4 423 K Weaver Pengwern
397 7 26:06.49 MVF 493 N Jackson Cygnet RC
398 60 26:06.97 MN 322 A Marengo Putney Town RC
399 2 26:07.01 MVH 508 M Gaylard London RC
400 21 26:13.97 WN 441 B Thomson Thames RC
401 7 26:18.07 WJ 435 E Hoffman American School In London
402 22 26:18.48 WN 462 C Dudman Tideway Scullers School
403 3 26:19.35 WVC 478 S Holt Cantabrigian
404 14 26:21.88 WS4 430 L Swift Bedford RC
405 4 26:22.73 WVC 475 J Baxter Lea RC
406 5 26:25.56 MVG 518 F Brown Quintin BC
407 15 26:26.16 WS4 432 K Lischynsky Barnes Bridge Ladies
408 11 26:33.71 WS2 268 E Church Sons Of The Thames
409 23 26:35.05 WN 471 R Isaacs Champion Of The Thames
410 24 26:37.73 WN 467 L Walton Putney Town RC
411 25 26:47.64 WN 451 H Tyldesley Putney Town RC
412 5 26:49.57 WVC 480 J Behan Tideway Scullers School
413 15 26:59.86 MVD 408 R Metcalf London RC
414 1 27:15.13 WVD 498 L Knill Marlow RC
415 26 27:23.86 WN 440 C Long St Georges Hospital
416 3 27:24.16 MVH 519 H Davy Quintin BC
417 61 27:28.96 MN 308 J Vendy Bedford RC
418 1 27:34.51 WVE 514 K Bridges Tideway Scullers School
419 1 27:39.90 MVI 530 R Wilson Maidenhead
420 27 27:45.02 WN 461 M Israel Cygnet RC
421 6 27:45.71 WVC 536 S Palmer John O Gaunt RC
422 2 28:00.72 WVD 512 R Thom Tideway Scullers School
423 7 28:08.87 WVC 482 H Farmbrough Tideway Scullers School
424 3 28:16.53 WVD 513 L Elms Mortlake AABC
425 4 28:22.46 WVD 499 C Burns Tideway Scullers School
426 8 29:13.21 WVC 481 X Neale Tideway Scullers School
427 62 29:30.89 MN 302 I Kasujja Thames RC
22:45.05 TimeOnly 378 H L Scholten Molesey BC
23:30.71 TimeOnly 194 D Bullmer TTRC
31:57.00 TimeOnly 335 G Galavotti Vesta RC

2006 Results

 

1 1 19:55.26 ME 2 A Drysdale Tideway Scullers School
2 1 20:20.25 ME Lwt 504 T Male Tideway Scullers School
3 2 20:41.50 ME 4 J Stephenson Molesey BC
4 2 20:46.89 ME Lwt 110 A Freeman-Pask Imperial College
5 1 20:54.06 MS3 14 J Davies Rob Roy
6 3 20:55.90 ME Lwt 18 A Leighton-Crawford Tideway Scullers School
7 1 20:58.35 MS1 3 J Moon Tideway Scullers School
8 1 21:05.87 MVA 22 H Mackworth-Praed Auriol Kensington
9 3 21:06.86 ME 1 T Gale Tideway Scullers School
10 1 21:06.95 MS3 Lwt 15 A Sage Tideway Scullers School
11 1 21:11.45 MN 9 S Lack Kingston RC
12 2 21:11.57 MS3 Lwt 29 DA Wilson London RC
13 1 21:12.66 MVB 12 G Pooley Crabtree BC
14 1 21:14.52 MS2 25 T Carter Minerva Bath
15 1 21:14.58 MS2 Lwt 156 H Bond Tideway Scullers School
16 2 21:14.77 MS3 63 R Twyman Tideway Scullers School
17 3 21:15.96 MS3 Lwt 177 R Hardy Tideway Scullers School
18 4 21:16.29 ME Lwt 111 C Logan Glasgow University
19 2 21:16.46 MS2 150 D Janes Nottingham University
20 1 21:18.82 MS4 45 J Young London RC
21 2 21:20.16 MVB 5 I Watson Rob Roy
22 1 21:20.64 MS1 Lwt 116 A Smith Tideway Scullers School
23 2 21:20.69 MS2 Lwt 155 J O’Neill Lea RC
24 2 21:22.36 MVA 127 Z Ladvenszky Tideway Scullers School
25 5 21:23.31 ME Lwt 112 R Ideus Tideway Scullers School
26 4 21:23.58 MS3 Lwt 175 D Jones Leander Club
27 2 21:23.58 MS4 217 J Mellor City of Bristol RC
28 3 21:23.89 MS2 Lwt 38 P Keane Tideway Scullers School
29 6 21:24.09 ME Lwt 10 J Halliday Tideway Scullers School
30 3 21:25.35 MS2 151 J Alexander Crabtree BC
31 7 21:25.38 ME Lwt 6 C Hayes London RC
32 5 21:28.02 MS3 Lwt 171 P McGuigan London RC
33 4 21:28.66 MS2 Lwt 11 A Maitland Bournemouth University
34 6 21:28.84 MS3 Lwt 26 S Heap University of Birmingham BC
35 2 21:31.23 MS1 69 N Davenport London RC
36 3 21:33.15 MS3 43 P Beard London RC
37 2 21:33.24 MS1 Lwt 117 A Calvert-Ansari London RC
38 2 21:34.40 MN 240 O Bottrell Ryde Rowing Club
39 4 21:35.32 ME 7 H Griffin London RC
40 3 21:36.44 MN 23 M Kerrigan London RC
41 4 21:36.70 MS2 16 R Dwan Molesey BC
42 3 21:37.67 MVA 49 J Curran Tideway Scullers School
43 4 21:38.81 MN 27 C Scorah Broxbourne RC
44 3 21:40.04 MS1 20 J Fagan Warrington
45 1 21:41.08 MJ 21 T Lonergan Tideway Scullers School
46 1 21:43.28 MVC 37 M Shimmin Upper Thames
47 7 21:43.78 MS3 Lwt 181 A Cadoux-Hudson Wallingford RC
48 5 21:47.05 MS2 66 N Morrell Rob Roy
49 3 21:47.72 MVB 17 M Mcquillan London RC
50 5 21:47.98 MN 41 P Allen Tideway Scullers School
51 6 21:48.13 MS2 503 J Barrett Burway
52 2 21:49.15 MVC 294 M Hackett Rex RC
53 8 21:49.53 MS3 Lwt 71 N Grennan-Heaven Thames RC
54 4 21:51.50 MVB 130 N Burfitt Imperial College
55 5 21:52.51 MVB 134 H Worden Grosvenor
56 4 21:52.53 MS3 165 C Adams Lea RC
57 6 21:52.64 MVB 129 J Clinch Lea RC
58 4 21:54.48 MS1 44 P Evans City of Sheffield
59 3 21:54.57 MVC 90 S Bever London RC
60 5 21:54.62 MS3 167 D Barnes Emmanuel Boat Club
61 4 21:55.34 MVA 126 A van den Broek Castledore RC
62 6 21:57.12 MS3 78 C Fisher Thames RC
63 7 21:57.20 MS3 42 W Powell Bournemouth University
64 4 21:57.41 MVC 60 F Raschke Auriol Kensington
65 5 21:57.74 MVC 290 N Pike Ryde Rowing Club
66 7 21:58.37 MVB 65 R Alexander Broxbourne RC
67 6 21:58.49 MVC 52 N Ryan Quintin BC
68 8 21:58.81 MS3 46 A Pascovitch Jesus College, Cambridge
69 6 21:59.28 MN 64 S Batten Lea RC
70 9 21:59.39 MS3 55 C Lee Latymer Upper School
71 7 21:59.98 MS2 152 T Boyling Molesey BC
72 7 22:01.15 MN 245 O Dixon University of Teesside
73 9 22:02.06 MS3 Lwt 85 P Harfield Tideway Scullers School
74 8 22:02.12 MN 252 J Leighton Northwich RC
75 10 22:02.29 MS3 Lwt 169 J Stevenson Glasgow RC
76 5 22:02.65 MVA 128 S Graf Rob Roy
77 2 22:02.65 MJ 189 S Heard Canford School
78 10 22:02.98 MS3 166 S Molloy Kingston RC
79 8 22:03.11 MVB 70 T Ellis Royal Air Force RC
80 9 22:04.91 MVB 73 A Boileau Putney Town RC
81 1 22:05.41 WE 520 J Goldsack Wallingford RC
82 9 22:05.96 MN 72 J Burke Vesta RC
83 2 22:06.21 WE 50 M Pauls London RC
84 1 22:06.59 MVD 86 C Harrison Quintin BC
85 1 22:06.72 WE Lwt 120 L Ralston London RC
86 11 22:06.74 MS3 58 C Mercer Kingston RC
87 2 22:06.75 WE Lwt 124 N Hoogesteger University of London WBC
88 8 22:06.82 MS2 149 C Mollison Maidestone Invicta
89 12 22:06.86 MS3 39 J Hepburn Kingston RC
90 10 22:08.11 MN 235 T Hellier Furnivall SC
91 11 22:08.37 MS3 Lwt 173 R Allen Tideway Scullers School
92 1 22:08.82 WN 327 B Cavell Wallingford RC
93 13 22:09.57 MS3 24 J Pine Tideway Scullers School
94 6 22:09.89 MVA 67 D Clarke York City RC
95 5 22:10.41 MS1 113 W King Tideway Scullers School
96 10 22:10.61 MVB 136 CR Rumboll London RC
97 12 22:10.81 MS3 Lwt 174 N O’Reilly University of Birmingham BC
98 3 22:13.31 MJ 193 S Steele Magdalen College School
99 1 22:13.37 MVE 98 S Morris Wallingford RC
100 4 22:14.58 MJ 185 T Pryor Wallingford RC
101 1 22:14.74 WS3 Lwt 280 A Dennis Wallingford RC
102 11 22:14.88 MN 249 B Hellman Vesta RC
103 7 22:14.95 MVC 296 GD Barks Peterborough City RC
104 14 22:15.15 MS3 158 J Livy Tideway Scullers School
105 2 22:15.30 MVD 48 WMS Bradbury Imperial College
106 3 22:16.15 MS4 218 PM Taylor Stratford Upon Avon RC
107 1 22:16.56 WJ 285 RE Bradbury Westminster School
108 8 22:18.15 MVC 62 A Mitchell Wycliffe Sculling Centre
109 12 22:18.47 MN 232 D Yates Broxbourne RC
110 15 22:18.88 MS3 53 C Magee Poplar, Blackwall and District RC
111 9 22:20.01 MVC 75 D Jillings Molesey BC
112 11 22:20.01 MVB 131 M Jenner Ryde Rowing Club
113 12 22:20.37 MVB 28 K Almand Quintin BC
114 13 22:21.00 MN 250 S Coles London RC
115 14 22:21.73 MN 247 B Clarke Vesta RC
116 4 22:22.22 MS4 94 T Evens Sons of the Thames
117 3 22:22.33 MVD 56 J Ferris Monmouth RC
118 5 22:22.40 MJ 183 T Pearson Warrington
119 5 22:22.57 MS4 35 D Simpson City of Sheffield
120 6 22:22.66 MS4 222 C Gilligan Molesey BC
121 16 22:23.76 MS3 160 G Cure Westover & Bournemouth RC
122 1 22:24.32 WS2 Lwt 106 A Townsend Mortlake AABC
123 13 22:25.77 MS3 Lwt 79 N Von Kaltenborn Furnivall SC
124 3 22:26.40 WE Lwt 123 J Warren Molesey BC
125 10 22:27.22 MVC 51 P Copham Stratford Upon Avon RC
126 6 22:27.37 MJ 187 T Miller Canford School
127 4 22:27.54 MVD 68 GK Lloyd Upper Thames
128 11 22:27.76 MVC 291 P Hill Grosvenor
129 15 22:27.85 MN 242 J Bury Thames RC
130 16 22:29.28 MN 31 A Hall Kingston RC
131 12 22:29.34 MVC 292 S Pullen Twickenham RC
132 1 22:30.03 WS4 311 A St John Wallingford RC
133 6 22:30.86 MS1 57 B Ingle Southampton Coalporters
134 17 22:31.28 MN 224 G Redman Thames RC
135 1 22:31.68 WS1 Lwt 93 H Mason Thames RC
136 17 22:32.14 MS3 161 M Devaney Grosvenor
137 7 22:32.36 MS4 223 C Davidson Cygnet
138 18 22:33.19 MS3 163 T Arbeid Tideway Scullers School
139 18 22:33.98 MN 76 J Webb Walton
140 1 22:35.24 WS1 140 A Finn Tideway Scullers School
141 13 22:36.53 MVC 81 M Everington Walton
142 8 22:36.59 MS4 219 P Egbe Tideway Scullers School
143 2 22:38.70 WS1 Lwt 144 E Johnstone Tideway Scullers School
144 13 22:44.16 MVB 138 P Johnston Royal Chester
145 19 22:44.19 MN 255 E Isaac Curlew
146 2 22:44.44 WS2 Lwt 209 S Cullen London RC
147 1 22:44.54 MVF 381 G Bagnall Tideway Scullers School
148 5 22:44.68 MVD 348 G Potts Quintin BC
149 6 22:45.26 MVD 102 W Riley Lea RC
150 2 22:45.48 WS3 Lwt 278 H Mason Wallingford RC
151 3 22:45.61 WS2 Lwt 216 A Redwood-Brown Reading RC
152 3 22:46.22 WS3 Lwt 276 E Blackwell Molesey BC
153 7 22:46.65 MVD 92 D Clarke Walton
154 20 22:47.24 MN 254 A Groves London RC
155 19 22:47.85 MS3 87 A Thorne Birmingham RC
156 1 22:48.16 WS2 206 AG Bradbury Cambridge University WBC
157 20 22:48.59 MS3 84 D Ohrenstein Quintin BC
158 7 22:48.88 MJ 184 E Brighty Tideway Scullers School
159 5 22:49.33 MS2 Lwt 154 D Chan Furnivall SC
160 2 22:49.73 MVE 374 R Swift Tideway Scullers School
161 21 22:49.80 MS3 100 N Hubbard Auriol Kensington
162 22 22:49.97 MS3 83 R Hufnagel Furnivall SC
163 2 22:50.40 WS1 103 A Hagon Auriol Kensington
164 23 22:51.79 MS3 162 B Kadinopoulos Royal Navy RC
165 4 22:51.80 WS2 Lwt 208 K Trembling Tideway Scullers School
166 8 22:52.77 MJ 192 C Smith Pangbourne College BC
167 3 22:53.36 MVE 365 R Pinckney Tideway Scullers School
168 4 22:54.29 WE Lwt 502 O Power Mortlake AABC
169 21 22:54.53 MN 47 E Brand Vesta RC
170 9 22:56.37 MJ 186 D Kluter Pangbourne College BC
171 14 22:56.55 MVC 300 C Jillings Cygnet
172 2 22:57.11 WS4 302 A van Manen Wallingford RC
173 9 22:57.61 MS4 108 T Ridley Eton Excelsior
174 1 22:58.51 WS3 259 A Skailes Globe
175 3 22:58.75 WS1 Lwt 146 H Ellison Thames RC
176 14 22:59.53 MS3 Lwt 179 P Silk Northwich RC
177 4 22:59.99 MVE 97 T Bishop Quintin BC
178 22 23:00.38 MN 241 MA Ingham Kingston RC
179 24 23:00.68 MS3 107 CA Harrison Vesta RC
180 2 23:00.94 MVF 101 R Mears Lea RC
181 1 23:01.99 MVG 392 F Webb Quintin BC
182 2 23:02.33 WS2 207 L Bowden Mortlake AABC
183 15 23:02.35 MS3 Lwt 521 T Penn Thames Tradesmen RC
184 2 23:04.13 MVG 393 H Hamilton Cambridge BC (USA)
185 23 23:04.27 MN 88 P Musgrave Vesta RC
186 3 23:04.58 WS2 95 E Bishop Mortlake AABC
187 1 23:04.74 WVB 99 E James Thames RC
188 4 23:05.94 WS3 Lwt 282 C Waterworth Auriol Kensington
189 4 23:06.26 WS2 199 H Austin Mortlake AABC
190 24 23:06.34 MN 74 J Lye Thames RC
191 25 23:06.68 MN 233 N Pickford Cygnet
192 5 23:06.99 WS2 Lwt 213 C Mynhardt Imperial College
193 9 23:07.29 MS2 148 O Watkins Thames RC
194 16 23:07.98 MS3 Lwt 176 S Christie Molesey BC
195 2 23:08.07 WN 319 D Mallinson Mortlake AABC
196 5 23:08.15 WS3 Lwt 283 V Sims Maidenhead RC
197 14 23:09.23 MVB 133 A Watson Rob Roy
198 2 23:09.88 WS3 260 R Palmer Vesta RC
199 26 23:10.57 MN 253 E Lewis City of Cambridge RC
200 6 23:13.21 WS3 Lwt 275 C Gilliver Vesta RC
201 15 23:13.68 MVC 295 P Waller Molesey BC
202 10 23:13.87 MS4 104 R Davies Quintin BC
203 7 23:15.01 MS1 114 C Maby Thames RC
204 4 23:15.37 WS1 Lwt 143 B Britten London RC
205 10 23:15.76 MJ 188 A Begg Canford School
206 3 23:16.03 WS3 267 J Forrester Imperial College
207 1 23:16.78 MVH 105 C Zezza Cambridge BC (USA)
208 3 23:17.88 MVF 378 C George Thames RC
209 25 23:18.73 MS3 172 N Cobb Bristol Ariel
210 3 23:18.92 WS4 303 R Hutchinson Mortlake AABC
211 4 23:19.81 WS3 263 A Mccallum Mortlake AABC
212 11 23:20.70 MJ 191 L Tonks Poplar, Blackwall and District RC
213 16 23:21.46 MVC 297 M Weber Breisach Rudderverein, Germany
214 7 23:22.13 WS3 Lwt 281 T Reilly Tideway Scullers School
215 27 23:22.59 MN 237 I Sumter Vesta RC
216 1 23:22.72 WVC 363 P Bird Tideway Scullers School
217 3 23:22.86 WN 345 N Smith Imperial College
218 5 23:23.35 WS3 500 J Hawkins Upper Thames
219 4 23:24.34 WS4 306 H Peel Rob Roy
220 6 23:24.38 WS2 Lwt 210 E Mann University of London WBC
221 7 23:26.08 WS2 Lwt 212 S Scrase-Field Mortlake AABC
222 8 23:26.19 MS1 115 R Wheeler Walbrook RC
223 4 23:26.91 WN 344 S Langslow Cambridge 99
224 8 23:29.72 MVD 355 M Cook Quintin BC
225 2 23:30.04 WVB 198 R Caroe Rob Roy
226 5 23:30.85 MVE 373 S Spowart Tideway Scullers School
227 5 23:30.96 WS4 309 D Pyke Molesey BC
228 6 23:32.14 WS4 317 A Blair Thames RC
229 7 23:32.26 WS4 310 K Williams Auriol Kensington
230 5 23:32.60 WN 336 S Watson Thames RC
231 5 23:33.25 WS2 204 M Barrett City of Cambridge RC
232 6 23:33.54 WS2 202 K Davies Quintin BC
233 6 23:34.66 WN 325 B Beamish University of London WBC
234 8 23:36.38 WS4 308 L Edwards Westover & Bournemouth RC
235 2 23:38.10 WVC 360 R Hatton Tideway Scullers School
236 4 23:38.13 MVF 377 C Grainger London RC
237 28 23:38.82 MN 239 A Turton Isle of Ely RC
238 9 23:40.00 MVD 356 S O’Shea Lea RC
239 10 23:41.05 MVD 350 S Thompson Trafford RC
240 11 23:41.20 MVD 349 S Maloney Poplar, Blackwall and District RC
241 29 23:41.22 MN 246 B Anstiss Imperial College
242 7 23:43.17 WN 342 A Horwath Putney Town RC
243 6 23:43.35 WS3 269 A Paulus Putney Town RC
244 8 23:43.76 WN 332 C Dempster Vesta RC
245 12 23:44.13 MJ 194 W Hetherington Canford School
246 6 23:45.70 MVE 59 M Coughlan Poplar, Blackwall and District RC
247 7 23:46.40 MVE 366 C Daws Crabtree BC
248 3 23:46.57 WVC 361 M Twichett Champion of the Thames
249 10 23:47.52 MS2 91 W Tilbury Vesta RC
250 30 23:47.54 MN 226 P Simpson Vesta RC
251 2 23:48.30 WJ 286 B Stubbs Canford School
252 7 23:48.41 WS3 264 O Knight Tideway Scullers School
253 8 23:49.19 MVE 372 A Thomson Vesta RC
254 9 23:50.21 WS4 314 J Osborne Vesta RC
255 9 23:51.20 WN 347 K Jacks Imperial College
256 9 23:51.90 MVE 369 P Mew Vesta RC
257 13 23:52.46 MJ 190 J Flahive London Oratory School
258 17 23:54.24 MS3 Lwt 178 W Oinn Auriol Kensington
259 15 23:55.06 MVB 137 N Bailey Dover RC
260 8 23:55.47 WS3 270 F Denniss Tideway Scullers School
261 5 23:55.87 MVF 379 R Potter Trafford RC
262 26 23:56.25 MS3 159 S Burden Broxbourne RC
263 10 23:57.82 WN 322 S Slater HSBC
264 4 23:57.99 WVC 362 A Elliott Barnes Bridge Ladies RC
265 11 24:00.37 WN 333 L Brown Auriol Kensington
266 12 24:01.41 WN 326 C Aitken Furnivall SC
267 3 24:02.50 WVB 197 CA Job Wallingford RC
268 12 24:03.62 MVD 354 N Bradshaw Vesta RC
269 10 24:05.92 WS4 304 B West Sons of the Thames
270 7 24:06.75 WS2 203 G Keech Molesey BC
271 13 24:06.92 WN 324 L Garrod Mortlake AABC
272 11 24:07.23 WS4 315 N Balhi City of Bristol RC
273 8 24:07.48 WS3 Lwt 277 K Wright Vesta RC
274 13 24:07.82 MVD 352 R Purkiss Vesta RC
275 9 24:09.28 WS3 271 C Kunze Rob Roy
276 14 24:09.58 WN 330 Z Rutterford Rob Roy
277 10 24:09.84 MVE 375 I Tucker Breisach Rudderverein, Germany
278 17 24:10.53 MVC 299 B Fowler Quintin BC
279 11 24:13.01 MVE 370 V Clark Poplar, Blackwall and District RC
280 10 24:14.30 WS3 261 S Carstensen Sons of the Thames
281 1 24:16.71 WVA 196 G Kellner Tideway Scullers School
282 12 24:18.00 MVE 368 N Wylie Cygnet
283 8 24:21.51 WS2 200 G Chastell Poplar, Blackwall and District RC
284 15 24:23.06 WN 335 C Chung Imperial College
285 12 24:23.07 WS4 313 Z Gullen Tideway Scullers School
286 16 24:25.29 WN 338 C Bulmer Thames RC
287 17 24:28.11 WN 340 A Barkensjo Vesta RC
288 18 24:28.74 WN 339 A Johnson Putney Town RC
289 3 24:29.92 MVG 394 F Brown Quintin BC
290 31 24:30.71 MN 231 A Squibb Dover RC
291 3 24:34.34 WJ 287 R Knaster American School in London
292 9 24:34.96 WS2 201 G Woolrych Putney Town RC
293 2 24:38.20 MVH 396 ME Gaylard London RC
294 19 24:41.48 WN 346 F Bennett London RC
295 11 24:46.73 WS3 266 L Dixon Birmingham RC
296 18 24:48.64 MVC 293 R Ismail Auriol Kensington
297 20 24:50.41 WN 337 C Beeckmans Tideway Scullers School
298 32 24:51.96 MN 229 R Keyser Cygnet
299 19 24:52.54 MVC 298 F Paxton Nautics BC
300 33 24:53.29 MN 227 C Price Dover RC
301 12 25:00.20 WS3 262 E Lake Staines BC
302 21 25:04.49 WN 341 K Snell City of Cambridge RC
303 4 25:10.45 WJ 289 D vande Voorde American School in London
304 34 25:13.39 MN 228 J Brodsky Poplar, Blackwall and District RC
305 35 25:16.69 MN 234 A Glynn Lea RC
306 1 25:24.24 WVD 385 J Al-Janabi Tideway Scullers School
307 22 25:27.24 WN 318 K Lischynsky Barnes Bridge Ladies RC
308 4 25:30.09 MVG 390 J Grogono Marlow
309 2 25:40.16 WVD 386 E Pinckney Tideway Scullers School
310 14 25:43.88 MVD 351 R Metcalf London RC
311 13 25:44.29 WS4 316 F Jamieson Sons of the Thames
312 7 25:48.10 MVA 125 J Davies Vesta RC
313 1 25:49.50 WVE 389 G Williams Tideway Scullers School
314 3 25:51.53 MVH 395 H Davy Quintin BC
315 36 25:55.39 MN 244 G Murdoch Putney Town RC
316 5 25:58.87 WJ 288 A Lockhart Deben RC
317 23 26:15.60 WN 501 G Burgess Royal Air Force RC
318 13 26:24.67 MVE 367 P Ansley-Watson Staines BC
319 3 26:28.46 WVD 387 T McCarthy Monmouth RC
320 15 26:30.61 MVD 353 R Chastell Poplar, Blackwall and District RC
321 24 26:31.36 WN 334 F Johnstone Poplar, Blackwall and District RC
322 27 26:39.02 MS3 164 N Paxton Nautics BC
323 4 26:59.33 WVD 384 R Thom Tideway Scullers School
324 1 27:59.30 MVI 398 SC Dowling Marlow
325 4 27:59.86 MVH 397 P Brunt Monmouth RC
326 11 DNF MS2 153 T Marshall Tideway Scullers School
327 37 DNF MN 251 J Longridge Thames RC

2005 Results

 

1 1 22:05.18 ME 121 T Gale Tideway Scullers School Winner of: ME, first placed man
2 2 22:06.14 ME 8 AMO Drysdale Tideway Scullers School Second placed man
3 1 22:11.83 MS3 Lwt 210 D Harte London RC Winner of: MS3 Lwt, Third placed man
4 3 22:15.07 ME 278 J West Leander Club
5 4 22:20.23 ME 1 M Hunter Leander Club
6 5 22:28.10 ME 119 MR Beechey Leander Club
7 1 22:33.39 MS1 132 JDG Moon Tideway Scullers School Winner of: MS1
8 1 22:33.70 ME Lwt 2 J Stephenson Molesey BC Winner of: ME Lwt
9 2 22:35.90 MS3 Lwt 207 D Genazzini Kingston RC
10 1 22:39.74 MVA 148 I Watson Tiffin Winner of: MVA
11 1 22:41.31 MS2 171 R Hunter Leander Club Winner of: MS2 & App
12 2 22:42.32 ME Lwt 5 J Lindsay-Fynn London RC
13 3 22:49.06 ME Lwt 130 C Hayes London RC
14 4 22:49.35 ME Lwt 128 H Griffin London RC
15 6 22:52.64 ME 116 AJS Macalister Tideway Scullers School
16 1 22:53.29 MN 314 SD Lack Kingston RC Winner of: MN
17 1 22:58.67 MS2 Lwt 187 AD West Leander Club Winner of: MS2 Lwt
18 1 22:58.90 MJ 220 AST Walker Tideway Scullers School Winner of: MJ
19 5 23:00.67 ME Lwt 129 J Halliday Tideway Scullers School
20 2 23:00.71 MS2 Lwt 179 AJ Maitland Bournemouth University
21 3 23:01.17 MS3 Lwt 17 B Hudson London RC
22 2 23:03.45 MS1 133 R Ward London RC
23 7 23:04.04 ME 117 WG Suthers Tideway Scullers School
24 2 23:05.41 MS2 26 EB Gill University of London BC
25 1 23:07.00 MVB 15 GR Pooley Crabtree BC Winner of: MVB
26 1 23:08.62 MS1 Lwt 139 SP Jones Leander Club Winner of: MS1 Lwt
27 1 23:09.05 MS4 275 J Kinal Cygnet Winner of: MS4
28 4 23:11.27 MS3 Lwt 4 NC English Wallingford RC
29 2 23:11.50 MN 321 C Kennedy-Burn Molesey BC
30 1 23:12.47 MS3 196 JP Davies Rob Roy Winner of: MS3
31 5 23:13.69 MS3 Lwt 14 AP Sage Mortlake AABC
32 3 23:14.80 MS2 22 RE Dwan Poplar, Blackwall and District RC
33 2 23:16.03 MVB 153 M McQuillan London RC
34 3 23:16.24 MS1 20 A Ardron London RC
35 6 23:16.31 ME Lwt 12 A Leighton-Crawford Tideway Scullers School
36 8 23:18.47 ME 11 D Gillard Mortlake AABC
37 4 23:18.83 MS1 16 W Hoodless Upper Thames
38 5 23:19.36 MS1 134 J Fagan Burton Leander RC
39 2 23:22.22 MJ 230 T Lonergan Tideway Scullers School
40 4 23:22.60 MS2 167 A Young Auriol Kensington
41 9 23:24.64 ME 9 H Mackworth-Praed Auriol Kensington
42 3 23:25.73 MN 25 MRO Kerrigan London RC
43 6 23:26.45 MS3 Lwt 214 N Rushton Thames Valley Sculling Centre
44 7 23:26.79 MS3 Lwt 217 J Pine Tideway Scullers School
45 8 23:26.82 MS3 Lwt 39 T Carter Reading RC
46 9 23:27.27 MS3 Lwt 218 S Heap University of Birmingham BC
47 4 23:27.67 MN 283 CM Scorah Broxbourne RC
48 2 23:28.22 MS1 Lwt 140 GA Vaizey London RC
49 3 23:28.46 MVB 152 K Almand Quintin BC
50 10 23:29.17 MS3 Lwt 45 DA Wilson London RC
51 5 23:30.82 MS2 170 O Gill Thames RC
52 5 23:31.03 MN 326 AM Hall Kingston RC
53 3 23:31.54 MJ 233 D O’Connell Royal Docks RC
54 6 23:31.97 MS1 33 RB Hopkirk Molesey BC
55 6 23:32.35 MS2 166 T Beddoe Molesey BC
56 11 23:32.60 MS3 Lwt 32 D Pring London RC
57 2 23:33.48 MS4 273 BJ Caulton Cambridge 99
58 7 23:33.49 MS2 174 J Barrett Burway
59 2 23:34.02 MS3 270 M Parish Crabtree BC
60 3 23:35.13 MS4 64 CJ Smith Simoco RC
61 4 23:35.73 MS4 266 D Simpson City of Sheffield
62 12 23:36.06 MS3 Lwt 209 J Locke London RC
63 1 23:36.32 MVC 383 M Shimmin Upper Thames Winner of: MVC
64 13 23:38.49 MS3 Lwt 213 CJG Adams Lea RC
65 8 23:38.53 MS2 58 G Pine Furnivall SC
66 3 23:38.59 MS3 21 PJ Keane Tideway Scullers School
67 6 23:38.63 MN 301 WJ Gilbert Newark RC
68 4 23:38.85 MS3 200 J Hepburn Kingston RC
69 2 23:39.51 MVC 35 IGP Pritchard Thames RC
70 9 23:40.17 MS2 168 JMA Brown London RC
71 3 23:40.44 MS2 Lwt 182 A Kocho-Williams Agecroft
72 14 23:40.45 MS3 Lwt 216 PD Allen Tideway Scullers School
73 7 23:40.89 MS1 10 PJ Turner Grosvenor
74 5 23:41.66 MS3 185 WU Powell Bournemouth University
75 6 23:42.07 MS3 19 P Beard London RC
76 10 23:42.14 ME 7 CA Morgan Hollingworth Lake RC
77 4 23:42.31 MJ 221 C Brereton Pangbourne College BC
78 8 23:42.72 MS1 136 PJ Evans City of Sheffield
79 7 23:42.99 MN 327 GH Jones Molesey BC
80 15 23:43.24 MS3 Lwt 28 J Young London RC
81 8 23:44.40 MN 324 A Pascovitch Jesus College, Cambridge
82 11 23:44.41 ME 50 SJ Suthers Tideway Scullers School
83 5 23:44.88 MJ 223 G Lawton Hollingworth Lake RC
84 16 23:45.21 MS3 Lwt 212 S Tait Latymer Upper School
85 3 23:45.23 MS1 Lwt 40 S Butter Tideway Scullers School
86 9 23:46.79 MS1 138 DE Pounds Winchester College
87 9 23:48.73 MN 284 E Brand Vesta RC
88 10 23:49.57 MN 319 EJ Farnell Rob Roy
89 12 23:50.41 ME 3 RG Ockendon Molesey BC
90 7 23:51.39 MS3 195 DJ Hollinshead Jesus College, Cambridge
91 5 23:51.64 MS4 265 RL Ward Broxbourne RC
92 6 23:52.07 MS4 276 WMS Bradbury Imperial College
93 8 23:52.16 MS3 193 TR Waterfall Kingston RC
94 10 23:52.23 MS1 38 JW Curran Tideway Scullers School
95 11 23:52.67 MN 323 AG Yates Tideway Scullers School
96 7 23:53.26 MS4 279 M Jacobs Exeter
97 4 23:53.28 MS1 Lwt 42 D Clinton Vesta RC
98 1 23:53.88 WE 115 M Pauls Imperial College Winner of: WE, first placed woman
99 6 23:53.97 MJ 87 PC Maxwell Hollingworth Lake RC
100 3 23:54.59 MVC 78 P Copham Stratford Upon Avon RC
101 4 23:54.71 MVC 57 N Ryan Quintin BC
102 4 23:55.77 MS2 Lwt 177 PR Harnett Lea RC
103 12 23:56.47 MN 300 CC Magee Poplar, Blackwall and District RC
104 5 23:58.30 MS2 Lwt 43 PJ Harford-Cross Royal Navy and Royal Marines ARA HMF
105 8 23:58.42 MS4 66 C Lee London RC
106 1 23:59.09 MVD 437 JM Ferris Monmouth RC Winner of: MVD
107 10 23:59.24 MS2 23 SL Hodbod City of Oxford
108 9 23:59.49 MS4 264 AJ Weaver Lea RC
109 6 23:59.64 MS2 Lwt 183 J O’Neill Lea RC
110 13 23:59.65 ME 126 H Corroon Mortlake AABC
111 11 23:59.70 MS1 79 B Ingle Southampton Coalporters PENALTY
112 1 24:00.33 WE Lwt 147 JL Hall Leander Club Winner of: WE Lwt, second placed woman
113 4 24:01.03 MVB 154 CG Mercer Kingston RC
114 5 24:01.33 MVC 380 R Lonergan Sons of the Thames
115 7 24:01.42 MJ 222 O Rogers Pangbourne College BC
116 9 24:02.15 MS3 48 M Coughlan London RC
117 1 24:02.83 WS3 348 HC Powell Osiris Winner of: WS3, third placed woman
118 5 24:02.98 MVB 41 FT Raschke Auriol Kensington
119 7 24:03.49 MS2 Lwt 180 JE Collins Mortlake AABC
120 10 24:04.04 MS3 81 R Ratcliffe Quintin BC
121 6 24:04.17 MVC 65 AE Mitchell St Catharines College BC
122 11 24:05.39 MS3 34 R Twyman Dover RC
123 13 24:06.85 MN 328 SD Batten Lea RC
124 6 24:07.28 MVB 62 RN Alexander Broxbourne RC
125 8 24:07.71 MJ 227 A Adams Putney Town RC
126 12 24:09.19 MS3 61 N Morrell Rob Roy
127 11 24:09.46 MS2 53 D Clarke Black Sheep
128 2 24:10.55 MVD 90 GK Lloyd Upper Thames
129 12 24:11.09 MS2 59 P Richardson York City RC
130 12 24:11.54 MS1 55 NF Davenport Tideway Scullers School
131 2 24:12.03 WE 144 N Fiechter Tideway Scullers School
132 13 24:12.20 MS3 30 DP Beaumont York City RC
133 7 24:12.22 MVB 155 TJR Ellis Royal Air Force RC HMF
134 17 24:12.31 MS3 Lwt 13 N Grennan-Heaven Thames RC
135 14 24:14.33 MN 308 J Burke Vesta RC
136 8 24:15.13 MVB 27 A Boileau Putney Town RC
137 13 24:15.28 MS2 172 SA Biddle Molesey BC
138 15 24:15.96 MN 318 JPQ Lye Thames RC
139 7 24:16.31 MVC 94 D Jillings Molesey BC PENALTY
140 16 24:16.80 MN 98 T Killick London RC
141 17 24:17.47 MN 69 J Webb Walton
142 18 24:17.57 MN 282 CJ Heathcote Broxbourne RC
143 14 24:18.09 MS3 199 SA Tarrant Guildford RC
144 14 24:18.28 MS2 175 I Prevette Birmingham RC
145 15 24:18.48 MS2 173 P Persad Tideway Scullers School
146 16 24:18.68 MS2 37 AP Thompson Thames Tradesmen RC PENALTY
147 8 24:20.84 MVC 63 M Keller London RC
148 15 24:23.26 MS3 188 PA Clay Hollingworth Lake RC
149 16 24:25.68 MS3 197 E Beckett Tideway Scullers School
150 19 24:26.31 MN 285 CH Fisher Thames RC
151 18 24:26.38 MS3 Lwt 204 NS von Kaltenborn Furnivall SC
152 20 24:28.22 MN 309 P Pellegrini Thames Tradesmen RC
153 17 24:29.78 MS2 29 J Silk Rob Roy
154 9 24:30.05 MVC 80 ML Everington Walton PENALTY
155 19 24:30.75 MS3 Lwt 52 JV Lackner Kingston RC
156 9 24:31.38 MJ 224 L Romanenko Latymer Upper School
157 17 24:31.41 MS3 194 R Hufnagel Furnivall SC
158 18 24:32.39 MS3 68 D Ohrenstein Quintin BC
159 21 24:32.70 MN 290 C Leonard Pembroke College, Cambridge
160 8 24:33.64 MS2 Lwt 181 PD Harfield Tideway Scullers School
161 10 24:33.82 MS4 31 DJ Rhodes Upper Thames
162 10 24:36.57 MVC 47 C Harrison Quintin BC PENALTY
163 19 24:36.84 MS3 72 A Thorne Birmingham RC
164 2 24:36.90 WS3 368 C Greenhalgh Imperial College
165 22 24:37.05 MN 84 P Musgrave Vesta RC
166 2 24:37.43 WE Lwt 145 MR Sage Mortlake AABC
167 11 24:38.87 MVC 54 S Bever London RC
168 18 24:38.96 MS2 86 W Tilbury Vesta RC
169 20 24:39.40 MS3 Lwt 202 Ewan Macdonald Edinburgh University BC
170 3 24:40.33 MVD 93 DE Clarke Walton
171 1 24:40.96 WS3 Lwt 366 H Mason Thames RC Winner of: WS3 Lwt
172 11 24:41.25 MS4 269 T Evens Sons of the Thames
173 3 24:42.16 WS3 338 E Bishop Tideway Scullers School
174 1 24:43.39 WN 412 G Menheneott Mortlake AABC Winner of: WN
175 1 24:44.07 MVE 104 TJA Bishop Quintin BC Winner of: MVE
176 3 24:44.32 WE 141 VAU Etiebet Auriol Kensington
177 2 24:44.77 MVE 51 S Morris Wallingford RC PENALTY
178 1 24:45.45 WVB 95 E James Thames RC Winner of: WVB
179 19 24:46.11 MS2 99 TC Russell Winchester College
180 1 24:46.55 WVA 237 C Haley Marlow Winner of: WVA
181 10 24:46.65 MJ 226 B Stewart Hollingworth Lake RC
182 20 24:47.73 MS3 190 N Hubbard Auriol Kensington
183 12 24:47.75 MS4 109 P Müller London RC
184 2 24:47.96 WVA 114 K Lythgoe Thames RC
185 13 24:48.27 MS4 280 E Grace Imperial College
186 1 24:49.39 MVF 459 RML Mears Lea RC Winner of: MVF
187 12 24:51.19 MVC 379 Q Mckellar Broxbourne RC
188 23 24:51.79 MN 295 D Wong Min Vesta RC
189 13 24:52.15 MVC 82 WF Riley Lea RC
190 1 24:52.32 WS2 110 A Hagon Auriol Kensington Winner of: WS2
191 1 24:52.67 WS2 Lwt 258 R Davies Imperial College Winner of: WS2 Lwt
192 24 24:52.76 MN 303 C Davis Bournemouth University
193 1 24:53.29 MVG 466 C Zezza Cambridge BC (USA) Winner of: MVG
194 2 24:53.42 WS3 Lwt 371 AC Townsend Mortlake AABC
195 21 24:53.43 MS3 Lwt 206 B Burton Lea RC
196 2 24:53.56 WS2 244 M Petronikolos Imperial College
197 4 24:53.73 MVD 455 C George Thames RC
198 9 24:53.95 MS2 Lwt 100 CCG Guest Tideway Scullers School
199 21 24:54.49 MS3 70 CA Harrison Vesta RC
200 25 24:54.88 MN 304 JK Wiggins Molesey BC
201 3 24:55.60 WS3 Lwt 367 C Waterworth Auriol Kensington
202 13 24:55.89 MS1 135 CP Leonard London RC
203 26 24:56.26 MN 281 ES Isaac Curlew
204 27 24:56.41 MN 315 P Egbe Tideway Scullers School
205 4 24:56.77 WS3 Lwt 356 SH Cornick Oxford University LWRC
206 2 24:57.10 WS2 Lwt 260 T Potier Mortlake AABC
207 28 24:58.54 MN 287 DC Barnes Emmanuel Boat Club
208 3 24:59.54 MVE 447 R Pinckney Tideway Scullers School
209 29 25:00.07 MN 74 B Clarke Vesta RC
210 1 25:00.25 WVC 442 KLF Grose Tideway Scullers School Winner of: WVC
211 4 25:00.50 MVE 448 RJ Swift Tideway Scullers School
212 30 25:00.61 MN 320 J Petkovic First and Third Trinity BC
213 5 25:01.03 MVD 106 M Cook Quintin BC
214 2 25:01.37 MVF 453 A Ellman-Brown Worthing
215 2 25:02.34 WN 425 P Ladkin Mortlake AABC
216 14 25:02.85 MS4 274 R Jepson Hollingworth Lake RC
217 1 25:05.24 WS4 400 AGT Van Manen Osiris Winner of: WS4
218 5 25:06.10 WS3 Lwt 353 C Rendell Vesta RC
219 31 25:06.47 MN 60 S Ellis Vesta RC
220 2 25:06.86 WVB 88 SC Archibald Maidenhead RC
220 9 25:06.86 MVB 112 AP Jessel Henley RC
222 6 25:07.08 MVD 97 RC Thornton Gloucester RC
223 32 25:07.57 MN 325 J Baddeley Jesus College, Cambridge
224 14 25:08.44 MVC 382 N Bird Maidestone Invicta
225 3 25:08.64 WS2 248 E Mann Henley RC
226 3 25:10.55 MVF 102 J Poland Green Bank, Falmouth RC
227 3 25:11.09 WE Lwt 143 JC Warren Molesey BC
228 22 25:11.16 MS3 Lwt 211 T Yu Globe
229 15 25:11.22 MS4 267 R Davies Quintin BC
230 3 25:11.97 WS2 Lwt 253 MA Chalmers Upper Thames
231 14 25:12.24 ME 125 SD Mcaleenan Loughborough Students
232 1 25:13.09 WS1 160 L Maguire University of Birmingham BC Winner of: WS1
233 16 25:14.54 MS4 277 C Davidson Cygnet
234 4 25:14.60 WS3 334 N Wase Marlow
235 5 25:15.28 WS3 339 C Mynhardt Imperial College
236 6 25:15.39 WS3 Lwt 361 T Reilly Tideway Scullers School
237 7 25:15.58 WS3 Lwt 355 TV Simmons Oxford University LWRC
238 10 25:15.59 MVB 67 A Watson Rob Roy
239 3 25:15.84 WN 418 A McCallum Vesta RC
240 1 25:17.50 WS1 Lwt 162 R Edgar Mortlake AABC Winner of: WS1 Lwt
241 5 25:17.96 MVE 111 J Regan Globe
242 33 25:18.55 MN 299 PG Wilkins Rob Roy
243 2 25:18.70 WS1 158 H Selden Marlow
244 4 25:18.79 WS2 Lwt 261 A Theophilus London RC
245 6 25:20.17 MVE 452 S Spowart Tideway Scullers School
246 2 25:20.37 WS4 113 A Skailes Globe
247 34 25:23.00 MN 307 A Ballard Latymer Upper School
248 8 25:24.48 WS3 Lwt 103 B Ribbens Bewl Bridge
249 23 25:24.67 MS3 Lwt 201 R Ashwell University of Bristol BC
250 35 25:26.23 MN 288 AJ Cake Putney Town RC
251 6 25:27.04 WS3 331 EM Cope Upper Thames
252 17 25:27.45 MS4 271 M Bradford Eton Excelsior
253 7 25:27.73 MVD 434 SH Prichard Birmingham RC
254 15 25:28.84 MVC 385 C Jillings Cygnet
255 8 25:29.00 MVD 438 R Purkiss Vesta RC
256 36 25:29.62 MN 83 KD Henderson Furnivall SC
256 37 25:29.62 MN 302 S Tupper Folkestone
258 11 25:31.13 MJ 231 R Kelly Pangbourne College BC
259 7 25:34.21 WS3 342 K Pankhurst Henley RC
260 4 25:34.39 WN 428 B Oldale Thames RC
261 4 25:34.53 WS2 242 S Hutchings Dart Totnes ARC
262 5 25:35.23 WS2 Lwt 259 S Scrase-Field Mortlake AABC
263 3 25:35.71 WS4 387 KRM Simpson Molesey BC
264 5 25:35.80 WS2 250 MS Barrett City of Cambridge RC
265 38 25:35.91 MN 316 R Griffiths Jesus College, Cambridge
266 5 25:37.74 WN 405 E Windham Osiris
267 4 25:41.65 WE 142 SA Causby Henley RC
268 8 25:42.18 WS3 350 N Meadows Lea RC
269 3 25:42.86 WVB 238 KB Warden Quintin BC
270 4 25:43.40 MVF 454 C Grainger London RC
271 7 25:44.02 MVE 446 G Leggett Tideway Scullers School
272 6 25:44.63 WN 403 B Jackson Upper Thames
273 39 25:45.48 MN 306 T Elliott Royal Navy and Royal Marines ARA HMF
274 8 25:45.53 MVE 445 CW Daws Crabtree BC
275 18 25:45.97 MS4 263 DD Sykes Hollingworth Lake RC
276 4 25:48.29 WS4 394 KL Williams Auriol Kensington
277 6 25:48.79 WS2 251 J Salvin Worcester
278 7 25:48.84 WN 415 R Palmer Vesta RC
279 8 25:49.60 WN 411 LF Brown Auriol Kensington
280 3 25:50.40 WVA 236 C Hocking Henley RC
281 7 25:50.73 WS2 240 RJ Caygill Hollingworth Lake RC
282 9 25:50.90 WS3 Lwt 363 S Cullen Vesta RC
283 1 25:51.47 WJ 374 K Wirt Thames Valley Sculling Centre Winner of: WJ
284 2 25:54.30 WJ 378 RE Bradbury Imperial College
285 40 25:54.32 MN 329 N Pickford Cygnet
286 5 25:55.57 WS4 401 T Zant Molesey BC
287 10 25:56.09 WS3 Lwt 354 M Browne York City RC
288 2 25:56.61 MVA 149 D Naylor Grosvenor
289 9 25:59.25 WS3 337 J Hawkins Furnivall SC
290 9 26:00.16 WN 423 T Axten Molesey BC
291 10 26:02.01 WS3 349 E Cox Tideway Scullers School
292 6 26:02.40 WS4 397 SL Hill Globe
293 11 26:03.09 WS3 191 C Kunze Churchill College, Cambridge
294 10 26:03.38 WN 406 J Gotts Deben RC
295 11 26:03.52 WN 421 A Cairns Osiris
296 12 26:03.60 WN 429 A Buckingham Thames RC
297 7 26:06.35 WS4 396 CP Rankine Auriol Kensington
298 5 26:07.53 MVF 460 P Cowell Putney Town RC
299 9 26:08.65 MVE 444 A Thomson Vesta RC
300 13 26:09.78 WN 409 E Stutters Poplar, Blackwall and District RC
301 11 26:12.99 WS3 Lwt 364 CA Job Wallingford RC
302 10 26:14.93 MVE 451 C Hayton Eton Excelsior
303 8 26:15.00 WS2 243 T Corbett Sons of the Thames
304 9 26:18.30 WS2 241 SM Hood Isle of Ely RC
305 41 26:18.81 MN 305 J Miura Mortlake AABC
306 11 26:20.03 MVE 449 V Clark Poplar, Blackwall and District RC
307 12 26:21.93 MVE 450 P Mew Vesta RC
308 8 26:22.57 WS4 393 C Stothart Globe
309 12 26:23.99 WS3 345 N Somers Marlow
310 19 26:24.57 MS4 268 STK Haggith Poplar, Blackwall and District RC
311 42 26:25.76 MN 286 C Pike Twickenham RC
312 10 26:26.84 WS2 344 C Talbot City of Cambridge RC
313 12 26:27.40 WS3 Lwt 352 T Knill Marlow
314 13 26:27.99 WS3 335 J Osborne Vesta RC
315 14 26:29.81 WN 404 R Hutchinson Mortlake AABC
316 9 26:30.85 WS4 395 DA Pyke Molesey BC
317 14 26:32.83 WS3 347 RJ Roberts Poplar, Blackwall and District RC
318 15 26:33.94 WN 414 R Salisbury Vesta RC
319 16 26:33.98 MVC 386 M Carr Quintin BC
320 13 26:38.13 MVE 443 LC Bailey Quintin BC
321 6 26:39.71 WS2 Lwt 256 LF Newton Kingston RC
322 2 26:40.77 MVG 465 F Brown Quintin BC PENALTY
323 43 26:45.92 MN 311 C Price Dover RC
324 3 26:47.92 WJ 377 A Munro-Faure St Paul’s Girls School
325 3 26:48.12 MVG 469 ME Gaylard London RC
326 11 26:49.60 WS2 246 V Brierley Upper Thames
327 10 26:50.21 WS4 398 AJ Blackadder Jesus College, Cambridge
328 4 26:58.28 WVB 239 A Deighton Molesey BC
329 16 26:58.71 WN 402 E Trant Vesta RC
330 17 26:59.12 WN 407 BC Rance Barnes Bridge Ladies RC
331 15 26:59.28 WS3 351 AC Dean Exeter
332 11 27:00.74 WS4 399 R Seymour Derby RC
333 7 27:00.96 WS2 Lwt 262 S Hazel-Gant York City RC
334 6 27:03.77 MVF 458 A Tucker Vesta RC
335 13 27:05.63 WS3 Lwt 370 KL Scanlan University of Bristol BC
336 16 27:07.20 WS3 340 G Woolrych Putney Town RC
337 14 27:08.54 WS3 Lwt 369 K Wright Vesta RC
338 18 27:10.21 WN 419 KM Beards Molesey BC
339 9 27:10.46 MVD 436 NJ Wylie Cygnet
340 44 27:15.96 MN 289 SN Holmes Furnivall SC
341 4 27:17.34 WJ 376 A Green Exeter
342 8 27:19.19 WS2 Lwt 255 S Cassie Eton Excelsior
343 12 27:20.14 WS4 390 KE Riley Hollingworth Lake RC
344 17 27:20.58 WS3 330 GL Kellner Tideway Scullers School
345 13 27:22.31 WS4 389 K Boothroyd Henley RC
346 7 27:27.93 MVF 456 N Knight Vesta RC
347 19 27:28.40 WN 427 CA Mills Bewl Bridge
348 15 27:31.00 WS3 Lwt 362 SA Gardiner Mortlake AABC
349 20 27:48.59 WN 416 C Lusty Molesey BC
350 21 27:56.79 WN 410 J Zivkovic Vesta RC
351 17 27:58.67 MVC 381 R Metcalf London RC
352 10 28:03.83 MVD 432 S Rose Putney Town RC
353 1 28:09.82 WVD 462 K Phillips Maidenhead RC Winner of: WVD
354 22 28:21.28 WN 431 F Bennett Curlew
355 1 28:23.18 MVI 471 RF Wilson Maidenhead RC Winner of: MVI
356 23 28:25.24 WN 430 M Becker Falcon RC
357 18 28:31.87 WS3 360 R Ferris Mortlake AABC
358 4 28:40.88 MVG 468 J McKerrell Vesta RC
359 24 29:01.64 WN 426 MH Israel Cygnet
360 2 29:05.73 MVI 470 AI Botterill Lea RC PENALTY
361 25 29:19.03 WN 408 S Bailey Vesta RC
362 19 31:17.14 WS3 332 GM Keech Molesey BC
363 26 31:46.85 WN 413 C Gooch Vesta RC
DNS MS1 6 PA Mattick Wallingford RC
DNS ME 18 J Geluk Vesta RC
DNS MS1 24 J Davidson Leander Club
DNS MS1 36 PJC Goodchild Auriol Kensington
DNS MVB 44 P Buckworth Tees RC
DNS MVA 46 G Edelston Vesta RC
NRO MN 49 D Finn London RC
NRO MVB 56 CR Rumboll London RC
23:24.17 timeonly 71 J Waite London RC TIME-ONLY
DNS MVD 73 PL Meaney Quintin BC
DNS MS4 75 S Benjamin Jesus College, Cambridge
DNS MS4 76 C Gilligan Molesey BC
DNS MVC 77 NS Wilson-Dykes Kingston RC
DNS MVB 85 S Luker Tideway Scullers School
DNS WE 89 C Easton Thames RC
NRO MS3 Lwt 91 AP White London RC
DNS MN 92 GJ Fieldhouse Vesta RC
DNS MN 96 A Gilchrist Vesta RC
DNS MS2 101 S Baldwin London RC
DNS MVD 105 G Potts Quintin BC
DNS MVC 107 P Waller Molesey BC
DNS MJ 108 J Lambden Pangbourne College BC
DNS ME 118 SW Lyall-Cottle University of London BC
DNS ME 120 A Brown Upper Thames
DNS ME 122 SD Goodbrand Rob Roy
DNS ME 123 I Lawson Leander Club
DNS ME 124 NJ Wakefield Leander Club
DNS ME 127 DJ Currie Leander Club
DNS MS1 131 R Johnson Magdalen College, Oxford
DNS MS1 137 WJ Laughton Imperial College
DNS WE 146 E Booker Mortlake AABC
DNS MVA 150 R Lewis Kingston RC
DNS MVB 151 K Johnson Eton Excelsior
DNS MVB 156 A Pinder Agecroft
DNS WS1 157 AL Finn Tideway Scullers School
DNS WS1 159 I Hansen Mortlake AABC
DNS WS1 161 V Richmond Marlow
DNS WS1 163 O Power Mortlake AABC
DNS MS2 164 T Boyling Molesey BC
NRO MS2 165 TC Marshall Tideway Scullers School
DNS MS2 169 D Bull Molesey BC
DNS MS2 176 R Jackson Bewdley RC
DNS MS2 178 SE Hemsworth Sudbury RC
DNS MS3 184 DN Smith Leicester RC
DNS MS3 186 SJ Bradley Newark RC HMF
DNS MS3 189 T Verrill Jesus College, Cambridge
DNS MS3 192 I Cranna Vesta RC
DNS MS3 198 JGF Clinch Lea RC
DNS MS3 203 MC Espin London RC
DNS MS3 Lwt 205 AWA Dax Leander Club
DNS MS3 208 A Page Molesey BC
DNS MS3 215 TOM Meredith Kings College, London BC
DNS MJ 219 SG Robinson Tideway Scullers School
DNS MJ 225 B Tufnell Pangbourne College BC
DNS MJ 229 T Booth Latymer Upper School
DNS MJ 232 L Hass Pangbourne College BC
DNS MJ 234 J Carroll Pangbourne College BC
DNS MJ 235 A Webb Pangbourne College BC
DNS WS2 245 T Matthews Thames RC
DNS WS2 247 CS Singleton Hollingworth Lake RC
DNS WS2 249 CM Bennett Molesey BC
DNS WS2 252 NLB Smith Mortlake AABC
DNS WS2 254 H Ellison Thames RC
DNS WS2 257 F Lane Derwent RC
DNS MS4 272 R Patel Molesey BC
DNS MN 291 A Squibb Dover RC
DNS MN 292 MJ Campbell Juniper Club
DNS MN 293 M Collier Cygnet
DNS MN 294 J Higgs Molesey BC
DNS MN 296 D Livingston Molesey BC
DNS MN 297 SM Saunders Molesey BC
DNS MN 298 C Harlow Vesta RC
DNS MN 310 P Hamblett Sudbury RC
DNS MN 312 O Raisbeck Thames RC
DNS MN 313 FN Bray Lea RC
DNS MN 317 G Whittaker Imperial College
DNS MN 322 J Hamilton Furnivall SC
NRO WS3 333 L Ainley Marlow
DNS WS3 336 KL Holland Henley RC
DNS WS3 341 L Mayle Molesey BC
DNS WS3 343 C Maile Thames RC
DNS WS3 346 C Mason Upper Thames
DNS WS3 357 A Oyston Thames RC
DNS WS3 358 S Park Thames RC
DNS WS3 359 KM Smith Loughborough RC
DNS WS3 365 G Hollings Thames RC
DNS WJ 372 H Glover Osiris
DNS WJ 373 Z Cobb St Paul’s Girls School
DNS WJ 375 S Cowburn Worcester
DNS MVC 384 RS Ismail Auriol Kensington
DNS WS4 388 HR Read Henley RC
DNS WS4 391 E Tunnicliffe Putney Town RC
DNS WS4 392 K Fletcher Putney Town RC
DNS WN 417 R Southworth Guildford RC
DNS WN 420 E Fraser Exeter
DNS WN 422 N Pollock Osiris
DNS WN 424 E Payne Osiris
DNS MVD 433 N Allen Vesta RC
DNS MVD 435 RJ Adams Putney Town RC
DNS MVD 439 RC Phillips Bewl Bridge
DNS MVD 440 D Macdonald Abingdon RC
DNS WVC 441 P Bird Tideway Scullers School
DNS MVF 457 F Coll Reading RC
DNS MVF 461 T Dixon Molesey BC
DNS WVD 463 L Knill Marlow
DNS WVE 464 G Gilbert Hexham RC
DNS MVG 467 FJ Webb Quintin BC
23:11.76 timeonly 472 A Palmer Tideway Scullers School TIME-ONLY
25:06.63 timeonly 473 J Webb Dacre BC TIME-ONLY

2004 Results

 

1 1 2 M Hunter Leander Club ME 21:22.13
2 2 3 J Stephenson Molesey ME 21:26.32
3 3 5 A Campbell Tideway Scullers School ME 21:26.60
4 4 74 RG Ockendon Molesey ME 21:26.98
5 1 92 S Jones Nottm & Union MS1Lwt 21:41.82
6 1 39 T Broadway University of London BC MS4 21:43.65
7 1 203 N English Wallingford MS3Lwt 21:53.06
8 1 84 J Lindsay-Fynn London RC MELwt 21:53.50
9 1 170 JS Warnock London RC MS3 21:53.53
10 2 93 PAD Mattick Wallingford MS1Lwt 21:54.55
11 5 27 C Morgan Hollingworth Lake ME 21:57.85
12 6 79 AM Drysdale Tideway Scullers School ME 22:01.38
13 7 1 H Mackworth-Praed Auriol Kensington ME 22:01.53
14 1 150 N McRae London RC MS2Lwt 22:03.55
15 1 86 P Turner Grosvenor MS1 22:04.54
16 8 77 D Gillard Mortlake, Anglian and Alpha BC ME 22:04.67
17 2 182 A Leighton-Crawford Thames MS3Lwt 22:04.84
18 3 202 A Brooks Thames MS3Lwt 22:07.18
19 9 8 R Hosking Tideway Scullers School ME 22:07.42
20 1 12 P Hone Walton MVetB 22:07.93
21 1 7 J Smith London RC MS2 22:08.52
22 4 201 N Grennan-Heaven Thames MS3Lwt 22:09.52
23 5 186 AP Sage Mortlake, Anglian and Alpha BC MS3Lwt 22:10.06
24 2 24 R Smith University of London BC MS2 22:10.18
25 2 6 G Pooley Crabtree MVetB 22:12.26
26 2 89 W Hoodless Upper Thames RC MS1 22:13.06
27 6 13 B Hudson London RC MS3Lwt 22:14.66
28 10 78 J Geluk Vesta RC ME 22:14.98
29 3 122 HFW Worden Royal Chester MVetB 22:15.83
30 2 11 P Beard London RC MS3 22:16.61
31 3 140 J Alexander Molesey MS2 22:17.43
32 4 177 GT Weeks Molesey MS2 22:19.25
33 2 145 B Duncan Reading MS2Lwt 22:19.87
34 1 279 A Ardron London RC MNov 22:21.20
35 3 90 R Stewart University of London BC MS1 22:23.47
36 7 205 PJ Keane Tideway Scullers School MS3Lwt 22:23.80
37 5 130 R Dwan Poplar, Blackwall and District RC MS2 22:24.46
38 6 129 S Hodbod City of Oxford MS2 22:25.20
39 1 33 J Davidson Tideway Scullers School MJun 22:25.57
40 4 18 G Blanchard Rob Roy MS1 22:26.20
41 3 43 L Dalglish University of London BC MS3 22:26.21
42 2 34 MRO Kerrigan London RC MNov 22:27.18
43 7 135 E Gill University of London BC MS2 22:27.81
44 4 118 A Boileau Putney Town MVetB 22:28.07
45 8 15 JIW Young London RC MS3Lwt 22:28.92
46 9 189 J Silk Rob Roy MS3Lwt 22:29.19
47 4 176 D Beaumont York City RC MS3 22:29.20
48 3 272 T Solesbury Mortlake, Anglian and Alpha BC MNov 22:29.45
49 1 104 D Bangert Bagsvaerd Roklub, Denmark MVetA 22:29.81
50 2 257 DJ Rhodes Upper Thames RC MS4 22:30.03
51 11 80 D Pring London RC ME 22:32.17
52 2 83 D MacColgain London RC MELwt 22:32.17
53 10 193 P Okhotin University of London BC MS3Lwt 22:32.69
54 3 146 M Simpson Staines MS2Lwt 22:33.17
55 5 57 P Lockyer London RC MS3 22:33.96
56 5 88 R Hopkirk Molesey MS1 22:35.54
57 6 160 R Twyman Dover MS3 22:35.78
58 11 200 O Mahony Imperial College MS3Lwt 22:36.33
59 2 17 A van den Broek Castledore MVetA 22:36.56
60 1 16 I Pritchard Thames MVetC 22:36.88
61 6 26 PJC Goodchild Auriol Kensington MS1 22:38.29
62 4 151 D Heffernan York City RC MS2Lwt 22:38.56
63 8 139 A Thompson University of London BC MS2 22:40.22
64 4 275 D Burton Rebecca MNov 22:42.22
65 3 245 J Hamilton Nottm & Union MS4 22:42.33
66 3 9 JW Curran London RC MS1Lwt 22:43.58
67 5 286 A Shuttleworth London RC MNov 22:45.20
68 12 60 T Carter Northwich MS3Lwt 22:45.74
69 7 66 S Butter Tideway Scullers School MS3 22:45.88
70 5 123 F Raschke Auriol Kensington MVetB 22:47.15
71 4 19 D Clinton Vesta RC MS1Lwt 22:47.39
72 5 153 PJ Harford-Cross Royal Navy and Royal Marines ARA MS2Lwt 22:47.54
73 6 23 PJ Buckworth Tees MVetB 22:47.70
74 2 38 PP Halford London RC MVetC 22:48.25
75 13 190 D Wilson London RC MS3Lwt 22:49.20
76 9 138 AB Macfarlane London RC MS2 22:49.31
77 14 204 G Edelston Vesta RC MS3Lwt 22:50.16
78 6 304 I Weir Loughborough Students MNov 22:50.53
79 3 372 C Harrison Quintin BC MVetC 22:51.09
80 10 133 J Tetley Marlow MS2 22:51.34
81 4 253 M Coughlan Poplar, Blackwall and District RC MS4 22:51.47
82 15 20 D Finn London RC MS3Lwt 22:51.93
83 7 282 O Dixon Bewl Bridge MNov 22:52.98
84 7 28 SJ Suthers Tideway Scullers School MS1 22:54.05
85 1 46 S Morris Wallingford MVetE 22:54.08
86 16 42 J Lackner London RC MS3Lwt 22:55.15
87 4 369 N West Walton MVetC 22:55.46
88 17 183 D Clarke York City RC MS3Lwt 22:57.48
89 8 180 D Ribbens Bewl Bridge MS3 22:57.71
90 5 247 M Simpson Marlow MS4 22:58.14
91 8 289 S Bever London RC MNov 22:58.44
92 18 188 N Davenport Tideway Scullers School MS3Lwt 22:58.98
93 7 113 CR Rumboll London RC MVetB 23:00.17
94 5 47 N Ryan Quintin BC MVetC 23:00.21
95 6 256 R Nicholson Imperial College MS4 23:00.23
96 11 29 G Pine Furnivall MS2 23:00.74
97 12 136 P Richardson York City RC MS2 23:01.11
98 9 31 T Bray Molesey MS3 23:01.52
99 7 254 AJM Palmer Tideway Scullers School MS4 23:01.91
100 9 314 S Ellis Vesta RC MNov 23:03.06
101 19 25 SJD Barker London RC MS3Lwt 23:03.47
102 10 283 L Carey Mortlake, Anglian and Alpha BC MNov 23:03.72
103 10 163 TM Robb Bedford MS3 23:04.61
104 1 69 K Greves ULWBC WE 23:04.80
105 11 178 N Morrell Rob Roy MS3 23:05.61
106 8 114 T Rogers Vesta RC MVetB 23:06.72
107 9 40 RN Alexander Broxbourne MVetB 23:06.92
108 10 32 MJ Keller London RC MVetB 23:08.06
109 11 267 C Smith Simoco MNov 23:09.52
110 11 37 J Page University of London Tyrian MVetB 23:09.70
111 12 161 JJ Doel Meles BC MS3 23:10.19
112 20 194 R Greenhous Thames MS3Lwt 23:11.72
113 6 362 AE Mitchell St Catherines College BC MVetC 23:11.78
114 8 249 C Lee London RC MS4 23:12.04
115 12 110 A Watson Rob Roy MVetB 23:12.33
116 9 263 JE Alder Tideway Scullers School MS4 23:13.79
117 13 175 D Ohrenstein Quintin BC MS3 23:14.31
118 12 276 JR Webb Walton MNov 23:14.53
119 14 52 CA Harrison Vesta RC MS3 23:14.58
120 8 87 A Douglas London RC MS1 23:14.86
121 15 181 A Thorne Birmingham RC MS3 23:15.39
122 1 58 P Meaney Quintin BC MVetD 23:16.56
123 13 134 L Gleeson Lady Elizabeth MS2 23:17.04
124 1 340 H Goodsell York University WS3Lwt 23:17.33
125 9 64 N Shepherd Rob Roy MS1 23:17.50
126 21 196 E Hillyard Sons of the Thames MS3Lwt 23:18.83
127 13 311 J Howick University of London Tyrian MNov 23:19.32
128 14 280 B Clarke Vesta RC MNov 23:19.96
129 22 61 M Tchoubouroff Auriol Kensington MS3Lwt 23:20.07
130 23 187 RJ McAllister Marlow MS3Lwt 23:20.19
131 1 228 AL McClung Tideway Scullers School WS2 23:20.21
132 16 172 T Day Globe MS3 23:20.35
133 15 271 S Benjamin Jesus College, Cambridge MNov 23:22.03
134 10 44 C Gilligan Molesey MS4 23:22.12
135 24 207 N Wilson-Dykes Kingston MS3Lwt 23:22.25
136 1 101 H Casey Wallingford WELwt 23:22.64
137 13 53 P Copham Stratford-upon-Avon MVetB 23:22.66
138 10 91 B Ingle Southampton Coalporters MS1 23:22.89
139 2 342 MR Court Mortlake, Anglian and Alpha BC WS3Lwt 23:23.00
140 7 67 M Everington Walton MVetC 23:23.08
141 14 106 R Ratcliffe Quintin BC MVetB 23:23.83
142 12 22 AE Gaylard London RC ME 23:25.61
143 17 159 W Riley Lea MS3 23:25.62
144 5 94 DP Rees City of Cardiff MS1Lwt 23:26.14
145 16 321 K Henderson Furnivall MNov 23:26.60
146 18 155 J O’Leary Tideway Scullers School MS3 23:27.94
147 6 56 K Settle Globe MS2Lwt 23:28.30
148 17 265 P Musgrave Vesta RC MNov 23:28.95
149 19 174 S Luker Tideway Scullers School MS3 23:29.09
150 14 35 W Tilbury Vesta RC MS2 23:29.40
151 2 212 P Maxwell Hollingworth Lake MJun 23:29.80
152 11 49 P Darvill Minerva Bath MS1 23:31.45
153 15 55 PR Johnston Royal Chester MVetB 23:32.56
154 1 224 S Archibald Maidenhead WVetB 23:32.65
155 18 281 W Edmunds Imperial College MNov 23:32.94
156 2 96 CL Easton Vesta RC WE 23:33.04
157 2 437 G Lloyd Upper Thames RC MVetD 23:34.04
158 1 124 J Eddie ULWBC WS1 23:34.44
159 11 252 PM Taylor Stratford-upon-Avon MS4 23:34.53
160 20 51 I Westmore Putney Town MS3 23:34.91
161 19 301 A White London RC MNov 23:35.16
162 12 85 N Thornton Hollingworth Lake MS1 23:35.98
163 20 270 G Fieldhouse Vesta RC MNov 23:36.20
164 1 390 K Worsley Mortlake, Anglian and Alpha BC WS4 23:36.50
165 3 209 D Border Reading Blue Coat School BC MJun 23:37.08
166 8 41 D Clarke Walton MVetC 23:37.24
167 9 45 D Jillings Molesey MVetC 23:37.90
168 3 425 N Bourne Tideway Scullers School MVetD 23:38.35
169 16 117 P Hill Grosvenor MVetB 23:38.39
170 2 225 E James Thames WVetB 23:38.51
171 21 317 A Gilchrist Vesta RC MNov 23:39.19
172 21 179 RC Thornton Gloucester MS3 23:39.67
173 12 244 T Killick London RC MS4 23:40.53
174 15 132 T Russell Winchester College MS2 23:40.99
175 2 237 A Eddie ULWBC WS2 23:41.64
176 25 65 CCG Guest Tideway Scullers School MS3Lwt 23:42.41
177 22 297 I Grant Staines MNov 23:42.80
178 3 354 J Goldsack Wallingford WS3Lwt 23:43.04
179 16 137 SJ Baldwin London RC MS2 23:43.76
180 1 71 J Poland Dart-Totnes BC MVetF 23:45.20
181 4 351 B Herbert Bewl Bridge WS3Lwt 23:45.43
182 22 164 M Cariou Southampton Institute MS3 23:45.67
183 23 156 LF Howells Mortlake, Anglian and Alpha BC MS3 23:45.69
184 1 241 B Britten London RC WS2Lwt 23:46.27
185 2 448 T Bishop Quintin BC MVetE 23:47.42
186 4 427 G Potts Quintin BC MVetD 23:48.71
187 5 426 M Cook Quintin BC MVetD 23:48.85
188 10 363 PJ Waller Molesey MVetC 23:49.44
189 13 246 J Drea Tideway Scullers School MS4 23:50.03
190 4 210 J Lambden Pangbourne College MJun 23:50.14
191 23 313 P Müller London RC MNov 23:50.54
192 17 147 B Astin Curlew MS2 23:51.22
193 14 251 T Blackman Vesta RC MS4 23:51.68
194 1 404 A Hagon Auriol Kensington WNov 23:52.44
195 6 63 J Regan Globe MVetD 23:52.50
196 17 119 AP Jessel Upper Thames RC MVetB 23:53.11
197 2 407 A Skailes Globe WNov 23:53.98
198 18 128 W Hewitt Molesey MS2 23:54.29
199 1 218 K Lythgoe Thames WVetA 23:54.73
200 2 126 MMH Pauls London RC WS1 23:54.81
201 24 290 M MacPherson Poplar, Blackwall and District RC MNov 23:56.30
202 25 308 D Bartlett Poplar, Blackwall and District RC MNov 23:56.87
203 26 192 W Eastwood Loughborough Students MS3Lwt 23:57.10
204 24 158 N Bromwich Bristol Ariel MS3 23:57.24
205 1 438 KLF Grose Tideway Scullers School WVetC 23:57.39
206 18 112 TJR Ellis RAF MVetB 23:57.55
207 11 373 N Howe London RC MVetC 23:57.58
208 3 95 N Howard Tideway Scullers School WE 23:57.59
209 19 70 J Collins Mortlake, Anglian and Alpha BC MVetB 23:57.61
210 25 173 M Stout Nottingham BC MS3 23:57.83
211 19 143 J Kapica Wraysbury MS2 23:58.85
212 27 208 K Massina Loughborough Students MS3Lwt 23:59.10
213 26 316 G Tully Birmingham RC MNov 23:59.57
214 3 72 G Bagnall Tideway Scullers School MVetE 24:00.05
215 3 226 E Kennelly Cambridge Boat Club, USA WVetB 24:00.08
216 27 296 AJ Lomax Tideway Scullers School MNov 24:00.40
217 15 213 A Gross Pangbourne College MS4 24:00.48
218 2 217 C Haley Marlow WVetA 24:01.78
219 28 273 AJ Cake Putney Town MNov 24:02.18
220 12 368 CA Maby Thames MVetC 24:02.34
221 4 98 L Ralston ULWBC WE 24:02.73
222 28 206 NS von Kaltenborn Furnivall MS3Lwt 24:04.68
223 20 50 A Williams Agecroft MS2 24:04.72
224 26 166 M Howe Weybridge MS3 24:05.34
225 1 327 C Nolan Thames WS3 24:05.47
226 5 355 J Maguire Mortlake, Anglian and Alpha BC WS3Lwt 24:06.17
227 16 259 M Rostron Hollingworth Lake MS4 24:06.52
228 6 352 S Park Thames WS3Lwt 24:06.83
229 4 444 CJD George Thames MVetE 24:07.31
230 29 320 EWF Beckett Tideway Scullers School MNov 24:07.57
231 20 115 R Smallwood Tideway Scullers School MVetB 24:07.84
232 13 62 R Hawkins Tideway Scullers School MVetC 24:08.26
233 5 215 M Noble York City RC MJun 24:08.40
234 13 36 C Ferris Mortlake, Anglian and Alpha BC MS1 24:09.24
235 2 384 J Ganley Thames WS4 24:09.42
236 3 221 R Ingledew Upper Thames RC WVetA 24:10.13
237 21 131 D Pounds Winchester College MS2 24:10.61
238 30 285 T Elliott Royal Navy and Royal Marines ARA MNov 24:10.74
239 2 243 L Mann ULWBC WS2Lwt 24:11.20
240 6 216 J Carroll Pangbourne College MJun 24:12.44
241 3 234 H Ellison Imperial College WS2 24:13.03
242 27 157 S Joy Rob Roy MS3 24:13.78
243 31 278 J McInnes Vesta RC MNov 24:14.13
244 2 59 J Warren Molesey WELwt 24:15.59
245 2 326 AGT Van Manen Wallingford WS3 24:16.00
246 32 303 M Gilliver Vesta RC MNov 24:16.26
247 7 348 K Williams Auriol Kensington WS3Lwt 24:16.87
248 3 422 B Rance Auriol Kensington WNov 24:18.50
249 33 299 J Anderson Hollingworth Lake MNov 24:18.78
250 17 250 H Neumeister Staines MS4 24:18.79
251 7 428 S Thompson Trafford RC MVetD 24:18.83
252 3 102 L Collins Nottm & Union WELwt 24:20.44
253 4 235 R Armstrong Star Club WS2 24:20.72
254 22 142 D Sidgwick Vesta RC MS2 24:20.97
255 4 220 C Hocking Henley WVetA 24:21.11
256 34 298 R Griffiths Jesus College, Cambridge MNov 24:21.14
257 4 99 E Booker Marlow WELwt 24:21.36
258 18 260 C Davidson Cygnet MS4 24:21.75
259 8 434 S Spowart City of Oxford MVetD 24:21.88
260 3 336 K Wilson Marlow WS3 24:22.44
261 35 293 C MacKenzie Poplar, Blackwall and District RC MNov 24:23.44
262 4 399 P Phillips Mortlake, Anglian and Alpha BC WNov 24:23.82
263 9 436 CG Bowman Molesey MVetD 24:23.97
264 36 266 P Egbe Tideway Scullers School MNov 24:25.21
265 4 324 S Rylatt Vesta RC WS3 24:25.46
266 3 376 B King Marlow WS4 24:25.54
267 37 312 A Farley Furnivall MNov 24:26.06
268 10 424 R Purkiss Vesta RC MVetD 24:26.19
269 19 261 R Davies Quintin BC MS4 24:26.40
270 2 454 R Bailey Twickenham MVetF 24:26.95
271 5 421 I Hansen Thames WNov 24:27.11
272 5 447 C Grainger London RC MVetE 24:27.59
273 3 103 S Aitken Auriol Kensington MVetF 24:28.25
274 28 168 R Mears Lea MS3 24:28.49
275 4 394 JR Pascall Tideway Scullers School WS4 24:29.07
276 29 169 H Twigger Nottingham BC MS3 24:29.21
277 4 455 R Weldon Mortlake, Anglian and Alpha BC MVetF 24:29.35
278 29 199 TH Meredith Kings College London MS3Lwt 24:29.86
279 14 374 B Martins Wallingford MVetC 24:30.53
280 8 338 L Barker Wallingford WS3Lwt 24:30.73
281 21 120 H Gijsman Maidstone Invicta MVetB 24:30.91
282 11 429 SH Prichard Birmingham RC MVetD 24:31.09
283 38 287 A Pascovitch Jesus College, Cambridge MNov 24:31.19
284 39 154 R Ashwell University of Bristol BC MNov 24:32.21
285 6 450 G Shreeve Mortlake, Anglian and Alpha BC MVetE 24:32.28
286 9 344 E Donnelly Mortlake, Anglian and Alpha BC WS3Lwt 24:34.16
287 5 230 J Saunders Furnivall WS2 24:35.29
288 5 329 J Fisher Thames WS3 24:36.42
289 6 231 C Bennett Molesey WS2 24:36.67
290 40 269 S Tupper Dover MNov 24:36.81
291 1 458 K Williams Mortlake, Anglian and Alpha BC MVetG 24:38.09
292 30 191 R Smart Southampton Coalporters MS3Lwt 24:38.21
293 5 219 RE Caroe Tideway Scullers School WVetA 24:38.63
294 41 307 J Burke Vesta RC MNov 24:39.57
295 30 162 IP Cranna Vesta RC MS3 24:40.38
296 2 440 M Twitchett Cambridge 99 WVetC 24:41.32
297 31 184 Radcliffe RMA Sandhurst RC MS3 24:41.41
298 5 457 TG Dixon Molesey MVetF 24:41.48
299 22 109 P Everson Putney Town MVetB 24:42.15
300 10 341 M Chalmers Upper Thames RC WS3Lwt 24:43.04
301 6 402 P Ladkin Mortlake, Anglian and Alpha BC WNov 24:43.57
302 3 240 K Ramsay Upper Thames RC WS2Lwt 24:43.70
303 42 309 T Jago Poplar, Blackwall and District RC MNov 24:45.91
304 6 325 EC Bishop Tideway Scullers School WS3 24:47.46
305 5 392 JE Osborne Vesta RC WS4 24:47.72
306 15 364 F Paxton Canford Crocodiles MVetC 24:48.13
307 11 356 C Waterworth Auriol Kensington WS3Lwt 24:48.64
308 43 305 A Yates Tideway Scullers School MNov 24:48.99
309 3 125 H Selden Marlow WS1 24:49.59
310 44 291 A Taylor Guildford MNov 24:49.63
311 1 127 L Ball Wallingford WS1Lwt 24:50.24
312 7 236 P Bird Thames Tradesmen WS2 24:51.54
313 45 300 R Marshall Poplar, Blackwall and District RC MNov 24:51.91
314 7 403 V Foad Upper Thames RC WNov 24:53.31
315 2 459 D Gramolt Tideway Scullers School MVetG 24:53.44
316 46 310 RW Michael Tideway Scullers School MNov 24:55.90
317 8 413 Y Wase Marlow WNov 24:57.65
318 20 248 KA Spencer Gloucester MS4 25:00.50
319 16 370 M Stevens Nottm & Union MVetC 25:01.94
320 9 405 R Palmer Globe WNov 25:02.27
321 6 383 C Rankine Auriol Kensington WS4 25:03.85
322 12 353 M Browne York City RC WS3Lwt 25:07.18
323 13 343 C Job Wallingford WS3Lwt 25:07.50
324 7 446 A Thomson Vesta RC MVetE 25:07.71
325 10 398 L Edwards Westover and Bournemouth RC WNov 25:09.39
326 7 334 G Skinner Molesey WS3 25:11.02
327 14 349 R Edgar City of Sheffield WS3Lwt 25:11.37
328 1 358 L Lewington Henley WJun 25:12.62
329 8 323 L Gill Auriol Kensington WS3 25:12.64
330 47 306 N Bailey Dover MNov 25:12.92
331 17 367 N Bradshaw Vesta RC MVetC 25:13.58
332 8 233 SM Hood Rob Roy WS2 25:13.68
333 48 315 C Doswell Bexhill MNov 25:16.51
334 6 452 PR Cowell Putney Town MVetF 25:17.31
335 49 292 E Hagger Westover and Bournemouth RC MNov 25:18.51
336 6 222 KB Warden Quintin BC WVetA 25:18.63
337 9 345 A Deighton Molesey WS3 25:19.02
338 10 335 L Thatcher Royal Navy and Royal Marines ARA WS3 25:19.29
339 4 238 G Chastell Poplar, Blackwall and District RC WS2Lwt 25:22.21
340 12 430 N Wylie Cygnet MVetD 25:22.30
341 7 393 N Millard Vesta RC WS4 25:22.83
342 8 382 ZV Crook Vesta RC WS4 25:23.42
343 3 460 M Gaylard London RC MVetG 25:23.96
344 7 453 N Jackson Cygnet MVetF 25:24.25
345 11 328 J Woolger Guildford WS3 25:26.02
346 12 330 A Bishop Vesta RC WS3 25:26.31
347 5 242 L Newton Kingston WS2Lwt 25:26.58
348 11 420 C Pennefather Vesta RC WNov 25:26.62
349 12 408 A Paulus Putney Town WNov 25:27.29
350 8 449 V Clark Poplar, Blackwall and District RC MVetE 25:28.45
351 7 211 L Hass Pangbourne College MJun 25:30.71
352 13 412 FAK Denniss Tideway Scullers School WNov 25:30.85
353 1 442 J Al Janabi Tideway Scullers School WVetD 25:31.39
354 14 406 A Floyd Emmanuel School WNov 25:31.47
355 2 361 K Davies Henley WJun 25:34.23
356 8 456 R Potter Trafford RC MVetF 25:35.44
357 50 295 T Squibb Dover MNov 25:36.42
358 9 375 C Allen Rob Roy WS4 25:37.49
359 18 366 R Phillips Bexhill MVetC 25:41.45
360 51 322 M Archer Broxbourne MNov 25:44.41
361 32 171 T Haggith Poplar, Blackwall and District RC MS3 25:45.38
362 52 319 C Price Dover MNov 25:45.58
363 15 395 C Mills Bewl Bridge WNov 25:47.18
364 16 419 N Robinson Henley WNov 25:47.76
365 53 268 A Bickers Bexhill MNov 25:48.10
366 10 379 K Riley Hollingworth Lake WS4 25:50.68
367 33 165 R Paxton Henley MS3 25:50.82
368 13 431 G Dawes Bexhill MVetD 25:54.55
369 19 365 R Ismail Auriol Kensington MVetC 26:01.91
370 9 445 P Ansley-Watson Staines MVetE 26:01.93
371 14 435 R Adams Putney Town MVetD 26:04.30
372 3 439 N Barras Henley WVetC 26:05.51
373 10 443 M Polya RCN Sambre MVetE 26:05.79
374 3 359 O Seymour Wycliffe Sculling Centre WJun 26:09.25
375 15 350 R Ferris Vesta RC WS3Lwt 26:10.41
376 54 284 AJ Backhouse Parr’s Priory MNov 26:16.59
377 11 386 K Boothroyd Henley WS4 26:21.59
378 9 229 SA Cook Gloucester WS2 26:26.87
379 21 255 F Coll Reading MS4 26:31.77
380 17 396 L Knill Marlow WNov 26:33.54
381 18 416 L Ainley Marlow WNov 26:34.91
382 19 418 E Cox Tideway Scullers School WNov 26:41.28
383 1 462 RF Wilson Maidenhead MVetI 26:52.93
384 12 381 V Stenberg Putney Town WS4 26:55.38
385 4 360 H Holloway Wycliffe Sculling Centre WJun 27:02.89
386 9 451 J McKerrell Vesta RC MVetF 27:03.02
387 15 432 T Blaylock Guildford MVetD 27:06.34
388 2 441 K Phillips Maidenhead WVetD 27:07.11
389 1 461 H Davy Quintin BC MVetH 27:13.44
390 20 371 RDM Metcalf London RC MVetC 27:16.88
391 13 387 R Lester Army RC WS4 27:44.64
392 55 302 P Wilson Sabre RC MNov 28:27.96
393 20 417 S Lowe Vesta RC WNov 29:45.55
394 1 463 N Padwick Mortlake, Anglian and Alpha BC WVetI 29:58.79
DNF 97 K Stewart ULWBC WELwt
DNF 100 L Norris Mortlake, Anglian and Alpha BC WELwt
DNF 239 T Potier Mortlake, Anglian and Alpha BC WS2Lwt
DNF 294 DRF Sawtell Broxbourne MNov
DNS 4 IDJ Watson LRC/Tiffin MVetA
DNS 10 D Harte London RC MS3Lwt
DNS 14 JP Halliday Tideway Scullers School MS2
DNS 21 H Powell Auriol Kensington MS2
DNS 30 TC Marshall Tideway Scullers School MS2
DNS 48 JS Hepburn Kingston MS3
DNS 54 J Cooper Tees MVetB
DNS 68 D Taylor Loch Lomond ARC MS1
DNS 73 S Appelboom Mortlake, Anglian and Alpha BC WVetB
DNS 75 J Moon Tideway Scullers School ME
DNS 76 SRC Fieldhouse Molesey ME
DNS 81 I Roots Mortlake, Anglian and Alpha BC ME
DNS 82 C Hayes Wallingford ME
DNS 105 P Taylor Auriol Kensington MVetB
DNS 107 I Prevett Birmingham RC MVetB
DNS 108 PMR Thiemann Walton MVetB
DNS 111 RCJ Wilson Henley MVetB
DNS 116 TI Berry RAF MVetB
DNS 121 H Pelham Tees MVetB
DNS 141 T Newman Hollingworth Lake MS2
DNS 144 TJ Wallace Molesey MS2
DNS 148 AJ Smith Tideway Scullers School MS2
DNS 149 T Johnstone Molesey MS2
DNS 152 A West Wallingford MS2
DNS 167 J Measures Nottingham BC MS3
DNS 185 J Pine Sons of the Thames MS3
DNS 197 R Hardy Molesey MS3
DNS 198 Edwards RMA Sandhurst RC MS3
DNS 214 M Berry American School MJun
DNS 223 V Wood Henley WVetA
DNS 227 S Payne Wycliffe Sculling Centre WVetB
DNS 232 E Hodges ULWBC WS2
DNS 258 C Neve Birmingham RC MS4
DNS 262 D Sykes Hollingworth Lake MS4
DNS 264 J Kelly Carrick-on-Shannon RC, Ireland MS4
DNS 277 CJ Heathcote Broxbourne MNov
DNS 288 S Doswell Bexhill MNov
DNS 318 DA Guinness Vesta RC MNov
DNS 331 E Jones ULWBC WS3
DNS 332 A McNuff ULWBC WS3
DNS 333 R Roberts Poplar, Blackwall and District RC WS3
DNS 337 L Leondiades Henley WS3
DNS 339 HG Maclehose Grosvenor WS3
DNS 346 C Rendell Vesta RC WS3Lwt
DNS 347 V Whitehead Furnivall WS3
DNS 357 H Gilbert Llandaff WS3
DNS 377 K Pankhurst Henley WS4
DNS 378 ZC Gullen Tideway Scullers School WS4
DNS 385 L Davidson Loughborough Students WS4
DNS 388 N Ross Gloucester WS4
DNS 389 CMC Beeckmans Tideway Scullers School WS4
DNS 391 N Wase Marlow WS4
DNS 397 R Seymour City of Cambridge WNov
DNS 400 C Gooch Mortlake, Anglian and Alpha BC WNov
DNS 401 K Sturgeon Loughborough Students WNov
DNS 409 E Brady Vesta RC WNov
DNS 410 TM Ball Tideway Scullers School WNov
DNS 411 C Maile ULWBC WNov
DNS 414 G Menheneott Mortlake, Anglian and Alpha BC WNov
DNS 415 A Townsend Mortlake, Anglian and Alpha BC WNov
DNS 423 M Coughlan Poplar, Blackwall and District RC MVetD
DNS 433 G Brown Norwich RC MVetD
time only 195 Adams RMA Sandhurst RC time only 24:37.13
time only 274 S Cottle University of London BC time only 21:43.77
time only 380 B Adams Mortlake, Anglian and Alpha BC time only 24:10.43

2003 Results

 

The 2003 race was cancelled due to exceptional weather conditions. The organising committee did publish a reaction.

2002 Results

 

1 1 20:19.94 102 T Male Tideway Scullers School MOLwt
2 2 20:22.75 4 H Mackworth-Praed Auriol Kensington MOLwt
3 1 20:26.60 157 R Wilder Tideway Scullers School MS2Lwt
4 3 20:26.91 99 D Holland Imperial College BC MOLwt
5 1 20:33.25 100 M Hunter Leander Club MO
6 1 20:34.15 299 S Fieldhouse Molesey Boat Club MS4
7 2 20:38.56 348 A Trigg-Hodge Molesey Boat Club MS4
8 2 20:44.75 155 J Stephenson Molesey Boat Club MS2Lwt
9 1 20:45.58 2 I Watson Westminster School Boat Club MVA
10 2 20:45.59 91 S Cottle Leander Club MO
11 1 20:45.81 133 A Campbell Tideway Scullers School MS2 HMF*
12 3 20:50.40 98 P Wells University of London BC MO
13 1 20:53.67 1 G Pooley Crabtree Boat Club MVB
14 1 20:54.66 187 C Pinsent University of London BC MS3
15 4 20:54.94 8 R McKenzie London RC MO
16 5 20:55.62 90 S Colbert Leander Club MO
17 1 20:56.06 276 H Adams University of London BC MN
18 3 20:57.34 251 P Brewster Tideway Scullers School MS4
19 6 20:57.84 93 M Langridge Leander Club MO
20 2 20:58.21 338 M Reynaud Molesey Boat Club MN
21 7 20:59.81 92 T Gale Latymer Upper School MO
22 1 21:01.22 17 J Estephanell Auriol Kensington MS1Lwt
23 2 21:02.56 3 R Chisholm Tideway Scullers School MS1Lwt
24 2 21:04.41 205 J Wells Imperial College BC MS3
25 1 21:04.66 218 M Harris London RC MS3Lwt
26 3 21:05.41 7 J Smith London RC MS2Lwt
27 3 21:05.69 10 R Hosking Walton RC MS1Lwt
28 3 21:05.90 219 G Jenkin Imperial College BC MS3
29 2 21:06.63 12 M Watkin London RC MS3Lwt
30 4 21:07.41 270 P Simmons Molesey Boat Club MS4
31 4 21:07.72 149 J Curran London RC MS2Lwt
32 3 21:08.38 306 D Harte London RC MN
33 4 21:08.88 13 P Beard London RC MS3
34 2 21:09.00 33 T Larkman Molesey Boat Club MVA
35 5 21:09.25 21 R Hunter Leander Club MS3 App.*
36 2 21:09.41 140 M McQuillan London RC MS2
37 6 21:11.97 193 M Stallard University of London BC MS3
38 4 21:12.00 323 D Marett Oxford Brookes University BC MN
39 2 21:12.87 15 MBD Helm London RC MVB
40 8 21:15.68 28 P Hone Tideway Scullers School MO
41 3 21:16.07 20 B Hudson London RC MS3Lwt
42 3 21:16.25 19 M Duffy City of Bristol MS2
43 5 21:16.60 151 J Halliday Tideway Scullers School MS2Lwt
44 1 21:17.59 108 P Ryan Thames RC MS1
45 4 21:20.06 224 J Young London RC MS3Lwt
46 1 21:20.90 453 M Edge Wallingford Rowing Club MVC
47 7 21:21.00 165 J Brincat Molesey Boat Club MS3
48 4 21:21.07 103 R Young Putney Town RC MOLwt
49 5 21:21.29 287 J Brown London RC MN
50 2 21:21.58 23 IGP Pritchard Thames RC MVC
51 9 21:21.59 97 A van den Broek Castledore RC MO
52 10 21:21.60 34 R Shirley Lancaster John O’Gaunt MO
53 2 21:21.72 27 G Blanchard Rob Roy BC MS1
54 4 21:21.72 36 D Clinton Vesta Rowing Club MS1Lwt
55 1 21:22.35 477 Z Purchase King’s School Worcester MJR
56 8 21:24.20 161 D Beckley Molesey Boat Club MS3
57 5 21:25.16 214 D Finn London RC MS3Lwt
58 4 21:26.00 35 R Woods Gloucester RC MS2
59 6 21:26.25 209 J Bottomley Molesey Boat Club MS3Lwt
60 5 21:26.57 144 S Sullivan Lancaster University BC MS2
61 11 21:26.78 44 AE Gaylard London RC MO
62 6 21:26.88 143 HR Powell Auriol Kensington MS2
63 6 21:27.41 26 R Smalman-Smith Molesey Boat Club MS2Lwt
64 9 21:27.81 192 J Searl Molesey Boat Club MS3
65 12 21:28.13 89 P Buckworth Tees Rowing Club MO
66 10 21:28.19 195 R Stewart Mortlake Anglian and Alpha MS3
67 6 21:28.85 49 T Baldwin Mortlake Anglian and Alpha MN
68 7 21:29.37 134 N Campregher Imperial College BC MS2
69 5 21:29.72 272 R Smith University of London BC MS4
70 3 21:29.72 45 M Stafford Ardingly MS1
71 7 21:29.79 47 SJD Barker London RC MN
72 5 21:30.16 11 A Stuart Exeter RC MOLwt
73 11 21:30.74 190 H Roots University of London BC MS3
74 4 21:31.00 24 P Goodchild Auriol Kensington MS1
75 3 21:31.53 16 R Stanhope Molesey Boat Club MVC
76 8 21:33.62 141 C Morgan Hollingworth Lake Rowing Club MS2
77 6 21:36.88 324 C Martin Molesey Boat Club MS4
78 7 21:37.03 30 S Suthers Tideway Scullers School MS2Lwt
79 9 21:37.15 142 G Pine Furnival Sculling Club MS2
80 10 21:37.31 38 T Marshall Tideway Scullers School MS2
81 2 21:37.83 472 D Janes St Peter’s School BC MJR
82 12 21:40.44 164 T Bray Molesey Boat Club MS3
83 8 21:40.91 314 MJ Keller London RC MN
84 1 21:41.12 113 G Batten Leander Club WO
85 1 21:41.28 488 J Davidson Tideway Scullers School MJ16
86 13 21:41.31 204 G Weeks University of London BC MS3
87 7 21:41.90 210 A Bowett London RC MS3Lwt
88 9 21:43.22 63 M Kerrigan London RC MN
89 11 21:43.62 43 W Tilbury Vesta Rowing Club MS2
90 14 21:45.10 174 R Hardy University of London BC MS3
91 15 21:46.06 177 K Janes Molesey Boat Club MS3
92 16 21:46.28 186 JS Page Tyrian BC MS3
93 17 21:46.97 180 A Knee-Robinson University of London BC MS3
94 2 21:47.22 117 F Houghton University of London BC WO
95 10 21:47.77 350 I Vanhegan University of London BC MN
96 11 21:47.94 358 S Woods London RC MN
97 3 21:48.03 29 PP Halford London RC MVB
98 5 21:48.56 110 W Wadsworth Minerva Bath MS1
99 18 21:50.28 183 A Matheson University of London BC MS3
100 12 21:50.37 284 T Broadway University of London BC MN
101 12 21:50.65 25 S Pugh Nottingham Trent University MS2
102 7 21:50.82 248 R Alexander Salford Buffalo Rowing Club MS4
103 4 21:52.03 41 D Clarke Walton RC MVC
104 8 21:52.37 221 J Lackner Kingston RC MS3Lwt
105 3 21:52.63 360 N Hitt Exeter RC MVA
106 9 21:53.06 72 R Allan Grosvenor RC MS3Lwt
107 13 21:53.31 137 N George Warwick BC MS2
108 10 21:54.80 223 JL Slater Loughborough Students Rowing Club MS3Lwt
109 3 21:55.09 473 T Morrison Latymer Upper School MJR
110 4 21:55.72 465 L Dalglish Latymer Upper School MJR
111 14 21:57.62 145 S Taylor Tideway Scullers School MS2
112 5 21:57.75 485 A Walker Leander Club MJR
113 8 21:58.25 258 C Gilligan Molesey Boat Club MS4
114 8 21:58.75 40 S Robson Furnival Sculling Club MS2Lwt
115 5 21:58.91 456 D Jillings Molesey Boat Club MVC
116 9 21:59.24 150 J Fagan Burton Leander Rowing Club MS2Lwt
117 1 21:59.35 37 S Morris Wallingford Rowing Club MVE
118 19 21:59.59 171 L Dancer Royal Engineers MS3 HMF
119 4 21:59.63 361 S Williams Bewl Bridge MVA
120 13 22:00.19 94 N Ryan Quintin BC MO
121 20 22:00.57 172 E Finlay Imperial College BC MS3
122 21 22:01.46 175 J Hepburn Kingston RC MS3
123 6 22:01.72 76 P Darvill Minerva Bath MS1
124 9 22:02.63 250 W Bradbury Imperial College BC MS4
125 4 22:02.87 365 RS Court Rob Roy BC MVB
126 1 22:03.81 374 A Beever Leander Club WS3
127 2 22:04.13 492 B Maxwell King’s School Worcester MJ16
128 13 22:04.15 305 E Hannigan Thames RC MN
129 6 22:06.82 484 N Turner Latymer Upper School MJR
130 6 22:06.84 461 AC Rudkin Canterbury Pilgrims BC MVC
131 10 22:06.85 264 J Potts Tideway Scullers School MS4
132 14 22:07.37 301 B Flynn Thames RC MN
133 11 22:08.09 275 A Williams Agecroft MS4
134 11 22:08.98 85 P Harfield City of Bristol MS3Lwt
135 12 22:09.25 267 J Roycroft London RC MS4
136 15 22:09.28 331 P Morris BTC Southampton MN
137 13 22:09.37 260 R Haig Kingston RC MS4
138 16 22:10.10 289 L Carr Exeter RC MN
139 14 22:11.03 273 J Stevens Exeter RC MS4
140 22 22:12.16 207 I Westmore Putney Town RC MS3
141 23 22:12.66 69 CA Harrison Vesta Rowing Club MS3
142 24 22:13.60 202 OJ Watkins Cambridge University Lightweight RC MS3
143 15 22:13.72 50 B Crawford Thames RC MS2
144 1 22:15.10 58 I Andrews Thames Tradesmen MVD
145 7 22:15.28 479 Scott RGS Worcester MJR
146 7 22:15.72 65 A Speechly Warwick BC MS1
147 25 22:16.50 199 M Townes Globe RC MS3
148 5 22:17.31 51 P Copham Farmer Boat Club MVB
149 6 22:17.69 364 J Cooper Tees Rowing Club MVB
150 26 22:17.88 181 K Lancaster Kingston RC MS3
151 2 22:17.88 526 R Pinckney Tideway Scullers School MVD
152 5 22:19.08 111 M Mitchell Bexhill RC MS1Lwt
153 7 22:19.15 368 P Johnston Royal Chester Rowing Club MVB
154 5 22:19.19 74 M Terry Durham ARC MVA
155 7 22:20.24 52 C Skuse Warwick BC MVC
156 17 22:21.10 320 PF Lennon Auriol Kensington MN
157 10 22:21.71 154 K Settle York University Boat Club MS2Lwt
158 18 22:21.78 80 P Lockyer London RC MN
159 8 22:22.51 107 PL Meaney Quintin BC MS1
160 1 22:23.35 407 J Warren Weybridge Ladies ARC WS3Lwt
161 27 22:24.03 167 T Carter York University Boat Club MS3
162 8 22:24.38 482 Stratton RGS Worcester MJR
163 28 22:24.78 197 M Tchoubouroff Auriol Kensington MS3
164 16 22:24.85 55 R Hawkins Tideway Scullers School MS2
165 29 22:24.97 86 C Emmerson St Neots MS3
166 14 22:25.12 139 H Lewis Llandaff Rowing Club MO
167 1 22:25.37 426 H Austin University of London BC WN
168 30 22:25.76 176 L Howells Thames Tradesmen MS3
169 3 22:25.94 528 J Regan Globe RC MVD
170 9 22:26.13 81 N Shepherd Rob Roy BC MS1
171 12 22:26.81 217 C Guest Tideway Scullers School MS3Lwt
172 13 22:26.82 220 A Keir Lymington ARC MS3Lwt
173 31 22:26.85 53 DD McIntyre Wallingford Rowing Club MS3
174 32 22:26.91 158 K Abbott Maidenhead Rowing Club MS3
175 19 22:27.28 353 P Ward University of London BC MN
176 33 22:27.63 160 P Beaumont Maidenhead Rowing Club MS3
177 14 22:28.31 211 S Butter Tideway Scullers School MS3Lwt
178 15 22:28.40 266 T Rollingson Rob Roy BC MS4
179 9 22:28.90 471 M Ison Exeter RC MJR
180 10 22:29.19 56 M Everington Walton RC MS1
181 10 22:29.28 474 S Muir Latymer Upper School MJR
182 1 22:29.54 121 A Eastman University of London BC WOLwt
183 15 22:30.04 216 R Guegan Exeter RC MS3Lwt
184 20 22:30.34 296 C Evans Tyrian BC MN
185 6 22:31.11 64 G Saunders Shoreham Rowing Club MVA
186 16 22:31.25 212 P Cork Exeter RC MS3Lwt
187 11 22:31.65 156 DK Taylor Loch Lomond Amateur Rowing Club MS2Lwt
188 4 22:32.33 46 DW Currie Llandaff Rowing Club MVD
189 2 22:32.53 448 A Trickey Latymer Upper School WN
190 11 22:34.40 475 D Parsons Latymer Upper School MJR
191 8 22:35.18 371 S Quinn Tideway Scullers School MVB
192 1 22:35.44 227 K Greves University of London BC WS2
193 17 22:35.47 148 J Collins Worthing RC MS2
194 2 22:35.59 537 J Poland Dart-Totnes ARC MVE
195 3 22:36.38 531 G Bagnall Tideway Scullers School MVE
196 1 22:36.56 59 S Appelboom Mortlake Anglian and Alpha WVB
197 2 22:37.31 61 N Ashcroft Upper Thames RC WOLwt
198 21 22:37.46 278 B Ancock Tideway Scullers School MN
199 9 22:37.46 372 PA Walker Dart-Totnes ARC MVB
200 22 22:37.82 335 JJL Pisko Tideway Scullers School MN
201 6 22:38.13 112 PJ Taylor Royal Chester Rowing Club MS1Lwt
202 16 22:39.56 263 D Ohrenstein Quintin BC MS4
203 23 22:40.05 354 C Whyte London RC MN
204 10 22:40.50 88 SJ Chilmaid London RC MVB
205 18 22:40.90 132 S Biddle Burway RC MS2
206 12 22:41.00 467 Dyson RGS Worcester MJR
207 13 22:41.67 466 T Denleigh-Maxwell King’s School Worcester MJR
208 1 22:41.72 237 H Ellison Imperial College BC WS2Lwt
209 14 22:41.90 464 Court RGS Worcester MJR
210 2 22:42.03 382 K Lythgoe Imperial College BC WS3
211 24 22:42.50 295 J Eddine Tideway Scullers School MN
212 5 22:42.97 527 G Potts Quintin Boat Club MVD
213 34 22:43.69 200 M Trundle Tideway Scullers School MS3
214 1 22:44.00 543 T Lincoln Henley RC MVF
215 11 22:44.44 369 N Main Kingston RC MVB
216 4 22:44.53 79 R Mears Lea Rowing Club MVE
217 35 22:44.68 178 L Kaye Tideway Scullers School MS3
218 25 22:45.13 279 P Baldwin Vesta Rowing Club MN
219 12 22:45.19 363 D Cooper Tees Rowing Club MVB
220 17 22:46.97 262 M Mitchell Bexhill RC MS4
221 1 22:47.35 130 T Duncan Minerva Bath WS1Lwt
222 26 22:47.35 303 S Gibbons Furnival Sculling Club MN
223 27 22:48.12 307 D Haworth Emmanuel Boat Club MN
224 8 22:48.84 450 C Bowman Molesey Boat Club MVC
225 3 22:49.12 516 M Pauls Rob Roy BC WN
226 2 22:49.14 232 T Matthews Tideway Scullers School WS2
227 28 22:49.25 345 M Thomson Aberdeen Boat Club MN
228 18 22:49.50 274 A Thorne Birmingham RC MS4
229 36 22:49.63 196 M Stout Nottingham Boat Club MS3
230 2 22:49.65 401 M Moore Exeter RC WS3Lwt
231 37 22:49.76 191 CR Rumboll London RC MS3
232 29 22:49.94 291 P Dixon Bewl Bridge MN
233 9 22:50.02 60 H Jones Quintin BC MVC
234 1 22:50.53 126 F Bertram University of London BC WS1
235 3 22:50.85 114 L Crichton University of London BC WO
236 19 22:51.03 255 W Eastwood St Peter’s School BC MS4
237 30 22:51.38 290 D Coneybeare Poplar, Blackwall and District RC MN
238 3 22:51.46 389 P Wilson Mortlake Anglian and Alpha WS3
239 38 22:51.75 201 H Twigger Nottingham Boat Club MS3
240 4 22:52.74 427 L Bowen Thames RC WN
241 2 22:53.19 544 R Weldon Mortlake Anglian and Alpha MVF
242 13 22:54.06 370 EMG Pearson Canterbury Pilgrims BC MVB
243 2 22:55.69 127 L Carey Tideway Scullers School WS1
244 31 22:56.72 337 J Raffin Molesey Boat Club MN
245 1 22:56.93 500 S Robinson Tideway Scullers School MJ15
246 20 22:57.16 257 A Fothergill London RC MS4
247 1 22:57.18 412 C Easton Vesta Rowing Club WS4
248 39 22:57.44 163 T Boyling Loch Lomond Amateur Rowing Club MS3
249 15 22:57.65 483 Trevett RGS Worcester MJR
250 2 22:57.91 499 D O’Connell Royal Docks Rowing Club MJ15
251 32 22:58.32 318 A Kerrison St Peter’s School BC MN
252 3 22:58.75 228 C Haley Aberdeen Boat Club WS2
253 40 22:58.77 166 M Carnaghan RMA Sandhurst MS3 HMF
254 33 22:58.90 311 A Isaac University of London BC MN
255 6 22:58.90 529 P Savage Walton RC MVD
256 41 22:58.91 66 M Howe Grosvenor RC MS3
257 3 22:59.31 545 J Whitty Bewl Bridge MVF
258 34 23:00.15 312 C Jones Hereford RC MN
259 35 23:00.25 304 MW Gough Auriol Kensington MN
260 2 23:00.53 507 R Caroe Tideway Scullers School WVB
261 19 23:00.97 83 C Ferris Thames Tradesmen MS2
262 2 23:01.16 240 L Norris Mortlake Anglian and Alpha WS2Lwt
263 3 23:01.40 501 M Stoner Latymer Upper School MJ15
264 36 23:01.91 349 R Twyman Dover RC MN
265 37 23:02.22 359 J Woolley University of London BC MN
266 38 23:02.84 321 NC Logan Loughbrough Boat Club MN
267 3 23:03.35 408 S Wilkins Wallingford Rowing Club WS3Lwt
268 2 23:03.67 129 C Dalton Mortlake Anglian and Alpha WS1Lwt
269 5 23:03.85 441 C Nolan Thames RC WN
270 39 23:05.35 309 S Hislop Latymer Upper School MN
271 42 23:06.00 78 S Prince Vesta Rowing Club MS3
272 21 23:06.13 249 D Blake Globe RC MS4
273 10 23:06.82 457 E McMinn Henley RC MVC
274 20 23:06.82 70 PR Tunnah Thames RC MS2
275 40 23:06.97 341 J Smallwood RN and RM ARA MN HMF
276 4 23:07.19 392 G Browning Minerva Bath WS3Lwt
277 16 23:07.69 480 Simmons RGS Worcester MJR
278 41 23:07.78 315 NC Keller London RC MN
279 3 23:09.56 508 R Edge Wallingford Rowing Club WVB
280 5 23:09.75 398 B Herbert Bewl Bridge WS3Lwt
281 42 23:09.97 286 J Brown Bewl Bridge MN
282 22 23:10.54 254 J Donaldson Walton RC MS4
283 6 23:11.51 394 M Court Mortlake Anglian and Alpha WS3Lwt
284 17 23:11.69 222 T Meredith Kings College London BC MS3Lwt
285 23 23:12.03 252 P Carder Exeter RC MS4
286 4 23:12.06 84 K Williams Mortlake Anglian and Alpha MVF
287 7 23:12.37 73 R Swift Tideway Scullers School MVD
288 43 23:13.03 319 N Legassick Globe RC MN
289 4 23:13.91 236 S Colley Hereford RC WS2
290 4 23:14.19 498 J Locke Royal Docks Rowing Club MJ15
291 7 23:14.31 390 L Baker University of London BC WS3Lwt
292 43 23:15.10 203 J Webb Thames Tradesmen MS3
293 1 23:15.13 505 V Wood Upper Thames RC WVA
294 6 23:15.16 433 H Goodsell Latymer Upper School WN
295 18 23:15.32 68 S Dunbar City of Bristol MS3Lwt
296 5 23:15.59 536 P Morley Weybridge RC MVE
297 44 23:15.81 173 M Gifford Rob Roy BC MS3
298 4 23:16.31 378 E Fedouloff Tideway Scullers School WS3
299 7 23:16.38 442 K O’Neill Furnival Sculling Club WN
300 44 23:17.30 288 A Cake Putney Town RC MN
301 45 23:17.37 159 G Appert Birmingham RC MS3
302 3 23:17.38 123 S Ledwidge University of London BC WOLwt
303 11 23:17.97 459 S Prichard Birmingham RC MVC
304 8 23:18.13 402 T Potier Tideway Scullers School WS3Lwt
305 17 23:18.22 486 N Woods Walton RC MJR
306 3 23:19.40 238 J Gray Avon County Rowing Club WS2Lwt
307 24 23:19.82 256 P Febrey Gloucester RC MS4
308 5 23:20.28 225 C Bennett Molesey Boat Club WS2
309 46 23:20.31 215 R Fletcher Ross RC MS3
310 45 23:20.84 87 MP Ruscoe Furnival Sculling Club MN
311 9 23:21.10 393 K Burgoyne Imperial College BC WS3Lwt
312 10 23:21.33 395 J Fisher Thames RC WS3Lwt
313 46 23:21.84 298 P Everson Putney Town RC MN
314 8 23:22.41 530 R Welch Vesta Rowing Club MVD
315 25 23:23.41 268 S Scott Reading RC MS4
316 4 23:23.60 115 S Crump Hereford RC WO
317 47 23:23.63 182 G Lether Poplar, Blackwall and District RC MS3
318 47 23:23.87 342 S Smith Poplar, Blackwall and District RC MN
319 21 23:24.44 31 D Sidgwick Vesta Rowing Club MS2
320 48 23:24.53 347 F Townsend Mortlake Anglian and Alpha MN
321 6 23:24.66 230 S Kyte Mortlake Anglian and Alpha WS2
322 7 23:24.66 233 V McNair University of London BC WS2
323 4 23:25.50 245 R Terry Durham ARC WS2Lwt
324 49 23:25.72 346 R Thornton Gloucester RC MN
325 8 23:26.10 445 S Rylatt Vesta Rowing Club WN
326 50 23:26.37 302 G Fraser Maidenhead Rowing Club MN
327 4 23:27.81 124 M Taylor Star Club WOLwt
328 51 23:28.07 308 C Head Hereford RC MN
329 2 23:28.15 416 J Osborne Vesta Rowing Club WS4
330 5 23:28.22 243 L Ralston University of London BC WS2Lwt
331 11 23:28.38 403 G Skinner Molesey Boat Club WS3Lwt
332 2 23:29.16 503 K Howell Tideway Scullers School WVA
333 18 23:29.37 462 Baker RGS Worcester MJR
334 52 23:29.53 317 S Kerns Maidenhead Rowing Club MN
335 53 23:29.69 351 B Waite Bewl Bridge MN
336 9 23:29.90 525 K Mahony Mortlake Anglian and Alpha MVD
337 19 23:30.09 470 Hooper RGS Worcester MJR
338 48 23:30.59 170 IP Cranna Vesta Rowing Club MS3
339 8 23:30.88 231 B Marsden University of London BC WS2
340 20 23:31.47 476 J Petkovic The Leys School BC MJR
341 6 23:32.44 241 E Pinches Tideway Scullers School WS2Lwt
342 49 23:32.59 208 M Yeomans Loch Lomond Amateur Rowing Club MS3
343 14 23:33.56 362 A Cook Maidenhead Rowing Club MVB
344 7 23:34.78 246 B Warden Mortlake Anglian and Alpha WS2Lwt
345 3 23:34.91 128 E Lee Dart-Totnes ARC WS1
346 3 23:35.50 494 R Stoner Latymer Upper School MJ16
347 9 23:35.50 447 A Skailes Globe RC WN
348 12 23:36.09 391 B Britten Auriol Kensington WS3Lwt
349 9 23:36.84 239 J Lewis Llandaff Rowing Club WS2
350 50 23:36.91 162 W Beveridge Aberdeen Boat Club MS3
351 6 23:36.92 538 GWB Shreeve Mortlake Anglian and Alpha MVE
352 1 23:37.54 514 JE Skipper Putney Town RC WVC
353 54 23:38.32 329 J Moon Dover RC MN
354 5 23:38.32 495 T Booth Latymer Upper School MJ15
355 21 23:39.24 469 Hall RGS Worcester MJR
356 1 23:40.03 515 T Adams Latymer Upper School WJR
357 55 23:40.19 333 R Patel Tideway Scullers School MN
358 56 23:40.37 340 J Sismey Eton Excelsior RC MN
359 1 23:40.72 547 ME Gaylard London RC MVG
360 12 23:41.37 460 R Purkiss Vesta Rowing Club MVC
361 10 23:42.28 431 A di Marco Thames RC WN
362 2 23:42.56 235 R Young Hereford RC WJR
363 26 23:42.63 261 A Jessel Vesta Rowing Club MS4
364 15 23:43.59 366 R Haldenby RMA Sandhurst MVB HMF
365 57 23:44.09 330 L Morris Hereford RC MN
366 6 23:45.02 496 O Collins Walton RC MJ15
367 4 23:46.08 491 C Knollman Walton RC MJ16
368 5 23:47.52 542 P Cowell Putney Town RC MVF
369 13 23:48.25 405 JM van Oldenburgh Wallingford Rowing Club WS3Lwt
370 58 23:49.07 310 P Horsfall Gloucester RC MN
371 3 23:50.34 409 A Bray University of London BC WS4
372 14 23:51.19 399 M Maguire Mortlake Anglian and Alpha WS3Lwt
373 22 23:51.28 478 J Savelli-Holt Latymer Upper School MJR
374 11 23:51.32 432 L Engel Thames RC WN
375 4 23:51.45 417 T Pollitt Wallingford Rowing Club WS4 HMF
376 12 23:54.18 443 R Palmer Globe RC WN
377 8 23:56.87 242 L Pybus Mortlake Anglian and Alpha WS2Lwt
378 13 24:01.25 430 Z Crook Vesta Rowing Club WN
379 59 24:03.81 293 C Doswell Bexhill RC MN
380 60 24:04.81 357 J Woods Star Club MN
381 5 24:05.62 413 H Fullman City of Bristol WS4
382 61 24:05.66 334 T Pattichis Ardingly MN
383 6 24:05.85 420 B Stowell Exeter RC WS4
384 62 24:05.88 325 B Martins unaffiliated MN
385 63 24:06.44 282 A Bickers Bexhill RC MN
386 14 24:06.78 438 J Masters Mortlake Anglian and Alpha WN
387 2 24:07.75 511 N Barras Henley RC WVC
388 3 24:07.83 518 L Yates Latymer Upper School WJR
389 64 24:07.88 352 N Wallace Cygnet RC MN
390 65 24:08.62 327 I McMillan Twickenham Rowing Club MN
391 66 24:08.71 281 D Bhugon Furnival Sculling Club MN
392 7 24:08.94 539 A Tucker Vesta Rowing Club MVE
393 5 24:09.06 387 L Thatcher Royal Navy RC WS3 HMF
394 67 24:09.91 343 T Squibb Dover RC MN
395 3 24:10.79 502 M Hardy Minerva Bath WVA
396 6 24:10.91 379 C Job Falcon WS3
397 5 24:15.26 120 JS Watson Auriol Kensington WO
398 4 24:15.63 504 F Insch Aberdeen Boat Club WVA
399 16 24:16.03 367 R Ismail Auriol Kensington MVB
400 1 24:17.04 540 H Stainforth Durham ARC WVD
401 51 24:19.19 179 G Kinsella Ross RC MS3
402 7 24:20.41 421 V Strickland Exeter RC WS4
403 4 24:20.41 509 J Wood Exeter RC WVB
404 7 24:20.54 380 C Kinsey Vesta Rowing Club WS3
405 10 24:22.00 523 P Ansley-Watson Henley RC MVD
406 27 24:22.03 253 M Child Walton RC MS4
407 8 24:22.09 414 V Gibbons Furnival Sculling Club WS4
408 9 24:22.34 418 E Ruiz Rob Roy BC WS4
409 28 24:22.82 259 T Haggith Poplar, Blackwall and District RC MS4
410 23 24:23.15 463 G Bartlett The Leys School BC MJR
411 10 24:23.31 424 G Woolrych Putney Town RC WS4
412 13 24:26.66 451 N Bradshaw Vesta Rowing Club MVC
413 8 24:26.97 534 R Lebentz Auriol Kensington MVE
414 6 24:27.47 541 J Comer Putney Town RC MVF
415 1 24:27.56 521 L Webb-Wilson Putney High School RC WJ15
416 11 24:27.74 411 CG Davies Eton Excelsior RC WS4
417 8 24:29.44 386 V Snewin Furnival Sculling Club WS3
418 9 24:29.97 532 N de Cata Walton RC MVE
419 68 24:30.13 300 G Filby Reading RC MN
420 9 24:30.76 397 R Hancock Hereford RC WS3
421 5 24:31.41 487 D Blancke Royal Docks Rowing Club MJ16
422 1 24:32.43 519 AG Bradbury Thames RC WJ16
423 2 24:35.77 548 RW Potter Bewdley RC MVG
424 69 24:35.93 356 N Wilson Dykes Kingston RC MN
425 10 24:37.25 373 B Adams Tideway Scullers School WS3
426 15 24:38.56 434 E Hinsley Mortlake Anglian and Alpha WN
427 14 24:40.13 458 R Metcalf London RC MVC
428 1 24:43.65 549 AI Botterill Lea Rowing Club MVH
429 12 24:44.13 422 S Warren Minerva Bath WS4
430 16 24:44.94 425 K Allsford Royal Navy RC WN HMF
431 15 24:46.44 455 S Hughes Poplar, Blackwall and District RC MVC
432 4 24:46.53 517 G Turner Walton RC WJR
433 24 24:46.59 481 E Steward The Leys School BC MJR
434 17 24:49.24 428 A Callan Star Club WN
435 70 24:52.47 294 S Doswell Bexhill RC MN
436 6 24:52.90 490 T Key The Leys School BC MJ16
437 18 24:58.32 435 ME Hogan Durham ARC WN
438 3 24:59.00 546 H Davy Quintin BC MVG
439 11 25:00.69 375 E Cope Wallingford Rowing Club WS3
440 3 25:02.12 510 J Al-Janabi Tideway Scullers School WVC
441 2 25:03.28 520 N Bruce Durham ARC WJ15
442 71 25:06.03 332 A Moxon Hereford RC MN
443 19 25:06.42 439 S Astin Vesta Rowing Club WN
444 20 25:06.91 436 G Horsfall Molesey Boat Club WN
445 7 25:16.77 533 J McKerrell Vesta Rowing Club MVF
446 52 25:17.19 169 F Coll Reading RC MS3
447 72 25:17.53 328 J Mercer Putney Town RC MN
448 12 25:24.94 377 S Edwards City of Oxford RC WS3
449 1 25:28.86 522 RE Bradbury Thames RC WJ14
450 4 25:31.36 512 M Greville Llandaff Rowing Club WVC
451 73 25:34.86 313 I Kasujja Thames RC MN
452 21 25:43.63 437 A Look Hereford RC WN
453 13 26:36.69 423 E Weisblatt Rob Roy BC WS4
454 22 26:39.41 449 J Woods Star Club WN
455 7 26:44.22 497 M Cooper Tees Rowing Club MJ15
456 74 27:35.96 336 C Price Dover RC MN
time only 21:49.91 54 A McPherson London RC MS3*
time only 23:42.31 62 A Haines Llandaff Rowing Club MJ16*
time only 21:25.66 101 D Pring London RC MO*
time only 21:50.83 131 P Robertson London Rowing Club MS2*
time only 25:00.30 135 C Grant London Oratory School MJR*
time only 21:20.41 146 R Kelsey London Rowing Club MS2*
time only 24:28.94 283 W Rimington Vesta Rowing Club MN*
time only 23:16.91 388 A Bishop Vesta Rowing Club WS3*
DNS 5 D Ribbens Bewl Bridge MS3
DNS 6 S Collins Molesey Boat Club MS1
DNS 9 W Suthers Leander Club MO
DNS 14 T Rogers Vesta Rowing Club MO
NRO 39 F Raschke Auriol Kensington MVB
NRO 42 W Hoodless Upper Thames RC MS2Lwt
DNS 57 N Grennan-Heaven Thames RC MS3
DNS 67 H Jahnich Bewl Bridge MVB
DNS 71 W Riley Lea Rowing Club MVC
DNS 75 PJV Taylor Auriol Kensington MVB
DNS 77 K Masania Loughborough Students Rowing Club MS3
DNS 82 E Butler-Stoney Wallingford Rowing Club WO
DNS 95 C Spencer Poplar, Blackwall and District RC MO
DNS 96 R Thatcher Molesey Boat Club MO
DNS 104 E Clark Rob Roy BC MS1
DNS 105 S Collins London RC MS1
DNS 106 MI McLeod-Jones Army MS1 HMF
DNS 109 P Schumacher City of Oxford RC MS1
DNS 116 D Flood Leander Club WO
DNS 118 E Laverick Thames RC WO
DNS 119 K Stewart University of London BC WO
DNS 122 J Hall Leander Club WOLwt
DNS 125 A Barnes Vesta Rowing Club WS1
DNS 136 AJ Douglas University of Bristol BC MS2
DNS 138 R Hopkirk Molesey Boat Club MS2
DNS 147 C Callow Star Club MS2
DNS 152 A Hodgson Imperial College BC MS2
DNS 153 C Phillips Clydesdale MS2
DNS 168 RL Coles Henley RC MS3
DNS 184 J Maxwell King’s School Worcester MS3
DNS 185 P Mercer Shoreham Rowing Club MS3
DNS 188 S Pratley Kingston RC MS3
DNS 189 J Roberts Poplar, Blackwall and District RC MS3
NRO 194 B Steele Molesey Boat Club MS3
DNS 198 MJ Tearle Wallingford Rowing Club MS3
DNS 206 A West Army MS3 HMF
DNS 226 H Ferrier Mortlake Anglian and Alpha WS2
DNS 229 J Kay Hereford RC WS2
DNS 234 J Smith Warwick BC WS2
DNS 244 C Shalhoub Tideway Scullers School WS1
DNS 269 P Shears Royal Air Force MS4 HMF
DNS 277 J Alcantara Rob Roy BC MN
DNS 292 JJ Doel Furnival Sculling Club MN
DNS 316 P Kelly Tideway Scullers School MN
DNS 322 AD Loweth Durham ARC MN
DNS 326 D McLachlan Latymer Upper School MN
DNS 339 M Schofield Royal Engineers MN HMF
DNS 344 F Stalin Aberdeen Boat Club MN
DNS 355 P Wilkins Rob Roy BC MN
DNS 376 R Dixon Molesey Boat Club WS3
DNS 383 H Poole Weybridge Ladies ARC WS3
DNS 384 B Rodford Molesey Boat Club WS3
DNS 396 J Ganley Thames RC WS3
DNS 400 R Mitchell Wallingford Rowing Club WS3Lwt
DNS 404 C Traynor Weybridge Ladies ARC WS3
DNS 406 R Wallwork Rob Roy BC WS3
DNS 410 C Brooks Thames RC WS4
DNS 415 P Medioni Wallingford Rowing Club WS4
DNS 419 NJ Smith Bedford WS4
DNS 429 E Cowan Thames RC WN
DNS 440 N Millard Vesta Rowing Club WN
DNS 444 JJ Pearce Thames RC WN
DNS 446 A Scothern Mortlake Anglian and Alpha WN
DNS 452 K Dentith Exeter RC MVC
DNS 454 J Foster Stratford-upon-Avon BC MVC
DNS 468 Fisher RGS Worcester MJR
DNS 489 A Haines Llandaff Rowing Club MJ16
DNS 493 R Poole King’s School Worcester MJ16
DNS 513 H Mangan London RC WVC
DNS 524 A Jones London RC MVD
DNS 535 H Maxwell Furnival Sculling Club MVE
DNS 550 RF Wilson Maidenhead Rowing Club MVH

2001 Results

 

1 1 5 G Pooley Crabtree Boat Club MVB 20:03.94
2 1 6 I Watson London Rowing Club MVA 20:04.35
3 1 1 RG Chisholm Tideway Scullers School MS1 Lwt 20:08.12
4 2 28 H Mackworth-Praed Auriol Kensington RC MS1 Lwt 20:09.88
5 1 66 D Ribbens Bewl Bridge Rowing Club MS2 20:13.54
6 1 115 S Collins Molesey Boat Club MS1 20:14.41
7 3 55 R Kelsey Queens Tower Boat Club MS1 Lwt 20:18.75
8 1 111 N Wakefield London Rowing Club MO Lwt 20:27.54
9 1 216 J Smith Queens Tower Boat Club MS3 Lwt 20:28.87
10 1 107 R McKenzie London Rowing Club MO 20:34.87
11 2 8 W Suthers Reading University Boat Club MO Lwt 20:36.65
12 1 154 R Hosking Thames Tradesmen RC MS2 Lwt 20:40.76
13 4 42 AJ Stuart Exeter Rowing Club MS1 Lwt 20:43.72
14 1 198 M Watkin London Rowing Club MS3 20:44.00
15 2 164 PM Beard Stourport Boat Club MS3 20:44.66
16 2 144 J Searle Molesey Boat Club MS2 20:45.38
17 3 20 S King Kingston Rowing Club MO Lwt 20:45.97
18 2 27 T Rogers Vesta Rowing Club MO 20:46.25
19 2 309 MBD Helm London Rowing Club MVB 20:46.28
20 3 108 R Stanhope Molesey Boat Club MO 20:46.51
21 2 34 R Griffiths Walton Rowing Club MS1 20:48.34
22 3 30 P Turner Grosvenor Rowing Club MS1 20:48.90
23 4 123 J Estefanell Auriol Kensington RC MS1 20:50.25
24 3 129 C Berry Thames Rowing Club MS2 20:51.35
25 5 126 C Pow Clyde ARC MS1 20:51.63
26 2 63 J Precelton London Rowing Club MS3 Lwt 20:52.28
27 4 24 M Chandler Trafford Rowing Club MO 20:52.34
28 6 116 M Cooper Tideway Scullers School MS1 20:53.66
29 1 384 G Shaw Aberdeen Schools Rowing Assoc. MJR 20:53.78
30 7 12 M Duffy City of Bristol MS1 20:55.21
31 3 210 B Hudson London Rowing Club MS3 Lwt 20:56.00
32 2 25 R Hunter Leander Club App.* MS2 Lwt 20:56.59
33 8 11 A MacAlister Thames Rowing Club MS1 20:57.66
34 2 3 R Ellera Burway Rowing Club MJR 20:58.54
35 1 35 IGP Prichard Thames Rowing Club MVC 20:58.81
36 4 76 R Hartman Thames Rowing Club MS2 20:58.85
37 3 317 N Staite Evesham MVB 20:59.06
38 4 52 R Young Putney Town RC MO Lwt 21:01.47
39 3 162 D Bangert Crabtree Boat Club MS3 21:01.50
40 5 109 JP Wood Reading Rowing Club MO 21:02.91
41 9 125 P Goodchild Auriol Kensington RC MS1 21:03.85
42 5 156 S Pugh Walton Rowing Club MS2 21:03.94
43 3 388 H Westwood Glasgow Rowing Club MJR 21:04.56
44 10 59 R Smalman-Smith Hampton School Boat Club MS1 21:06.37
45 11 113 G Blanchard Thames Rowing Club MS1 21:06.75
46 6 98 EC Clark Runcorn Rowing Club MO 21:07.31
47 1 96 S Hermes Burway Rowing Club MN 21:07.72
48 4 320 PP Halford London Rowing Club MVB 21:07.93
49 3 157 S Suthers Tideway Scullers School MS2 Lwt 21:08.31
50 6 50 D Sidgwick Vesta Rowing Club MS2 21:09.03
51 12 117 J Geluk Tideway Scullers School MS1 21:09.49
52 13 10 M Griffiths Walton Rowing Club MS1 21:09.56
53 4 169 M Cape Tideway Scullers School MS3 21:09.84
54 7 26 PD Thomas Marlow Rowing Club MO 21:10.22
55 2 21 T Larkman Molesey Boat Club MVA 21:10.44
56 7 146 R Shirley Lancaster John O’ Gaunt MS2 21:12.00
57 8 150 R Woods Gloucester Rowing Club MS2 21:12.03
58 4 214 D McLachlan Tideway Scullers School MS3 Lwt 21:12.81
59 5 39 D Clinton Vesta Rowing Club MS1 Lwt 21:13.19
60 5 9 S Harries London Rowing Club MVB 21:14.13
61 9 143 M Ruinet Marlow Rowing Club MS2 21:14.28
62 10 130 P Brockway Thames Rowing Club MS2 21:15.88
63 1 493 S Morris Wallingford Rowing Club MVE 21:18.06
64 5 213 TC Marshall Tideway Scullers School MS3 Lwt 21:18.22
65 6 89 F Rasckhe Auriol Kensington RC MVB 21:18.34
66 5 33 A Rollo Loughborough Students Rowing Club MS3 21:18.57
67 14 46 RCJ Wilson Henley RC MS1 21:19.54
68 7 37 J Ferraro Quintin Boat Club MVB 21:19.65
69 4 58 S Robson Furnivall Sculling Club MS2 Lwt 21:19.78
70 2 38 D Clarke Walton Rowing Club MVC 21:20.10
71 1 497 A Cooke Minerva Bath MVF 21:20.59
72 6 204 JR Carr Tideway Scullers School MS3 Lwt 21:20.75
73 5 153 W Hoodless Oxford and District Sculling Centre MS2 Lwt 21:21.60
74 11 71 W Tilbury Vesta Rowing Club MS2 21:21.81
75 8 100 AE Gaylard London Rowing Club MO 21:22.31
76 6 180 PJ Harford-Cross Royal Navy and Royal Marines ARA HMF* MS3 21:22.53
77 5 110 PR Smith Notts County Rowing Association MO Lwt 21:23.69
78 7 185 C Lindsey Star Club MS3 21:23.94
79 8 191 M Stafford Shoreham Rowing Club MS3 21:24.09
80 7 176 AJ Cruickshank Loughborough Students Rowing Club MS3 Lwt 21:24.97
81 6 23 M Chatwin Quintin Boat Club MS1 Lwt 21:25.25
82 4 61 CR Hart-George Thames Rowing Club MJR 21:25.37
83 2 266 W Pressley Thames Rowing Club MN 21:25.66
84 1 72 D Currie Llandaff Rowing Club MVD 21:25.94
85 3 77 R Hardy King’s College London Boat Club MN 21:26.06
86 4 226 SJD Barker London Rowing Club MN 21:26.69
87 9 7 E Bellamy Molesey Boat Club MS3 21:26.97
88 3 67 T Moisley Vesta Rowing Club MVC 21:27.75
89 10 171 T Chambers Sudbury Rowing Club MS3 21:28.09
90 12 69 S Burcham City of Bristol MS2 21:28.56
91 8 310 J Holohan Leicester Rowing Club MVB 21:29.00
92 5 250 P Leggot Star Club MN 21:30.59
93 11 161 T Baldwin Auriol Kensington RC MS3 21:30.84
94 8 206 D Cowderoy Ardingly Rowing Club MS3 Lwt 21:30.90
95 13 132 B Crawford Thames Rowing Club MS2 21:31.41
96 9 212 R MacFarlane Staffordshire University Boat Club MS3 Lwt 21:31.72
97 2 86 D Findlay Quintin Boat Club MVE 21:31.78
98 4 79 GK Lloyd Upper Thames RC MVC 21:31.88
99 9 318 R Thiemann Walton Rowing Club MVB 21:31.90
100 14 133 C Croll Vesta Rowing Club MS2 21:32.22
101 12 36 B Tucker Vesta Rowing Club MS3 21:33.06
102 5 29 R Lonnergan Quintin Boat Club MVC 21:33.50
103 10 305 P Copham Farmer Boat Club MVB 21:34.02
104 11 316 C Skuse Warwick Boat Club MVB 21:34.28
105 15 119 M Kelly De Montfort University MS1 21:34.37
106 13 158 P Alexander Tideway Scullers School MS3 21:34.39
107 9 106 C Maby Thames Rowing Club MO 21:34.50
108 10 82 DD MacIntyre Wallingford Rowing Club MS3 Lwt 21:34.72
109 3 486 A Almand Quintin Boat Club MVE 21:36.13
110 6 85 C Harrison Quintin Boat Club MVC 21:37.43
111 7 365 J Farrell Tideway Scullers School MVC 21:37.56
112 1 298 J Waite London Rowing Club MN Lwt 21:38.44
113 5 375 C Ellison Wycliffe Sculling Centre MJR 21:38.62
114 15 138 R Hawkins Tideway Scullers School MS2 21:38.97
115 8 372 MJ Tyler Durham Amateur Rowing Club MVC 21:41.06
116 16 65 M Everington Walton Rowing Club MS1 21:41.19
117 6 251 A Leibert Loughborough Students Rowing Club MN 21:42.28
118 7 240 N Grannan-Heaven Thames Rowing Club MN 21:43.06
119 3 31 S Fowler Crabtree Boat Club MVA 21:43.62
120 16 149 N Williams Sabrina MS2 21:44.12
121 14 184 R Lewis Walton Rowing Club MS3 21:44.28
122 10 99 RL Colborne Belvoir Amateur Rowing Club MO 21:45.50
123 12 308 N Gittins Quintin Boat Club MVB 21:45.53
124 17 141 R Oeffner Rob Roy MS2 21:45.84
125 2 470 I Andrews Thames Tradesmen RC MVD 21:46.37
126 1 78 S Appelboom Mortlake Anglian and Alpha WVB 21:46.65
127 18 68 H Jones Quintin Boat Club MS2 21:47.56
128 1 323 N Ashcroft Upper Thames RC WO Lwt 21:47.72
129 17 127 P Rees Llandaff Rowing Club MS1 21:47.88
129 8 247 M Kerrigan London Rowing Club MN 21:47.88
131 6 151 S Barringer Worcester Rowing Club MS2 Lwt 21:48.19
132 4 301 G Saunders Shoreham Rowing Club MVA 21:48.31
133 13 306 J Davison Thames Rowing Club MVB 21:48.60
134 6 377 P Gostling Sudbury Rowing Club MJR 21:48.66
135 18 122 A Speechly Warwick Boat Club MS1 21:49.15
136 15 181 M Howe Grosvenor Rowing Club MS3 21:49.28
137 9 238 T Goodenough City of Bristol MN 21:49.50
138 2 293 T Killick London Rowing Club MN Lwt 21:49.97
139 11 211 A Jackson Nottingham Boat Club MS3 Lwt 21:50.53
140 19 41 H Jahnich Bewl Bridge Rowing Club MS1 21:51.28
141 16 160 T Arbeid Thames Rowing Club MS3 21:51.31
142 14 312 D Millbourn Quintin Boat Club MVB 21:51.47
143 7 381 D Perrin King’s College School, Wimbledon MJR 21:52.48
144 12 207 S Dunbar City of Bristol MS3 Lwt 21:52.65
145 10 256 A MacGregor Loch Lomond ARC MN 21:52.91
146 13 57 MS Robertson Exeter Rowing Club MS3 Lwt 21:53.03
147 19 142 P Persad Tideway Scullers School MS2 21:53.22
148 2 325 J Lancaster Thames Tradesmen RC WO Lwt 21:53.59
149 11 81 CA Harrison Vesta Rowing Club MN 21:53.90
150 17 94 K Almand Quintin Boat Club MS3 21:54.84
151 20 147 P Tunnah Thames Rowing Club MS2 21:55.13
152 9 64 W Riley Lea Rowing Club MVC 21:55.19
153 12 278 J Tetley Marlow Rowing Club MN 21:55.22
154 14 43 R Allan Grosvenor Rowing Club MS3 Lwt 21:56.94
155 3 482 R Swift Tideway Scullers School MVD 21:57.18
156 1 326 G Simpson Thames Tradesmen RC WO 21:57.25
157 18 194 ME Terry Durham Amateur Rowing Club MS3 21:57.28
158 19 49 R Wahlen Molesey Boat Club MS3 21:57.69
159 15 87 P Taylor Auriol Kensington RC MVB 21:58.16
160 20 74 C Phillips Clydesdale ARC MS3 21:58.72
161 21 135 P Darvill Minerva Bath MS2 21:59.06
162 8 379 K Masania Tideway Scullers School MJR 21:59.12
163 22 140 MA Murphy Black Sheep MS2 22:00.97
164 9 383 W Powell Bournemouth University Alumni Boat Club MJR 22:01.44
165 21 44 D Haynes Exeter Rowing Club MS3 22:01.59
166 15 56 T Granger Rob Roy MS3 Lwt 22:01.69
167 4 54 C McDougall Durham Amateur Rowing Club MVD 22:02.00
168 7 155 S Prince Vesta Rowing Club MS2 Lwt 22:02.94
169 10 385 AJ Smith Tideway Scullers School MJR 22:03.40
170 4 492 R Mears Lea Rowing Club MVE 22:04.50
171 5 477 G Potts Quintin Boat Club MVD 22:06.16
172 13 254 P Lockyer London Rowing Club MN 22:06.82
173 11 389 C Williams Wycliffe Sculling Centre MJR 22:06.85
174 16 70 J Naylor Quintin Boat Club MVB 22:08.09
174 14 84 J Hopkins King’s College London Boat Club MN 22:08.09
176 23 145 N Shepherd Rob Roy MS2 22:08.25
177 2 83 T Lincoln Henley RC MVF 22:08.28
178 1 62 E Butler-Stoney Wallingford Rowing Club WS1 22:08.44
179 22 193 C Taylor Southampton University BC MS3 22:09.00
180 20 124 C Ferris Thames Tradesmen RC MS1 22:10.03
181 15 273 M Sanders Southampton University BC MN 22:10.81
182 3 506 K Williams Mortlake Anglian and Alpha MVF 22:11.41
183 6 472 S Barker London Rowing Club MVD 22:12.45
184 16 209 P Harfield City of Bristol MS3 Lwt 22:12.56
185 23 177 C Emmerson Star Club MS3 22:12.56
186 16 258 Mayes REME Rowing Club HMF MN 22:12.62
187 1 402 A Walker Evesham MJ15 22:12.90
188 17 257 S Marsden Exeter University BC MN 22:12.97
189 10 90 JM Heron Royal Engineers Rowing Club HMF MVC 22:13.87
190 18 276 M Sumbton Thames Rowing Club MN 22:14.56
191 24 91 E Jewels Quintin Boat Club MS2 22:14.57
192 17 202 G Bailey Kingston Rowing Club MS3 Lwt 22:14.97
193 19 271 M Roscoe Furnivall Sculling Club MN 22:15.10
194 24 80 M Davies Barn Elms MS3 22:15.75
195 20 286 AN Wilson Thames Rowing Club MN 22:15.87
196 21 235 E Froggatt Bewl Bridge Rowing Club MN 22:16.56
197 17 304 SJ Chilmaid London Rowing Club MVB 22:17.09
198 22 232 J Edwards Thames Rowing Club MN 22:17.47
199 11 60 JF Evans Upper Thames RC MVC 22:18.34
200 18 48 S Thompson Vesta Rowing Club MS3 Lwt 22:18.60
201 12 371 M Stout Nottingham Boat Club MVC 22:19.15
202 19 208 MJ Gifford Rob Roy MS3 Lwt 22:19.22
203 13 362 CG Bowman Molesey Boat Club MVC 22:20.13
204 12 376 J Garrow Llandaff Rowing Club MJR 22:20.43
205 2 328 LH Carey Tideway Scullers School WS1 22:20.81
206 13 22 J Hermes Burway Rowing Club MJR 22:21.34
207 23 236 GA Furby Bentham Boat Club MN 22:22.00
208 21 120 L Saunders Lowestoft RC MS1 22:22.77
209 1 412 R Dickins Durham Amateur Rowing Club WS3 22:22.84
210 24 224 J Armstrong Bournemouth University Alumni Boat Club MN 22:24.43
211 14 75 K Dentith Exeter Rowing Club MVC 22:24.62
212 2 355 NS Dale Tideway Scullers School WVB 22:25.28
213 7 478 J Regan Globe RC MVD 22:25.47
214 3 329 S Crump Hereford Rowing Club WS1 22:25.63
215 1 342 RM Berry Thames Rowing Club WS2 Lwt 22:25.81
216 25 186 W Monk Walbrook and Royal Canoe Club MS3 22:25.84
217 18 88 P Johnston Royal Chester Rowing Club MVB 22:26.12
218 1 393 S Dixon Sudbury Rowing Club MJ16 22:26.50
219 2 321 L Baguley Thames Rowing Club WO 22:26.71
220 3 324 K Fawkner Mortlake Anglian and Alpha WO Lwt 22:26.75
221 25 222 J Anthonisz Exeter Rowing Club MN 22:26.97
222 26 283 A Wathen Vesta Rowing Club MN 22:27.25
223 27 243 MA Ingham Kingston Rowing Club MN 22:27.32
224 8 473 T Bishop Quintin Boat Club MVD 22:28.13
225 1 340 B Woolf Thames Rowing Club WS2 22:28.50
226 9 481 S Spowart City of Oxford MVD 22:28.88
227 15 360 A Ablitt Sudbury Rowing Club MVC 22:30.03
228 28 248 I Kilbane-Dawe Tideway Scullers School MN 22:30.50
229 2 400 R Francis Hereford Rowing Club MJ15 22:31.40
230 25 131 N Cook Grosvenor Rowing Club MS2 22:31.91
231 26 197 G Walker Rob Roy MS3 22:32.78
232 16 369 S O’Shea Lea Rowing Club MVC 22:33.44
233 1 509 DW Gramolt Tideway Scullers School MVG 22:33.87
234 17 363 M Cook Quintin Boat Club MVC 22:34.26
235 2 417 A McClung Furnivall Sculling Club WS3 22:34.30
236 3 294 K Settle Globe RC MN Lwt 22:35.13
237 29 249 P King Molesey Boat Club MN 22:35.28
238 19 313 RES Neall Kingston Rowing Club MVB 22:35.68
239 1 432 JCE Smith Thames Rowing Club WS3 Lwt 22:36.06
240 1 354 H Magrath Norwich Rowing Club WVA 22:36.12
241 20 311 B McMullan Walton Rowing Club MVB 22:36.22
242 27 168 T Boyling Glasgow Argonauts Rowing Club MS3 22:37.46
243 26 139 S Lawson Northampton Rowing Club MS2 22:38.88
244 2 334 L Griffin Thames Rowing Club WS2 22:38.91
245 30 279 M Towers Globe RC App. MN 22:39.37
246 18 361 N Allen Vesta Rowing Club MVC 22:39.91
247 28 196 H Twigger Nottingham Boat Club MS3 22:40.52
248 2 348 S Jones Nottingham and Union WS2 Lwt 22:41.15
249 3 356 R Davey Monmoth Rowing Club WVB 22:41.47
250 3 413 A Drake Thames Rowing Club WS3 22:42.59
251 3 336 E Lee Dart-Totnes WS2 22:42.59
252 31 245 N Keller London Rowing Club MN 22:42.78
253 3 350 R Painter Exeter Rowing Club WS2 Lwt 22:42.87
254 4 95 S Kyte Mortlake Anglian and Alpha WS2 22:43.31
255 2 397 MI Ward Magdalen College School MJ16 22:43.69
256 22 118 A Johnson Nithsdale ARC MS1 22:43.91
257 4 297 J Turner Exeter University BC MN Lwt 22:44.00
258 32 289 P Wright Northampton Rowing Club MN 22:44.09
259 4 357 K Grose Tideway Scullers School WVB 22:45.66
260 3 322 L Gatherer Castle Semple RC WO 22:46.16
261 33 237 A Galloway REME Rowing Club HMF MN 22:46.22
262 14 374 A Collard Tideway Scullers School MJR 22:47.09
263 1 332 E Hoctor-Dunkan Thames Rowing Club WS1 Lwt 22:47.54
264 34 281 I Tweedie Grosvenor Rowing Club MN 22:47.60
265 35 261 D Ohrenstein Quintin Boat Club MN 22:47.69
266 5 358 H Phillps Hereford Rowing Club WVB 22:48.94
267 2 508 ME Gaylard London Rowing Club MVG 22:49.53
268 1 453 C Shalhoub Tideway Scullers School WN 22:49.88
269 4 505 R Weldon Mortlake Anglian and Alpha MVF 22:49.91
270 2 299 R Caroe Queens Tower Boat Club WVA 22:50.81
271 6 319 J Wood Exeter Rowing Club WVB 22:51.15
272 2 426 H Birch Kingston Rowing Club WS3 Lwt 22:51.84
273 5 338 E Murray Walbrook and Royal Canoe Club WS2 22:51.86
274 3 434 C Wright Tideway Scullers School WS3 Lwt 22:52.38
275 29 183 R Keeping Royal Air Force Rowing Club HMF MS3 22:53.47
276 3 391 W Butler King’s College School, Wimbledon MJ16 22:53.71
277 30 178 AT Frank Pengwern Boat Club MS3 22:54.56
278 5 291 P Everson Putney Town RC MN Lwt 22:55.44
279 3 353 R Frost Thames Rowing Club WVA 22:56.47
280 5 503 MJ Theaker Henley RC MVF 22:56.69
281 19 370 R Purkiss Vesta Rowing Club MVC 22:57.90
282 6 290 P Cork Exeter Rowing Club MN Lwt 22:58.00
283 36 230 R Clissold-Vasey Furnivall Sculling Club MN 22:58.44
284 37 284 R Weaver Southampton University BC MN 22:58.81
285 4 430 J Ganley Thames Rowing Club WS3 Lwt 22:58.84
286 5 431 TG Potier Tideway Scullers School WS3 Lwt 23:00.59
287 38 229 M Campbell King’s College London Boat Club MN 23:00.85
288 39 233 D Ford Quintin Boat Club MN 23:01.96
289 5 488 CJD George Thames Rowing Club MVE 23:02.28
290 4 347 K Jafrate Thames Rowing Club WS2 Lwt 23:02.31
291 40 267 J Raffin Molesey Boat Club MN 23:02.34
292 31 200 M Yeoman Loch Lomond ARC MS3 23:02.69
293 32 182 T Huggith Poplar, Blackwall and District MS3 23:03.19
294 6 495 A Tucker Vesta Rowing Club MVE 23:03.35
295 5 344 C Holmes Llandaff Rowing Club WS2 Lwt 23:03.53
296 6 504 F Webb Quintin Boat Club MVF 23:03.73
297 10 483 R Welch Vesta Rowing Club MVD 23:04.03
298 27 137 J Foster Stratford Upon Avon Boat Club MS2 23:04.65
299 15 380 J Maxwell King’s School Worcester MJR 23:04.72
300 41 270 W Rimmington Vesta Rowing Club MN 23:04.80
301 2 441 M Doyle Thames Rowing Club WN 23:06.35
302 4 421 K Ward Thames Rowing Club WS3 23:08.37
303 5 425 C Bell-Syer Thames Rowing Club WS3 23:08.46
304 1 403 R Baker St. Neots MJ14 23:08.72
305 6 407 C Bennett Agecroft Rowing Club WS3 23:09.15
306 33 166 F Bilau Club Nautique Marne, France MS3 23:09.54
307 1 468 A Cox Walbrook and Royal Canoe Club WVC 23:10.16
308 42 263 S Parker Northampton Rowing Club MN 23:10.22
309 7 424 J Woods Henley RC WS3 23:10.50
310 4 352 LA Clinton Bedford Rowing Club WVA 23:11.04
311 7 489 J Hamilton Tideway Scullers School MVE 23:12.03
312 6 343 C Gorton Clyde ARC WS2 Lwt 23:12.43
313 6 335 JA Harrison Swindon RC WS2 23:12.84
314 43 259 W Medlicott Quintin Boat Club MN 23:12.85
315 4 390 E Allt-Graham King’s College School, Wimbledon MJ16 23:13.38
316 7 295 W Thomson University of West of England Boat Club MN Lwt 23:13.91
317 11 475 CR Hayton Pengwern Boat Club MVD 23:14.18
318 20 367 S Maddalena Mortlake Anglian and Alpha MVC 23:14.40
319 28 136 AT Donaldson London Rowing Club MS2 23:14.57
320 3 401 A Hogsbjerg Sudbury Rowing Club MJ15 23:18.13
321 11 105 G Lloyd Quintin Boat Club MO 23:21.41
322 16 378 E Lindh King’s College School, Wimbledon MJR 23:22.50
323 34 179 E Hannigan Thames Rowing Club MS3 23:22.53
324 7 337 C Mcintosh Tideway Scullers School WS2 23:23.00
325 3 450 A Murray Thames Rowing Club WN 23:23.44
326 4 440 A di Marco Thames Rowing Club WN 23:25.56
327 4 331 G Thomas Ironbridge Rowing Club WS1 23:26.56
328 5 396 M Savitt King’s College School, Wimbledon MJ16 23:27.56
329 5 439 H Day Thames Rowing Club WN 23:28.34
330 44 47 R Kelly Tideway Scullers School MN 23:29.92
331 12 484 N Wylie Cygnet RC MVD 23:31.28
332 1 461 A Van Manon Canford School Boat Club WJR 23:32.91
333 45 253 P Lincoln Sons of the Thames RC MN 23:33.40
334 8 491 R Lebentz Auriol Kensington RC MVE 23:34.06
335 4 399 O Alexander Minerva Bath MJ15 23:36.06
336 8 415 B Hurley Auriol Kensington RC WS2 23:37.50
337 7 359 V Snewin Furnivall Sculling Club WVB 23:38.10
338 6 433 JM Van Oldenbergh Wallingford Rowing Club WS3 Lwt 23:38.59
339 35 189 C Rice Stratford Upon Avon Boat Club MS3 23:38.91
340 9 351 S Stone Bournemouth University Alumni Boat Club WS2 23:39.03
341 17 387 R Walker King’s College School, Wimbledon MJR 23:40.12
342 8 410 S Colley Hereford Rowing Club WS3 23:41.75
343 21 303 M Carr Quintin Boat Club MVB 23:41.88
344 9 476 P Morley Weybridge Rowing Club MVE 23:41.94
345 7 428 N Cooper Bedford Rowing Club WS3 Lwt 23:44.06
346 21 368 RDM Metcalf London Rowing Club MVC 23:44.25
347 46 220 MA Akers Pengwern Boat Club MN 23:44.71
348 47 280 O Tucker Furnivall Sculling Club MN 23:45.37
349 9 418 P Medioni Wallingford Rowing Club WS3 23:45.69
350 6 395 J Kephalas Lea Rowing Club MJ16 23:45.90
351 1 292 B Herbert Bewl Bridge Rowing Club WN Lwt 23:46.37
352 48 239 M Gough Auriol Kensington RC MN 23:47.50
353 49 262 D Olizar London Oratory School Boat House MN 23:47.63
354 2 459 AEH Salt Stratford Upon Avon Boat Club WJR 23:48.03
355 50 264 R Patel Tideway Scullers School MN 23:48.06
356 6 438 A Callen Star Club WN 23:48.15
357 36 173 R Charley Gloucester Rowing Club MS3 23:49.37
358 51 269 S Reynolds Sons of the Thames RC MN 23:50.08
359 52 260 J Mott Auriol Kensington RC MN 23:50.40
360 53 225 M Banham-Hall Bedford Rowing Club MN 23:52.07
361 2 458 C Tyers Bedford Rowing Club WN Lwt 23:52.90
362 54 287 D Wong Min London Oratory School Boat House MN 23:53.84
363 8 427 B Britten Auriol Kensington RC WS3 Lwt 23:54.44
364 22 314 F Paxton Canford Crocodiles MVB 23:56.69
365 7 392 A Delaney Ardingly Rowing Club MJ16 23:56.97
366 7 501 J McKerrell Vesta Rowing Club MVF 24:04.87
367 10 339 K Saunders HSBC RC WS2 24:07.40
368 13 469 NML Aitchison Rentacrew RC MVD 24:14.18
369 55 268 L Reilly London Rowing Club MN 24:16.84
370 23 302 P Bain London Rowing Club MVB 24:17.69
371 3 510 RW Potter Bewdley Rowing Club MVG 24:18.13
372 56 255 M Lorenzi Tideway Scullers School MN 24:18.68
373 7 451 K Ross Exeter Rowing Club WN 24:19.65
374 14 471 P Ansley-Watson Henley RC MVD 24:20.50
375 4 507 H Davy Quintin Boat Club MVG 24:20.97
376 8 499 D Houston Auriol Kensington RC MVF 24:23.85
377 10 163 N Barras Henley RC WS3 24:24.72
378 8 443 D Hammond Hereford Rowing Club WN 24:24.81
379 1 467 R Young Hereford Rowing Club WJ15 24:25.03
380 1 514 RF Wilson Maidenhead RC MVH 24:25.10
381 37 199 A Williams UMIST RC MS3 24:25.63
382 2 404 RG Lambert Tideway Scullers School MJ14 24:26.66
383 11 416 K Lloyd Hereford Rowing Club WS3 24:29.00
384 15 479 G Shreeve Mortlake Anglian and Alpha MVD 24:31.05
385 9 446 S Hougen Thames Rowing Club WN 24:34.26
386 10 447 K Masters Exeter Rowing Club WN 24:40.50
387 16 474 N de Cata Walton Rowing Club MVD 24:40.63
388 2 464 H Basing Bournemouth University Alumni Boat Club WJ15 24:41.12
389 11 444 C Hendry Rob Roy WN 24:47.62
390 12 436 S Bagnall Auriol Kensington RC WN 24:48.19
391 13 435 A Apenberg Tideway Scullers School WN 24:48.38
392 1 462 J Donn Castle Semple RC WJ16 24:48.69
393 12 411 S Cook Gloucester Rowing Club WS3 24:50.90
394 13 419 J Skipper Putney Town RC WS3 24:56.84
395 57 274 MDW Schofield Royal Engineers Rowing Club HMF MN 25:12.40
396 14 449 J Meadows Tideway Scullers School WN 25:12.65
397 3 466 H Pritchard-Smith Tideway Scullers School WJ15 25:14.22
398 15 448 L McGrillen Sudbury Rowing Club WN 25:15.35
399 58 231 C Davies REME Rowing Club HMF MN 25:19.15
400 2 513 B Wills Auriol Kensington RC MVH 25:24.91
401 16 442 R Face REME Rowing Club HMF WN 25:25.85
402 17 455 V Strickland Exeter Rowing Club WN 25:27.06
403 9 500 M Lepper Auriol Kensington RC MVF 25:30.22
404 14 414 J Godel Gloucester Rowing Club WS3 25:32.69
405 15 408 K Calvert-Ansari Tideway Scullers School WS3 25:33.40
406 3 405 M Stoner Tideway Scullers School MJ14 25:33.64
407 3 457 L Swift Bedford Rowing Club WN Lwt 25:41.03
408 16 406 E Anderson Rob Roy WS3 25:41.25
409 2 463 ACJ Salt Stratford Upon Avon Boat Club WJ16 25:44.38
410 18 437 S Calderbank Bedford Rowing Club WN 25:58.88
411 59 223 C Armstrong London Oratory School Boat House MN 26:18.79
412 8 394 T Graham Lea Rowing Club MJ16 29:59.06
413 38 167 A Boileau Putney Town RC MS3 1:18:22.56
2 A Warnock Glasgow Rowing Club MO DNS
4 S Colbert University College Cork, Ireland MO DNS
13 M Baker Leander Club MO DNS
14 N Hitt Exeter Rowing Club MVA DNS
15 R Briscoe Leander Club MO DNS
16 P Shaw ISCA Scullers MS1 DNS
17 C Andrews Bewl Bridge Rowing Club MVB DNS
18 C Bullas Royal Docks Rowing Club MS1 DNS
19 M Hackett Wycliffe Sculling Centre MVB DNS
32 P Hone HSBC RC MVB DNS
40 J Morton Molesey Boat Club MN DNS
45 S Williams Bewl Bridge Rowing Club MVB DNS
51 D Jillings Molesey Boat Club MVC DNS
53 C Jones Wallingford Rowing Club WO DNS
73 M McLeod-Jones Army RC HMF MS2 DNS
92 M Taylor Wallingford Rowing Club WS1 DNS
93 A Moule Sudbury Rowing Club MVB DNS
97 N Burfitt Crabtree Boat Club MO DNS
101 S Gibbons Furnivall Sculling Club MO DNS
102 A Holmes Castle Semple RC MO DNS
103 C Lewis Neptune RC, Ireland MO DNS
104 J Lindsay-Flynn London Rowing Club MO DNS
112 S Baldwin Sons of the Thames RC MS1 DNS
114 R Burdett University of London, Tyrian Club MS1 DNS
121 P Schumacher City of Oxford MS1 DNS
128 D Taylor Notts County Rowing Association MS1 DNS
134 J Curran London Rowing Club MS2 DNS
148 W Wadworth Minerva Bath MS2 DNS
152 D Currie Leander Club MS2 DNS
159 R Alexander Broxbourne RC MS3 DNS
165 TI Berry Royal Air Force Rowing Club HMF MS3 DNS
170 SC Chambers Furnivall Sculling Club MS3 DNS
172 M Charge London Rowing Club MS3 DNS
174 F Coll Reading Rowing Club MS3 DNS
175 I Cranna Vesta Rowing Club MS3 DNS
187 D Reed Thames Tradesmen RC MS3 DNS
188 M Reynolds Walbrook and Royal Canoe Club MS3 DNS
190 N Smith Crabtree Boat Club MS3 DNS
192 D Taunton Southampton University BC MS3 DNS
195 M Trundle Tideway Scullers School MS3 DNS
201 M Zakrzewski Tideway Scullers School MS3 DNS
203 G Barnes Clydesdale ARC MS3 DNS
205 D Cochrane Loch Lomond ARC MS3 DNS
215 K Robinson Stratford Upon Avon Boat Club MS3 Lwt DNS
217 P Taylor Grosvenor Rowing Club MS3 DNS
218 M Iannizzotto Durham Amateur Rowing Club MN DNS
219 H Westphely Thames Rowing Club MN DNS
221 M Ansley-Watson Molesey Boat Club MN DNS
227 J Bartels Star Club MN DNS
228 J Brown Sons of the Thames RC MN DNS
234 D Fraser Exeter Rowing Club MN DNS
241 E Green Staffordshire University Boat Club MN DNS
242 T Howe Tideway Scullers School MN DNS
244 M Keller London Rowing Club MN DNS
246 PJQ Kelly Tideway Scullers School MN DNS
252 A Lincoln Sons of the Thames RC MN DNS
265 J Potts Tideway Scullers School MN DNS
272 J Roycroft Minerva Bath MN DNS
275 J Scott Thames Rowing Club MN DNS
277 R Sweetman Furnivall Sculling Club MN DNS
282 P Ward King’s College London Boat Club MN DNS
285 J Wheeler London Rowing Club MN DNS
288 PD Wood Royal Engineers Rowing Club HMF MN DNS
296 AJ Thorpe Reading Rowing Club MN DNS
300 L Marsh Mortlake Anglian and Alpha WVA DNS
307 M Firminger Quintin Boat Club MVB DNS
315 D Sadler Upper Thames RC MVB DNS
327 A Barnes Clydesdale ARC WS1 DNS
330 A Homa York City RC WS1 DNS
333 N Ainslie Wallingford Rowing Club WS2 DNS
341 K Allred Stratford Upon Avon Boat Club WS2 DNS
345 S Hutchings Globe RC WS2 DNS
346 A Inkster Dart-Totnes WS2 Lwt DNS
349 A Knights Bedford Rowing Club WS2 DNS
364 D England Walton Rowing Club MVC DNS
366 M Lanzer Walbrook and Royal Canoe Club MVC DNS
373 A Bolin King’s College School, Wimbledon MJR DNS
382 S Plant Aberdeen Schools Rowing Assoc. MJR DNS
386 C Smith Leander Club MJR DNS
398 L Zakrzewski Tideway Scullers School MJ16 DNS
409 F Chalmers Vesta Rowing Club WS3 DNS
420 N Smith Ardingly Rowing Club WS3 DNS
422 G Wignall Walton Rowing Club WS3 DNS
423 Z Williams Mortlake Anglian and Alpha WS3 DNS
429 C Dalton Thames Rowing Club WS3 DNS
445 A Hoskins Staffordshire University Boat Club WN DNS
452 E Saunders Thames Rowing Club WN DNS
454 K Stokes Star Club WN DNS
456 V Vivian Vesta Rowing Club WN DNS
460 L Tatman Dame Alice Harpur School Boat Club WJR DNS
465 R Doyle Lea Rowing Club WJ15 DNS
480 N Smith Reading Rowing Club MVD DNS
485 I Giuliani Henley RC MVD DNS
487 F Durkin Offaly BC MVE DNS
490 N Knight Vesta Rowing Club MVE DNS
494 R Potter Trafford Rowing Club MVE DNS
496 J O’Keeffe Old Collegians, Ireland MVE DNS
498 S Farquitarson Norwich Rowing Club MVF DNS
502 J Stoddard City of Sheffield MVF DNS
511 PR Taylor Reading Rowing Club MVG DNS
512 AI Botterill Lea Rowing Club MVH DNS

2000 Results

 

* 1 216 MS3 (LWT) R.Chisholm Tideway Scullers 22:17.50
* 2 113 MO A.Warnock Glasgow Rowing Club 22:23.41
3 2 MO A.Maher Neptune Rowing Club 22:25.78
* 4 403 MJR R.Ellera Burway Rowing Club 22:40.35
5 103 MO S.Colbert University College, Cork 22:45.19
* 6 4 MVA G Pooley Crabtree 22:47.13
* 7 162 MS2 A.Brown Leander Club 22:50.44
* 8 312 MVD Sp D.B Hosking Royal Naval 22:51.12
9 3 MO I.Watson London Rowing Club 22:53.50
* 10 133 MS1 (LWT) H.Tidy Nottingham & Union Rowing Club 22:53.84
* 11 180 MS3 E.Bellamy Bosporos Boat Club 22:54.31
12 136 MS1 (LWT) J.Walker Leander Club 22:54.75
* 13 118 MO (LWT) W.G.Suthers King’s School Rochester Boat Club 22:57.25
14 204 MS3 S.Sincock Thames Rowing Club 23:00.09
15 11 MS2 J.Svarovsky Molesey Boat Club 23:01.99
* 16 324 MVB S.Harries London Welsh 23:02.63
* 17 164 MS2 (LWT) M.Griffiths Walton Rowing Club 23:03.82
* 18 235 MN A.J.S.MacAlister Thames Rowing Club 23:05.31
* 19 391 MJ16 C.Mollinson Leander Club 23:05.88
20 10 MO A Van Den Broek Castle Dore 23:06.53
* 21 135 MS1 M.Duffy City of Bristol Rowing Club 23:06.75
22 12 MS1 (LWT) M.Baker Leander Club 23:07.60
23 301 MN P.Webster London Rowing Club 23:07.84
24 314 MVA N.Hitt Exeter Rowing Club 23:08.10
25 9 MO (LWT) J.Kelly Tideway Scullers 23:09.97
26 124 MS1 G.Blanchard Thames Rowing Club 23:14.19
27 158 MS2 R.J.H Warnock Glasgow Rowing Club 23:14.41
28 112 MO G.Walters Twickenham Rowing Club 23:14.69
29 107 MO A.E Gaylard London Rowing Club 23:15.07
30 266 MN L.Guichard Tideway Scullers 23:15.25
31 6 MO R.Briscoe Leander Club 23:16.25
32 155 MS2 P.Shaw Exeter Rowing Club 23:16.97
33 5 MVA M.Pollard Gloucester 23:17.07
34 322 MVB C.Andrews Bewl Bridge Rowing Club 23:17.66
35 120 MS1 C.Bullas Medway Town 23:18.18
36 15 MVB M.Hackett Wycliffe Sculling Centre 23:19.56
37 13 MO (LWT) S.King Kingston Rowing Club 23:20.76
38 160 MS2 (LWT) K.Baleman Reading Rowing Club 23:21.74
39 104 MO T.Larkman Molesey Boat Club 23:22.44
40 406 MJR J.A.P.S.Bennett Dulwich College 23:23.03
41 397 MJR J.Hermes Burway Rowing Club 23:23.94
42 163 MS2 (LWT) M.Chatwin Quintin Boat Club 23:24.72
43 8 MS1 (LWT) M.Chandler Trafford Rowing Club 23:25.21
44 30 MS2 (LWT) App R.Hunter Leander Club 23:25.25
45 14 MO (LWT) P.R.Smith Notts County 23:25.69
46 111 MO P.Thomas Marlow 23:26.27
47 39 MO T.Rogers Vesta 23:26.63
48 47 MS2 H Mackworth-Praed Auriol Kensington Rowing Club 23:26.65
49 108 MO C.Leonard Twickenham Rowing Club 23:27.41
50 130 MS1 M.Edge Wallingford Rowing Club 23:29.56
* 51 374 MVC R.Lonergan Sons of The Thames 23:30.49
52 192 MS3 W.Hoodless Oxford & District Sculling Centre 23:30.87
53 390 MJ16 C.Smith Leander Club 23:31.57
54 37 MS2 P.Turner Grosvenor Rowing Club 23:32.09
55 23 MVA S Fowler Crabtree 23:32.16
56 24 MS1 P.Hone HSBC 23:32.78
57 286 MN Z.Politis City of Oxford 23:33.94
58 253 MN P.Bance Rob Roy 23:34.06
59 407 MJR A.Rollo Pangbourne College Boat Club 23:34.79
60 168 MS3 P.Barnes Rob Roy 23:35.75
61 70 MS1 R.Wheeler Walbrook & Royal Canoe Club 23:35.82
62 34 MS2 (LWT) R.Griffiths Walton Rowing Club 23:35.94
63 22 MS2 (LWT) D.Taylor Loch Lomond Amateur Rowing Club 23:36.50
64 32 MVC I.G.P Pritchard Thames Rowing Club 23:36.56
65 426 MS3 Bob Tucker Vesta 23:38.07
66 57 MVB J.Ferrario Sons of The Thames 23:38.28
67 142 MS2 D.Pring Rob Roy 23:38.72
68 55 MVC D.Clarke Walton Rowing Club 23:39.94
69 189 MS3 D.Clinton Vesta 23:40.08
70 153 MS2 I.Prevett Birmingham Rowing Club 23:40.13
71 249 MN J.Wheeler London Rowing Club 23:40.19
72 283 MN J.Morton Molesey Boat Club 23:40.63
73 71 MS1 H.Jahnich Bewl Bridge Rowing Club 23:42.35
74 20 MS1 (LWT) A.Stuart Exeter Rowing Club 23:42.50
75 223 MN D.Bradshaw Southampton University Boat Club 23:42.68
76 215 MS3 (LWT) R.Allan Grosvenor Rowing Club 23:44.07
* 77 355 WS2 (LWT) H.Casey Wallingford Rowing Club 23:44.31
78 190 MS3 D.Haynes Exeter Rowing Club 23:44.50
79 210 MS3 S.Williams Bewl Bridge Rowing Club 23:47.72
80 25 MS1 (LWT) R.C.J.Wilson Henley Rowing Club 23:47.84
81 119 MS1 R.Kelly Tideway Scullers 23:48.00
82 311 MS3 (LWT) S.Thompson Vesta 23:48.11
83 299 MN R.Wahlin Molesey Boat Club 23:48.54
84 66 MS2 R.D.Sidgwick Vesta 23:48.72
85 26 MVB D.Jillings Molesey Boat Club 23:50.38
86 200 MS3 M.Norman Birmingham Rowing Club 23:50.44
87 365 MVC S.Keogh Cygnet Rowing Club 23:50.94
88 131 MS1 (LWT) L.Clarke Birmingham Rowing Club 23:51.69
89 196 MS3 J.Langley Aberdeen Boat Club 23:51.81
90 387 MJ16 J.A Dunley Dulwich College 23:52.02
91 188 MS3 I.Duffey Kingston Rowing Club 23:52.72
92 61 MS1 (LWT) R.W.Young Putney Town Rowing Club 23:56.34
* 93 328 WO (LWT) C.Jones Wallingford Rowing Club 23:56.69
94 219 MS3 (LWT) D.Smelt Henley Rowing Club 23:57.50
95 496 MVD C.McDougal Durham Amateur Rowing Club 23:57.87
96 172 MS3 R.Egington Leander Club 23:57.96
97 105 MO G.Byrne University College, Cork 23:58.47
98 58 MS3 (LWT) R.Kelsey University of East Anglia Boat Club 23:58.87
* 99 411 MJ15 O.Newton Westminister School Boat Club 23:58.91
100 64 MS3 B.Castle Marlow 23:59.47
101 212 MS3 (LWT) T.Granger Rob Roy 23:59.50
102 218 MS3 (LWT) M.Robertson Exeter Rowing Club 24:00.16
103 56 MS2 S.Robson Furnivall Sculling Club 24:00.16
104 16 MS1 J.Nash Lea Rowing Club 24:00.43
105 325 MJR App L.Cairns Globe 24:00.56
106 29 MS1 (LWT) R.Samlman Smith Molesey Boat Club 24:00.56
107 121 MS1 J.F Ewans Upper Thames Rowing Club 24:00.65
108 405 MJR C.R.Hart George Thames Rowing Club 24:01.15
109 240 MN T.Pitt Thames Rowing Club 24:01.38
110 169 MS3 C.Merser Kingston Rowing Club 24:01.51
111 410 MJR App P.Kelly Poplar Blackwall & District 24:02.03
112 330 WO (LWT) H.Mangan Runcorn Rowing Club 24:02.41
* 113 347 WS2 E.Butler-Stoney Wallingford Rowing Club 24:02.56
114 97 MS2 (LWT) J.Precelton London Rowing Club 24:02.69
115 19 MS2 Sp R.Woods Royal Airforce 24:02.72
116 165 MS2 (LWT) S.J Suthers King’s School Rochester Boat Club 24:02.81
117 412 MJ15 P.Smith Willis Henley Rowing Club 24:03.81
118 250 MN A.White Henley Rowing Club 24:04.31
119 125 MS1 C.A.Maby Thames Rowing Club 24:04.58
120 76 MN S.Loizou Natwest Rowing Club 24:05.94
121 379 MVC R.W.Riley Lea Rowing Club 24:06.44
122 50 MVB R.Stephens Henley Rowing Club 24:06.44
123 499 MVD A.P.Gait Kingston Rowing Club 24:06.82
124 65 MVB K.Langley Mortlake, Anglian & Alpha 24:06.84
125 62 MS3 (LWT) P.Taylor Grosvenor Rowing Club 24:07.18
126 183 MS3 T.Bray Molesey Boat Club 24:07.28
127 102 MS1 M.Everington Walton Rowing Club 24:07.47
128 60 MS2 D.Ribbens Bewl Bridge Rowing Club 24:07.70
129 31 MVC T.Moisley Vesta 24:07.94
130 92 MS2 A.Speechly Warwick Boat Club 24:08.37
131 150 MS2 H.Jones Quintin Boat Club 24:08.94
132 145 MS2 S.Burcham City of Bristol Rowing Club 24:10.28
133 176 MS3 J.A Naylor Sons of The Thames 24:10.57
134 143 MS2 W.Tilbury Vesta 24:11.00
135 53 MN M.Guy Thames Rowing Club 24:11.20
136 157 MS2 P.A.Walker Dart Totnes Amateur Rowing Club 24:11.87
137 41 MS3 T.Donovan Runcorn Rowing Club 24:11.88
138 78 MN T.Marshall Tideway Scullers 24:12.02
139 52 MVC D.W.Currie Llandaff 24:12.03
140 307 MN Sp E.M.McLeod Army Rowing Club 24:12.34
141 236 MN R.Marcus Thames Rowing Club 24:12.37
142 213 MS3 (LWT) C.Phillips Clydesdale Amateur Rowing Club 24:12.38
143 202 MS3 J.Pilgrim Morris London Rowing Club 24:12.78
144 373 MVC K.Dentith Exeter Rowing Club 24:12.91
145 315 MVA R.White Quintin Boat Club 24:13.06
146 278 MN T.R Knowles Staines Boat Club 24:13.56
147 35 MS2 R.Hartman Thames Rowing Club 24:14.50
148 227 MN R.Columbine London Rowing Club 24:14.70
149 171 MS3 J.Davison Thames Rowing Club 24:14.97
150 306 MN R.Hardy Kings College London Boat Club 24:15.19
151 207 MS3 M.Trundle Tideway Scullers 24:15.60
152 194 MS3 T.E Kelly Llandaff 24:15.66
* 153 81 WVB S.Appleboom Mortlake, Anglian & Alpha 24:15.74
154 67 MS2 N.Fenn Bewl Bridge Rowing Club 24:16.62
* 155 359 WVA A.Granger Wallingford Rowing Club 24:17.07
156 77 MVC G.K.lloyd Upper Thames Rowing Club 24:17.12
157 187 MS3 M.Davies Barn Elms 24:17.25
158 269 MN C.Harrison Vesta 24:17.41
159 73 MS2 (LWT) N.West Walton Rowing Club 24:17.44
160 84 MN J.Orme University of East Anglia Boat Club 24:18.22
161 251 MN C.Alexander Tideway Scullers 24:18.22
162 197 MS3 N.Mcdonald Grosvenor Rowing Club 24:19.25
163 74 MS3 (LWT) D.MacIntyre Wallingford Rowing Club 24:19.28
* 164 505 MVE T.Lincoln Henley Rowing Club 24:20.38
165 394 MJ15 L.Zakzrewski Tideway Scullers 24:21.00
166 134 MS1 D.B.S Casey Bradford On Avon 24:21.25
167 305 MN J.Hopkins Kings College London Boat Club 24:22.97
168 193 MS3 A.J.Kelly Llandaff 24:23.21
169 38 MVC C.Harrison Quintin Boat Club 24:23.84
170 83 MS3 R.Hawkins Tideway Scullers 24:23.90
171 510 MVE D.Findlay Quintin Boat Club 24:24.04
172 362 MVC S.Bank Thames Tradesmen 24:24.09
173 44 MS1 A Hoctor-Duncan Thames Rowing Club 24:24.12
174 91 MVB P.J.V Taylor Auriol Kensington Rowing Club 24:24.84
175 319 MVB M.Hyndman Lea Rowing Club 24:25.16
176 89 MS1 P.Johnston Royal Chester Rowing Club 24:25.91
177 409 MJR App R.Dwan Poplar Blackwall & District 24:26.40
178 63 MN F.G.J.Brown Tortoise Rowing Club 24:26.69
179 174 MS3 P.Jenks Oxford & District Sculling Centre 24:26.84
* 180 331 WS1 L.Carey Tideway Scullers 24:27.50
181 211 MS3 (LWT) R.Eaton Exeter Rowing Club 24:27.63
182 127 MS1 S.Sangster Star Rowing Club 24:27.85
183 86 MVB F.T Raschke Auriol Kensington Rowing Club 24:28.21
184 343 WS2 B.Snaith Grosvenor Rowing Club 24:28.28
* 185 479 WJR F.Bertram Wycliffe Sculling Centre 24:28.38
186 349 WS2 (LWT) S.Hutcings Globe 24:28.40
187 138 MS2 C.Boon Weybridge Rowing Club 24:28.74
188 382 MVC Sp M.Heron Army Rowing Club 24:29.27
189 294 MN J.Smallwood Exeter Rowing Club 24:30.10
190 128 MS1 E.Jewels Quintin Boat Club 24:30.76
191 224 MN M.Cape Tideway Scullers 24:31.12
* 192 337 WS1 (LWT) M.Taylor Star Rowing Club 24:31.34
193 100 MS2 (LWT) A.E.Moule Sudbury Rowing Club 24:32.57
194 274 MN J.Fickling Southampton University Boat Club 24:32.91
195 167 MS3 K.Almand Quintin Boat Club 24:33.32
196 344 WS2 S.Kyle Mortlake, Anglian & Alpha 24:33.34
197 384 MJ16 J.Summerfield Westminister School Boat Club 24:33.46
198 123 MS1 T.Flemming York City Rowing Club 24:33.47
199 82 MS2 (LWT) S.Baringer Star Rowing Club 24:33.59
200 43 MN S.Hermes Burway Rowing Club 24:33.64
201 332 WS1 L.Gatherer Castle Semple Rowing Club 24:33.94
202 217 MS3 (LWT) A.Cruickshank Leander Club 24:34.63
203 166 MS3 R.Alexander Broxbourne 24:34.77
204 292 MN M.W.Sanders Southampton University Boat Club 24:35.34
205 287 MN J.Raffin Molesey Boat Club 24:36.06
206 225 MN T.M Cembald Weybridge Rowing Club 24:36.35
* 207 326 WO S.O’Brien Commercial Rowing Club 24:36.69
208 80 MS1 P.Schumacher City of Oxford 24:36.72
209 320 MVB D.Millbourn Quintin Boat Club 24:36.97
210 323 MVB K.K.C.Skuse Warwick Boat Club 24:37.15
211 48 MVB R.Thiemann Walton Rowing Club 24:37.35
212 101 MS3 M.Howe Grosvenor Rowing Club 24:38.15
213 106 MO C Cooper Durham Amateur Rowing Club 24:39.00
214 69 MS3 M.Waddington Vesta 24:39.10
215 132 MS1 (LWT) C.T Ferris Thames Tradesmen 24:39.56
216 59 MVD A.Almand Quintin Boat Club 24:39.72
217 340 WS2 S.Crump Hereford 24:40.25
218 255 MN N.Bird Maidstone Invicta Rowing Club 24:40.47
219 476 MN M.Broukaret Phoenix Rowing Club 24:40.50
220 94 MVB N.Gittins Quintin Boat Club 24:40.56
221 440 WVB N.Dale Tideway Scullers 24:41.59
222 18 MO P.Cobbett Walton Rowing Club 24:42.54
223 239 MN J.Pert Kingston Rowing Club 24:42.68
224 214 MS3 (LWT) D.J Steele Stratford Upon Avon Boat Club 24:43.94
225 54 MS1 (LWT) A.Johnson Nithsdale Amateur Rowing Club 24:43.94
226 291 MN J.Roycroft Oxford & District Sculling Centre 24:44.86
227 318 MVB W.Hewilt Molesey Boat Club 24:45.53
228 252 MN C.Artaud Aviron Marne Joinville 24:46.24
229 272 MN M.A.Ingham Kingston Rowing Club 24:47.44
230 206 MS3 D.Taunton Southampton University Boat Club 24:47.81
231 368 MVC G.Peel Thames Tradesmen 24:48.22
232 256 MN J.Brown Thames Rowing Club 24:49.00
233 491 MVD I.Giuliani Henley Rowing Club 24:51.00
234 90 WS1 A.Watt Clydesdale Amateur Rowing Club 24:51.22
235 85 MVD R.Swift Tideway Scullers 24:51.63
236 110 MO D.Telev Sons of The Thames 24:52.03
237 372 MVC M.Cook Quintin Boat Club 24:52.52
238 279 MN J.M.Anisley Watson Henley Rowing Club 24:52.81
239 173 MS3 Sp T Ellis Royal Airforce 24:52.90
* 240 433 WS3 (LWT) J.C.E.Smith Thames Rowing Club 24:53.00
241 99 MS2 R.Pinkney Tideway Scullers 24:53.24
242 184 MS3 A.R.Cassidy U.L..Tyrian B.C. 24:54.28
243 402 MJR J.Cockburn Westminister School Boat Club 24:54.37
* 244 470 WN R.S.Dickins Durham Amateur Rowing Club 24:54.88
245 335 WS1 (LWT) K.Faulkner Mortlake, Anglian & Alpha 24:55.13
246 492 MVD G.Davidson City of Bristol Rowing Club 24:55.40
247 377 MVC S.Prince Vesta 24:55.52
248 296 MN M.Sumpton Thames Rowing Club 24:55.72
249 170 MS3 I.P.Cranna Vesta 24:57.35
250 260 MN R.Davies Quintin Boat Club 24:57.50
251 280 MN M.J Gifford Caius Boat Club 24:57.59
252 275 MN J.Johnston Vesta 24:58.12
253 51 MVD S.Morris Wallingford Rowing Club 24:58.28
254 501 MVE G.Leggett Tideway Scullers 24:59.81
255 87 MS3 (LWT) G.Bailey Kingston Rowing Club 24:59.93
256 504 MVE R.Mears Lea Rowing Club 25:00.46
257 293 MN S.Scott Reading Rowing Club 25:00.47
258 389 MJ16 J.Holborn Westminister School Boat Club 25:00.94
* 259 515 MVF K.Williams Mortlake, Anglian & Alpha 25:01.22
260 33 MS1 S.Morgan Cygnet Rowing Club 25:02.56
* 261 419 WS3 A.McClung Furnivall Sculling Club 25:03.02
262 191 MS3 M.Hogben Vesta 25:03.75
263 95 MVC C.G Bowman Molesey Boat Club 25:04.18
264 348 WS2 S.Jones Nottingham Boat Club 25:04.22
265 201 MS3 C.G P.Febery Gloucester 25:04.87
266 161 MS2 (LWT) S.Walker Grosvenor Rowing Club 25:04.90
267 93 MS3 M.Allwood Grosvenor Rowing Club 25:05.84
268 352 WS2 (LWT) N.White Mortlake, Anglian & Alpha 25:05.94
269 126 MS1 C.Emmerson Star Rowing Club 25:06.19
270 247 MN D.Stanhope Grosvenor Rowing Club 25:06.50
271 45 MVA J.Holohan Leicester Rowing Club 25:07.82
272 351 WS2 (LWT) E.Law Clydesdale Amateur Rowing Club 25:07.88
273 427 WS3 K.K.Leth Jensen Danske Studenters Ro Klub 25:08.22
274 96 MN W.Smith Thames Rowing Club 25:08.44
275 467 WN L.Griffin Thames Rowing Club 25:09.56
276 149 WS2 E.Huntington Lea Rowing Club 25:09.97
277 446 WVB L.Baguley Thames Rowing Club 25:10.06
278 345 WS2 L.Brown Warwick Boat Club 25:11.88
279 309 MN A.Rigby Nottingham Britannia Rowing Club 25:12.41
280 308 MN Sp G.Osbourne Army Rowing Club 25:12.53
281 313 MVA D.Evans Royal Chester Rowing Club 25:14.75
282 284 MN P.O’Neilly Walton Rowing Club 25:14.85
283 392 MJ16 G.A.Vaizey Dulwich College 25:15.43
284 152 WS2 E.Murray Walbrook & Royal Canoe Club 25:15.84
285 376 MVC S.O’Shea Lea Rowing Club 25:16.13
286 265 MN N.Gower Weybridge Rowing Club 25:16.47
287 254 MN J.E.Bartells Star Rowing Club 25:16.81
288 208 MS3 H.Twigger Nottingham Boat Club 25:16.88
289 366 MVC P.Knowles Henley Rowing Club 25:17.20
290 327 WS1 (LWT) R.Frost Thames Rowing Club 25:18.34
* 291 517 MVG D.Gramolt Tideway Scullers 25:18.37
292 220 MS3 (LWT) R.Ward Broxbourne 25:19.06
293 353 WS2 (LWT) A.C.Holmes Warwick Boat Club 25:19.56
294 147 MS2 J.Foster Stratford Upon Avon Boat Club 25:21.31
295 457 WN V Alexander Molesey Boat Club 25:21.63
296 146 MS2 B.Carter Nottingham & Union Rowing Club 25:22.03
297 371 MVC N.Allen Vesta 25:25.00
298 182 MS3 T.Bishop London Rowing Club 25:26.00
299 263 MN B.D.Dunbar Kingston Rowing Club 25:26.59
300 378 MVE A.Tucker Vesta 25:26.69
301 310 MN Sp M.Schofield Royal Engineers Rowing Club 25:27.22
302 46 MS3 J.Fricker York City Rowing Club 25:27.78
303 432 WS3 (LWT) E.M.Pincnos Thames Rowing Club 25:27.84
304 277 MN M.Knight Grosvenor Rowing Club 25:28.22
305 68 MN S.Barker London Rowing Club 25:28.35
306 333 WS1 G.Thomas Ironbridge Rowing Club 25:28.69
307 338 WS2 K.Saunders HSBC 25:29.63
308 436 WS3 (LWT) C.Bell Sawer Thames Rowing Club 25:30.69
309 481 WJR K.Greaves Headington School, Oxford 25:30.91
310 507 MVE R.Weldon Mortlake, Anglian & Alpha 25:31.50
311 503 MVE A.N.Knight Vesta 25:31.55
312 79 MS1 S.Aquilina Kingston Rowing Club 25:31.62
313 140 MS2 S Lawson Northampton 25:32.15
314 186 MS3 N.Cook Grosvenor Rowing Club 25:32.91
315 438 WS3 J.Lewis Llandaff 25:33.00
316 435 WS3 (LWT) K.Jafuate Thames Rowing Club 25:34.10
317 480 WJR J.Strickland Wycliffe Sculling Centre 25:34.66
318 259 MN R.Clissold-Vasey Furnivall Sculling Club 25:35.34
319 297 MN C.Taylor Southampton University Boat Club 25:35.90
320 452 WN R.Caroe Tideway Scullers 25:37.32
321 264 MN S.Gibbons Furnivall Sculling Club 25:37.78
322 148 MS2 T.Haggith Poplar Blackwall & District 25:38.03
323 226 MN B.Chapman Grosvenor Rowing Club 25:38.41
324 316 MVB M.Carr Quintin Boat Club 25:38.44
325 404 WS2 (LWT) V.Filsell Vospers Amateur Rowing Club 25:38.72
326 511 MVF M.E.Gaylard London Rowing Club 25:39.12
327 231 MN R.A.Hosking Tideway Scullers 25:40.84
328 122 MS1 C.Reed Broxbourne 25:41.93
329 360 WVA R.Davey Hereford 25:42.25
330 346 WS2 J.Apps Nottingham Britannia Rowing Club 25:43.44
331 420 WS3 (LWT) C.H.Birch Kingston Rowing Club 25:43.69
332 336 WS1 (LWT) E.McKenzie Thames Rowing Club 25:45.15
* 333 485 WJ16 A.E.H.Salt Stratford Upon Avon Boat Club 25:46.37
334 416 WS3 H.Watson Weybridge Ladies 25:46.68
335 437 WS3 (LWT) L.White Nottingham Britannia Rowing Club 25:46.87
336 298 MN O.Tucker Furnivall Sculling Club 25:50.02
337 300 MN T Wathen Vesta 25:50.18
338 290 MN K.Robinson Stratford Upon Avon Boat Club 25:50.68
339 512 MVF F Webb Quintin Boat Club 25:51.00
340 385 MJ16 R.Taylor Grange School Rowing Club 25:51.61
341 178 MS3 B.Ulliot Oxford & District Sculling Centre 25:53.49
342 429 WS3 (LWT) C.Kelly Tideway Scullers 25:54.34
343 434 WS3 (LWT) R.Wright Thames Rowing Club 25:54.40
344 483 WJ16 R.Bates Headington School, Oxford 25:58.15
345 423 WS3 S.Horrocks Leicester Rowing Club 25:58.85
346 414 WS3 J.Gray Hereford 25:59.06
347 295 MN D.H.C.Smith Sons of The Thames 26:02.16
348 361 WVA Sp L.A.Clinton Royal Navy 26:02.59
349 139 MS2 A.T Donaldson London Rowing Club 26:03.78
350 363 MVC D.England Walton Rowing Club 26:05.34
351 506 MVE S.N.Jackson Cygnet Rowing Club 26:05.68
352 241 MN R.Purkiss Vesta 26:07.78
353 451 WN A.Wood Tideway Scullers 26:08.50
354 500 MVE R.Potter Trafford Rowing Club 26:10.31
355 393 WN R.Painter Exeter Rowing Club 26:11.31
356 282 MN T Meade Weybridge Rowing Club 26:13.91
357 367 MVC A.Papaioannou Pengwern Boat Club 26:14.28
358 441 WVB V.Snewin Furnivall Sculling Club 26:14.78
359 245 MN Sp P.Sobers Royal Airforce 26:15.37
360 471 WN J.Medley Stratford Upon Avon Club 26:15.96
361 356 WVA H.Miller Lea Rowing Club 26:16.01
* 362 488 WJ15 G.Percy Grange School Rowing Club 26:16.28
363 288 MN T.Regan Sons of The Thames 26:17.87
364 520 MVG K.J.Brown Henley Rowing Club 26:18.09
365 494 MVD C.J.D.George Thames Rowing Club 26:18.32
* 366 450 WVC A.Cox Walbrook & Royal Canoe Club 26:18.91
367 430 WS3 (LWT) C.Cook Grosvenor Rowing Club 26:20.07
368 408 WJR A.Theophilus Westminister School Boat Club 26:22.59
369 199 MS3 N.A.Morton Bradford On Avon 26:24.78
370 444 WVB J.Wood Exeter Rowing Club 26:25.16
371 141 MS2 S.Pratiey Kingston Rowing Club 26:26.43
372 181 MS3 Sp I.Berry Royal Airforce 26:26.83
373 203 MS3 E.Shirley Worcester Rowing Club 26:27.07
374 498 MVD P.Anisley Watson Henley Rowing Club 26:31.25
375 395 MJ15 T.G.Cannon Dulwich College 26:32.91
376 375 MVC P.Moss Henley Rowing Club 26:33.12
377 271 MN T.J.Howe Tideway Scullers 26:33.35
378 185 MS3 F.Coll Reading Rowing Club 26:33.50
379 462 WN Z.Williams Mortlake, Anglian & Alpha 26:34.10
380 246 MN Sp J.Sockell Royal Airforce 26:34.56
381 509 MVE B.Gorringe Walton Rowing Club 26:35.35
382 431 WS3 (LWT) D.J.L.Kembly Thames Rowing Club 26:35.58
383 477 WN K.Litherland Leicester Rowing Club 26:35.84
384 151 MS2 R.D.M Metcalf London Rowing Club 26:37.75
385 465 WN E.Dirks Auriol Kensington Rowing Club 26:38.82
386 144 MS2 (LWT) M.Watson Leicester Rowing Club 26:39.04
387 237 MN Sp C.Morril Royal Airforce 26:40.47
* 388 396 MJ14 A.Hogsbjerg Sudbury Rowing Club 26:42.06
* 389 490 WJ14 H.Faux Headington School, Oxford 26:43.53
390 513 MVF J.McKerrell Vesta 26:43.59
391 454 WN V.Vivan Vesta 26:44.09
392 179 MS3 M.Yeomans Loch Lomond Amateur Rowing Club 26:44.22
393 459 WN T.S.Ali Lea Rowing Club 26:44.22
394 267 MN Sp G.Hannaford Royal Airforce 26:46.47
395 482 WJ16 R.Marsden Headington School, Oxford 26:48.16
396 447 WVB F.E Murray Aberdeen Boat Club 26:49.22
397 445 WVB J.Watson Auriol Kensington Rowing Club 26:52.12
398 303 MN J.Wiggins Bradford On Avon 26:54.67
399 234 MN P.Lincoln Sons of The Thames 26:58.81
400 502 MVE P.Collyer Eton Excelsior 27:01.41
401 521 MVG H.Davy Quintin Boat Club 27:04.85
402 358 WVA K.Pirie Aberdeen Boat Club 27:06.13
403 421 WS3 E.Taylor Thames Rowing Club 27:07.44
404 466 WN S.Carstensen Sons of The Thames 27:07.50
405 464 WN R.Twentyman Barnes Bridge Ladies Rowing Club 27:10.66
406 449 WVC M.Jameson Birmingham Rowing Club 27:11.47
407 341 WS2 J.Gardens Weybridge Ladies 27:14.25
408 425 WS3 C.Hocking Henley Rowing Club 27:19.97
409 258 MN J.Clarke Rob Roy 27:20.06
410 281 MN B.Martins Aberdeen Boat Club 27:25.95
411 222 MN F Bilau Aviron Marne Joinville 27:26.68
412 417 WS3 C.Kinsey Vesta 27:28.00
413 460 WN T.McGinnley Lea Rowing Club 27:29.43
414 516 MVF M.J.A.Lepper Auriol Kensington Rowing Club 27:30.63
415 458 WN J.Hawkins Furnivall Sculling Club 27:33.19
416 525 MVE G.Shreeve Horeseferry Rowing Club 27:35.53
417 468 WN K.Ward Thames Rowing Club 27:38.28
418 424 WS3 E.Scott Ironbridge Rowing Club 27:41.21
419 508 MVE R.G.Lebentz Auriol Kensington Rowing Club 27:41.69
* 420 523 MVH R.F.Wilson Maidenhead Rowing Club 27:41.78
421 487 WJ16 L.McGrillen Sudbury Rowing Club 27:41.81
422 248 MN R.Weaver Southampton University Boat Club 27:45.34
423 461 WN S.Cook Gloucester Rowing Club 27:45.91
424 495 MVD N.De Cata Walton Rowing Club 27:47.66
425 448 WVB J.Moses Capital Rowing Centre 27:51.84
426 456 WN N.Smith Gravesend Rowing Club 27:53.41
427 228 MN P.L.H.Dale Thames Rowing Club 27:57.26
428 428 WS3 (LWT) K.Calvert-Ansari Tideway Scullers 27:57.97
429 497 MVD P.H.C.Mordue Ancholme Rowing Club 28:04.10
430 518 MVG R.Potter Bewdley Rowing Club 28:04.34
431 273 MN R.S.Ismail Auriol Kensington Rowing Club 28:11.81
432 453 WN L.Seymour Weybridge Ladies 28:13.50
433 357 WVA N.Chambers Aberdeen Boat Club 28:21.13
434 524 MVH B.Wills Auriol Kensington Rowing Club 28:38.70
435 484 WJ16 E.Best Stratford Upon Avon Boat Club 28:45.28
436 489 WJ15 A.Salt Stratford Upon Avon Boat Club 28:54.53
437 383 MJ16 A.Holdstock Gravesend Rowing Club 29:05.66
438 455 WN S.Small Vesta 29:23.66
439 519 MVG M.Pullen Gravesend Rowing Club 29:29.28
440 469 WN C.Hendry Birmingham Rowing Club 30:00.13
17 MS1 (LWT) P.Goodchild Auriol Kensington Rowing Club NRO
21 MS2 (LWT) J Curran Kingston Rowing Club NRO
49 MS3 C.Croll Vesta NRO
72 MO P.Ord Durham Amateur Rowing Club NRO
98 MS1 L.Saunders Lowestoft NRO
175 MS3 J.Malhi Quintin Boat Club NRO
230 MN C.Froggatt Bewl Bridge Rowing Club NRO
399 MJR G.Shaw Clydesdale Amateur Rowing Club NRO
443 WVB H.Cook Mortlake, Anglian & Alpha NRO
463 WN L.Norris Barnes Bridge Ladies Rowing Club NRO
1 MO (LWT) G.C Monnickendam Notts County DNS
7 MO M.Hunter Leander Club DNS
27 MS2 B.Crawford Thames Rowing Club DNS
28 MVB I.Roots Mortlake, Anglian & Alpha DNS
36 MS2 (LWT) N.Adams Nottingham & Union Rowing Club DNS
40 MS2 C.Troy Nottingham & Union Rowing Club DNS
42 MJR D.Currie Wycliffe Sculling Centre DNS
75 MS3 T.Chambers Sudbury Rowing Club DNS
88 MVD I.D.Andrews Thames Tradesmen DNS
109 MO R.McKenzie Twickenham Rowing Club DNS
114 MO (LWT) J.Lindsay-Finn Notts County DNS
115 MO (LWT) N.Monahan Notts County DNS
116 MO (LWT) G.Towey Notts County DNS
117 MO (LWT) N Byrne Notts County DNS
129 MS1 G.Clack Durham Amateur Rowing Club DNS
137 MS1 (LWT) G.Johnson Thames Tradesmen DNS
154 MS2 E.Sawday Bewl Bridge Rowing Club DNS
156 MS2 P.Taylor Reading Rowing Club DNS
159 MS2 M.Worley Tideway Scullers DNS
177 MS3 D.A Reed Thames Tradesmen DNS
195 MS3 S.Kerr Furnivall Sculling Club DNS
198 MS3 P.Molyneux Southampton Coalporters Amateur DNS
205 MS3 M.C.Stout Nottingham Boat Club DNS
209 MS3 S.Wall Gravesend Rowing Club DNS
221 MN P.Baldwin Vesta DNS
229 MN G.Duparc-Braham Cygnet Rowing Club DNS
232 MN Sp A.Ivory Royal Airforce DNS
233 MN T.Latter Tideway Scullers DNS
238 MN S.Murby Quintin Boat Club DNS
242 MN P.Reynolds York City Rowing Club DNS
243 MN B.Salem Exeter Rowing Club DNS
244 MN T.Simmons Gravesend Rowing Club DNS
257 MN A.C Hambrook Leander Club DNS
261 MN J.Dean Gravesend Rowing Club DNS
262 MN M.Dixon Lea Rowing Club DNS
268 MN V.Harder Avon County Rowing Club DNS
270 MN W.Herbertson Oxford & District Sculling Centre DNS
276 MN N.Jones Furnivall Sculling Club DNS
285 MN S.Pedieri University of Surrey Boat Club DNS
289 MN D.Rhodes Avon County Rowing Club DNS
302 MN W.D.White Avon and Somerset Police DNS
304 MN C.Wilson Gravesend Rowing Club DNS
317 MVB M.Firminger Quintin Boat Club DNS
321 MVB D.Tracey Cambridge 99 DNS
329 WO (LWT) C.McDougall Smith Kingston Rowing Club DNS
334 WS1 (LWT) K.McPherson Tideway Scullers DNS
339 WS2 R.Andrews Tideway Scullers DNS
342 WS2 P.K.McGaul Avon County Rowing Club DNS
350 WS2 (LWT) P.Senior Avon County Rowing Club DNS
354 WS2 (LWT) P.Harrison Leicester Rowing Club DNS
364 MVC H.G.Etchells Bacre Boat Club DNS
369 MVC G.F Perrin Runcorn Rowing Club DNS
370 MVC M.Stout Nottingham Boat Club DNS
380 MVC H.V.Williams Tideway Scullers DNS
381 MVC N.J.Wylie Cygnet Rowing Club DNS
386 MJ16 A.J.Fulton Dulwich College DNS
388 MJ16 K.Masania Tideway Scullers DNS
398 MJR M.Hullett Poplar Blackwall & District DNS
400 MJR J.Woodrow Westminister School Boat Club DNS
401 MJR D.Barry Westminister School Boat Club DNS
413 WS3 J.Foster Tideway Scullers DNS
415 WS3 N.Hughes Weybridge Ladies DNS
418 WS3 P.Hockley Avon County Rowing Club DNS
422 WS3 G.Wignall Walton Rowing Club DNS
439 WO E.Kennelly Cambridge USA DNS
442 WVB T.Reid Lea Rowing Club DNS
472 WN T.Towner Henley Rowing Club DNS
473 WN R.A.L.Groves Upper Thames Rowing Club DNS
474 WN (LWT) A.Booker Avon County Rowing Club DNS
475 WN (LWT) A.Sirett Phoenix Rowing Club DNS
478 WN (LWT) C.Netherton Rob Roy Boat Club DNS
486 WJ16 M.Brewster Tideway Scullers DNS
493 MVD P.Hogden Exeter Rowing Club DNS
514 MVF B.Robinson Gravesend Rowing Club DNS
522 MVH A.I.Botterill Lea Rowing Club DNS

1999 Results

 

fin Strt Category Name                     Club                          Time
1   4   O     LWT G Monnickendam           Nottinghamshire County RA     00:21:29
2   115 O         A Maher                  Neptune, Dublin               00:21:31
3   2   O         I Watson                 London                        00:21:43
4   3   V.A       G Pooley                 Leander                       00:21:49
5   5   O         Peter Haining            Auriol Kensington             00:21:49
6   9   V.A       M Polkard                Gloucester                    00:21:53
7   26  O         R Briscoe                Leander                       00:21:54
8   6   O  app    M Hunter                 Poplar Blackwall & District   00:21:56
9   35  O         M Chandler               Trafford                      00:22:04
10  8   O         J Kelly                  Tideway Scullers' School      00:22:13
11  114 O         T Larkman                Molesey                       00:22:20
12  7   O         Andrew Van Den Broek     Castle Dore                   00:22:24
13  37  S.2       Jan Svarovsky            Molesey                       00:22:24
14  17  S.2   LWT M Baker                  Leander                       00:22:24
15  19  O     LWT S King                   Kingston                      00:22:27
16  14  O     LWT P R Smith                Glasgow Argonauts             00:22:27
17  15  V.B       M Hackett                Wycliffe College              00:22:27
18  20  S.1       James Nash               Lea                           00:22:28
19  44  S.2   LWT P J Goodchild            Auriol Kensington             00:22:29
20  30  O     LWT P Cobbett                Walton                        00:22:31
21  33  S.1hmf    R Woods                  Royal Air Force               00:22:31
22  41  S.2   LWT Alasdair Stuart          Exeter                        00:22:31
23  47  S.3       J Curran                 Kingston                      00:22:32
24  163 S.2   LWT D Taylor                 Loch Lomond                   00:22:33
25  11  S.1       S Fowler                 Crabtree                      00:22:34
26  12  S.1   LWT D Clinton                Vesta                         00:22:34
27  22  O     LWT P Hone                   Vesta                         00:22:34
28  25  V.A       Robert Wilson            Henley                        00:22:34
29  29  V.B       D Jillings               Molesey                       00:22:36
30  24  S.2       B D Crawford             Thames                        00:22:37
31  150 S.2   LWT M Duffy                  City of Bristol               00:22:37
32  10  V.B       Ian Roots                Mortlake Anglian and Alpha    00:22:38
33  162 S.2   LWT Richard Smalman Smith    Hampton School                00:22:40
34  270 JNR       S Pugh                   Walton                        00:22:40
35  23  NOV       A Skinner                Vesta                         00:22:41
36  28  V.C       T Molsley                Vesta                         00:22:41
37  314 V.C       I Pritchard              Thames                        00:22:41
38  76  JNRapp    R Hunter                 Poplar Blackwall & District   00:22:42
39  52  S.1       Steve Morgan             Cygnet                        00:22:43
40  153 S.2   LWT Robin Griffiths          Walton                        00:22:46
41  31  NOV       R Hartman                Thames                        00:22:47
42  38  S.1       Miles Kelly              Star                          00:22:47
43  177 S.3   LWT Nathan Adams             Nottingham & Union            00:22:49
44  257 NOV       P J Turner               Twickenham                    00:22:50
45  55  V.C       C Harrison               Quintin                       00:22:50
46  21  V.B       J Baker                  Warwick                       00:22:51
47  54  S.1       T Rogers                 Vesta                         00:22:52
48  256 NOV       Colin Troy               Nottingham & Union            00:22:52
49  49  S.3       T F Donovan              Runcorn                       00:22:52
50  32  JNR       D Currie                 Wycliffe College              00:22:52
51  267 JNR       S Hermes                 Burway                        00:22:52
52  57  V.E       A V Cooke                Minerva Bath                  00:22:53
53  127 S.1       A Hoctor-Duncan          Thames                        00:22:53
54  131 S.1   LWT Colin Pow                Aberdeen Boat Club            00:22:54
55  180 S.3   LWT C. Graham                Nottingham & Union            00:22:55
56  89  V.A       Joe Holohan              Nottingham & Union            00:22:56
57  39  S.3       J Fricker                York City                     00:22:58
58  133 JR        Scott Taylor             Star                          00:22:59
59  197 S.3       Richard O'Kendan         Nottingham & Union            00:23:00
60  18  S.2       H Mackworth Praed        Auriol Kensington             00:23:00
61  40  S.2       R Thiemann               Walton                        00:23:00
62  62  NOV       Carl Croll               Vesta                         00:23:01
63  119 O         Roger Stephens           Henley                        00:23:01
64  389 V.E       S R Morins               Individual                    00:23:02
65  61  V.C       D Currie                 Llandaff                      00:23:02
66  121 O         Justin Wood              Reading                       00:23:02
67  53  S.3       M Guy                    Thames                        00:23:02
68  124 S.1   LWT T Dorrell                Stourport                     00:23:03
69  129 S.1       A Johnson                Nithsdale                     00:23:03
70  145 S.2       Guy Blanchard            Vesta                         00:23:04
71  120 O     LWT T Webber                 Nottinghamshire County RA     00:23:05
72  45  V.C       D E Clarke               Walton                        00:23:06
73  203 S.3       Stephen Robson           Furnivall                     00:23:06
74  118 O         E R Sims                 Maidenhead                    00:23:07
75  58  J16       Dave McNeil              Aberdeen Schools RA           00:23:08
76  235 NOV       A Green                  Thames                        00:23:09
77  191 S.3       M Kendrew                Thames                        00:23:10
78  64  S.3       P Darvill                Minerva Bath                  00:23:11
79  126 S.1       J Ferrario               Sons of the Thames            00:23:12
80  242 NOV       Richard Kersey           University of East Anglia     00:23:13
81  147 S.2       D Bushnell               Leander                       00:23:13
82  66  V.D       A Almand                 Quintin                       00:23:14
83  160 S.2       D Ribbens                Bewl Bridge                   00:23:14
84  134 S.1       Stefan Taylor            Star                          00:23:14
85  65  S.2   LWT Richard Young            Putney Town                   00:23:14
86  210 S.3       Tom Woods                London                        00:23:14
87  206 S.3       Paul Taylor              Grosvenor                     00:23:15
88  226 NOV       F Brown                  Vesta                         00:23:15
89  234 NOV       D Froud                  Cardiff Universities          00:23:16
90  405 S.3       B. Castle                Bedford                       00:23:17
91  46  V.B       L K Langley              Putney Town                   00:23:17
92  130 S.1       A Pengilly               Bewl Bridge                   00:23:19
93  70  S.2       D Sigwick                Vesta                         00:23:20
94  78  V.C       J Farrell                Tideway Scullers' School      00:23:20
95  63  S.2       N Fenn                   Bewl Bridge                   00:23:20
96  139 S.2       A Geall                  Minerva Bath                  00:23:21
97  224 NOV       S Barker                 London                        00:23:21
98  42  S.3       M Waddington             Vesta                         00:23:21
99  269 JNR       Matt Pinckney            Tideway Scullers' School      00:23:23
100 94  S.1       R Wheeler                Walbrook & Royal Canoe Club   00:23:24
101 128 S.1       H Janich                 Bewl Bridge                   00:23:25
102 77  O         P Ord                    Durham                        00:23:25
103 207 S.3   LWT N West                   Walton                        00:23:25
104 98  S.3   LWT D Macintyre              Tideway Scullers' School      00:23:27
105 83  S.3       T M Chambers             Sudbury                       00:23:27
106 244 NOV       S Loizou                 NatWest                       00:23:27
107 167 S.2       William White            Royal Chester                 00:23:28
108 181 S.3       S Burcham                City of Bristol               00:23:29
109 34  V.C       Graham Lloyd             Upper Thames                  00:23:30
110 245 NOV       T Marshall               Tideway Scullers' School      00:23:30
111 132 S.1   LWT D J W Smith              Nottingham Boat Club          00:23:30
112 185 S.3   LWT J Fagan                  Burton Leander                00:23:30
113 50  V.D       R Gullett                Thames                        00:23:31
114 262 V.B       N Kippin                 Norwich                       00:23:31
115 43  S.1       S Aquilina               Kingston                      00:23:31
116 140 S.2       P Schumacher             City of Oxford                00:23:31
117 51  W.O   LWT Sue Appleboom            Mortlake Anglian and Alpha    00:23:33
118 310 V.C       J Dwaw                   Poplar Blackwall & District   00:23:33
119 111 O         S C Collins              London                        00:23:37
120 143 S.2       Simon Barringer          Star                          00:23:37
121 122 S.1       Ross Barnes              Worcester                     00:23:37
122 96  S.3       R Hawkins                Tideway Scullers' School      00:23:37
123 251 NOV       W Presley                Thames                        00:23:38
124 406 V.C       R. Davies                ISCA                          00:23:38
125 228 NOV       Ian Cheyne               Auriol Kensington             00:23:39
126 248 NOV       James Orme               University of East Anglia     00:23:39
127 68  V.D       Roger Swift              Furnivall                     00:23:41
128 79  NOV       R T Rasschke             Auriol Kensington             00:23:41
129 223 NOV       G J Bailey               City of Bristol               00:23:43
130 404 MN        R. Wlosinski             Vesta                         00:23:43
131 81  V.C       I D Andrews              Thames Tradesmen's RC         00:23:43
132 136 S.1   LWT A Wells                  Burway                        00:23:43
133 75  S.1       P R Johnstone            Royal Chester                 00:23:44
134 298 WS2       A Watt                   Clydesdale                    00:23:44
135 80  V.B       P J V Taylor             Auriol Kensington             00:23:44
136 123 S.3       N. George                Warwick                       00:23:45
137 102 S.2       A Speechly               Warwick                       00:23:46
138 82  V.B       M Harden                 Thames Tradesmen's RC         00:23:47
139 178 S.3       Mike Allwood             Grosvenor                     00:23:48
140 320 J15       Peter Gostling           Sudbury                       00:23:49
141 90  S.1       S Baldwin                Sons of the Thames            00:23:50
142 72  V.B       Nick Gittins             Quintin                       00:23:50
143 308 V.C       C G Bowman               Molesey                       00:23:51
144 254 NOV       W Smith                  Thames                        00:23:52
145 200 S.3   LWT Jeremy Precelton         Stratford upon Avon           00:23:52
146 93  S.1       Leonard Saunders         Lowestoft                     00:23:53
147 169 S.3       Richard Coles            Henley                        00:23:54
148 158 S.2       R Lonergan               Sons of the Thames            00:23:54
149 104 S.2       Rob Pinckney             Tideway Scullers' School      00:23:55
150 97  S.2   LWT Antony Moule             Sudbury                       00:23:55
151 189 S.3       Mike Howe                Grosvenor                     00:23:57
152 125 S.1   LWT M Everington             Walton                        00:23:58
153 60  S.2   LWT T Ford                   Norwich                       00:24:00
154 95  S.1       I Clarke                 Stourport                     00:24:02
155 154 S.2   LWT T Hessian                Nottinghamshire County RA     00:24:03
156 222 NOV       Omar Alim                Gloucester                    00:24:03
157 276 W.O       C Smith                  Clydesdale                    00:24:05
158 71  V.D       G Potts                  Quintin                       00:24:05
159 137 S.2       C Emmerson               Star                          00:24:05
160 148 S.2       A Delahaye               Warwick                       00:24:06
161 85  S.3       Diccon Haynes            Exeter                        00:24:06
162 252 NOV       J Roberts                Thames                        00:24:06
163 249 NOV       Alastair Peake           Bideford ARC                  00:24:07
164 250 NOV       T Pitt                   Thames                        00:24:08
165 172 S.3       Marek Zakrzewski         Furnivall                     00:24:11
166 91  S.3       I Cranna                 Vesta                         00:24:11
167 231 NOV       Richard Eaton            Exeter                        00:24:11
168 401 WO    LWT R. Doyle                 Thames                        00:24:11
169 69  W.O   LWT N Dale                   Tideway Scullers' School      00:24:12
170 240 NOV       M J Keller               London                        00:24:13
171 260 V.B       Kevin Dentith            Exeter                        00:24:14
172 217 NOVhmf    I Berry                  Royal Air Force               00:24:14
173 179 S.3       T N Arbeid               Birmingham University         00:24:16
174 168 S.2       S Williams               Bewl Bridge                   00:24:16
175 84  S.1   LWT Clive Ferris             Thames Tradesmen's RC         00:24:17
176 107 S.3       Matt Stout               Nottingham Boat Club          00:24:18
177 142 S.2   LWT Dave Evans               Nottingham Boat Club          00:24:18
178 201 S.3       S Purdie                 Sons of the Thames            00:24:18
179 67  NOV       P Jeffreys               Thames                        00:24:19
180 190 S.3       Robert Keeping           Worcester                     00:24:19
181 86  S.3       Steve Kerr               Furnivall                     00:24:22
182 241 NOV       N Keller                 Folkestone                    00:24:23
183 99  V.C       S Banks                  Thames Tradesmen's RC         00:24:23
184 92  V.E       Roger Mears              Lea                           00:24:23
185 225 NOVhmf    M Barnett                Royal Air Force               00:24:24
186 246 NOV       Howard Martin            Leicester                     00:24:24
187 194 S.3       Nigel Lyman              Lowestoft                     00:24:26
188 74  NOV       A White                  Vesta                         00:24:30
189 393 V.F       D Gramolt                Tideway Scullers' School      00:24:30
190 236 NOV       J Harlow                 Vesta                         00:24:30
191 297 WS1   LWT M Taylor                 Star                          00:24:31
192 161 S.2       E Sawday                 Bewl Bridge                   00:24:34
193 216 NOV       T R Knowles              Staines                       00:24:35
194 209 S.3       E Williams               Thames Tradesmen's RC         00:24:36
195 176 S.3       J Malhi                  Quintin                       00:24:38
196 370 V.D       Peter Hogolen            Exeter                        00:24:38
197 315 V.C       H Williams               Tideway Scullers' School      00:24:39
198 313 V.C       Allan Nimmo              London                        00:24:40
199 208 S.3       R White                  Quintin                       00:24:40
200 390 V.E       V B A Temple             Thames                        00:24:40
201 59  V.C       William Riley            Lea                           00:24:40
202 156 S.2       C M Jones                London                        00:24:40
203 170 S.3       Hugh Bantin              Furnivall                     00:24:41
204 184 S.3       Sam Courevitch           Cygnet                        00:24:41
205 255 NOV       David Stanhope           Grosvenor                     00:24:42
206 312 V.C       K J Munro                Clydesdale                    00:24:42
207 196 S.3       P J Molyneux             Southampton Coalporters       00:24:44
208 340 WS3   LWT E Thornhill              Tideway Scullers' School      00:24:46
209 230 NOV       S Crouch                 Trafford                      00:24:46
210 261 V.B       P Hickman                Poplar Blackwall & District   00:24:47
211 381 V.E       Richard Weldon           Horseferry                    00:24:47
212 157 S.2       S Lawson                 Northampton                   00:24:48
213 227 NOV       J Brown                  Sons of the Thames            00:24:49
214 212 NOV       Sean O'Shea              Lea                           00:24:49
215 280 WS2       Susannah Kyte            Mortlake Anglian and Alpha    00:24:49
216 105 WS2   LWT K McPherson              Tideway Scullers' School      00:24:50
217 106 S.3       M Thompson               Warwick                       00:24:50
218 376 V.D       T Bishop                 Quintin                       00:24:52
219 380 V.E       A Tucker                 Vesta                         00:24:52
220 112 O         N B Corbett              Metropolitan Police           00:24:52
221 100 WS1   LWT R Frost                  Thames                        00:24:52
222 350 W.N       A Drake                  Thames                        00:24:53
223 108 S.3       D A Reed                 Thames Tradesmen's RC         00:24:54
224 335 WS3       Andrea McClung           Furnivall                     00:24:55
225 318 J16       L C Shoci                Tideway Scullers' School      00:24:56
226 103 S.2       Nick Herbert             Nottingham & Union            00:24:56
227 278 WS1   LWT Suzanne Hutchings        Globe                         00:24:57
228 149 S.2       A T Donaldson            London                        00:24:57
229 265 V.B       Eddi Shepherd            Mortlake Anglian and Alpha    00:24:57
230 306 V.C       M Cook                   Quintin                       00:24:58
231 219 NOV       J Davison                Thames                        00:24:59
232 309 V.C       K Diamond                Clydesdale                    00:24:59
233 146 S.2       C Burdett                Norwich                       00:24:59
234 173 S.3       Paul Febery              Gloucester                    00:24:59
235 271 JNR       David Steele             Stratford upon Avon           00:25:00
236 238 NOV       M Ingham                 Kingston                      00:25:01
237 253 NOV       Ben Salem                Exeter                        00:25:02
238 391 V.F       M E Gaylard              London                        00:25:05
239 281 WS2       Emma Huntington          Lea                           00:25:07
240 348 W.N       R S Dickens              Clydesdale                    00:25:08
241 182 S.3       Neil Cook                Grosvenor                     00:25:09
242 322 J14       L Zakrzewski             Tideway Scullers' School      00:25:10
243 186 WS1   LWT K Fawkner                Thames Tradesmen's RC         00:25:10
244 377 V.Dhmf    Nigel Knight             Vesta                         00:25:10
245 323 WS3       Theresa Bristow          Nottingham & Union            00:25:11
246 330 WS3   LWT C Bell Sayer             Thames                        00:25:11
247 334 WS3       C Lewis                  Thames                        00:25:12
248 371 V.D       Ian Giuliani             Henley                        00:25:13
249 307 V.C       N Allen                  Vesta                         00:25:15
250 324 WS3   LWT R M Wright               Thames                        00:25:15
251 356 W.N       A Schmiegelow            Thames                        00:25:16
252 358 W.N       Bridget Snaith           Grosvenor                     00:25:16
253 395 V.G       K J Braun                Henley                        00:25:16
254 303 WVA       R Davey                  Hereford                      00:25:17
255 266 V.B       Justin Smallwood         Exeter                        00:25:17
256 218 NOV       R Purkiss                Vesta                         00:25:18
257 202 S.3app    William Ricknet          Globe                         00:25:19
258 291 WS2       E Lee                    Dart (Totnes)                 00:25:20
259 394 V.F       Dej Houston              Auriol Kensington             00:25:20
260 300 WVA       Helen Miller             Lea                           00:25:20
261 286 WS2       Tamsin Brew              Mortlake Anglian and Alpha    00:25:24
262 195 S.3       P Maitland Smith         Sons of the Thames            00:25:25
263 166 S.2       Mike Watson              Leicester                     00:25:25
264 331 WS3   LWT Claire Cook              Grosvenor                     00:25:25
265 397 V.G       Bill Payne               Nottingham Boat Club          00:25:25
266 326 WS3   LWT H E Walkington           Runcorn                       00:25:26
267 138 S.2       Julian Foster            King Edward's Sixth School    00:25:28
268 383 V.E       Neil Jackson             Cygnet                        00:25:28
269 332 WS3       S Larcombe               Minerva Bath                  00:25:30
270 353 WS3       L. Neathercote           Furnivall                     00:25:31
271 329 WS3   LWT Kate Allred              Stratford upon Avon           00:25:31
272 220 NOV       David Smith              Sons of the Thames            00:25:33
273 277 WS1       G Thomas                 Ironbridge                    00:25:33
274 282 WS2   LWT Sasha Andrews            Nottingham Boat Club          00:25:34
275 263 WVB       J Palmer                 Norwich                       00:25:34
276 365 WJR       H Ellison                Wycliffe College              00:25:35
277 402 WN        H. Birch                 Kingston                      00:25:36
278 233 NOV       Gary Filby               Reading                       00:25:39
279 392 V.F       Ken Williams             Horseferry                    00:25:40
280 346 WVB       Elizabeth Pulford        Nottingham & Union            00:25:41
281 204 S.3       E Shirley                Worcester                     00:25:42
282 279 WS1       Fiona Taylor             Leicester                     00:25:45
283 243 NOV       P Lincoln                Sons of the Thames            00:25:45
284 382 V.E       B Gorringe               Walton                        00:25:48
285 187 S.3       S T K Haggith            Poplar Blackwall & District   00:25:50
286 385 V.E       P W Collyer              Eton Excelsior                00:25:51
287 325 WS3hmf    L Clinton                Royal Navy                    00:25:55
288 349 W.N       E Dirks                  Auriol Kensington             00:25:56
289 379 V.D       R Potter                 Trafford                      00:25:57
290 336 WS3   LWT E McKenzie               Thames                        00:25:59
291 341 WS3       H J Watson               Weybridge                     00:25:59
292 285 WS2   LWT Bryony Banks             Stirling ABSC                 00:26:01
293 316 J16       S Brown                  Tideway Scullers' School      00:26:03
294 141 S.2       R D M Metcalf            London                        00:26:07
295 396 V.G       Mike Collier             Nottingham & Union            00:26:09
296 258 V.B       Martin Carr              Quintin                       00:26:10
297 232 NOV       Michael Edmunds          Deben                         00:26:12
298 352 W.N       S Keevil                 Sons of the Thames            00:26:13
299 372 V.D       P Ansley Watson          Walton                        00:26:13
300 369 W15       Alice Salt               Stratford upon Avon           00:26:16
301 175 S.3       F Coll                   Reading                       00:26:17
302 339 WS3       Val Snewin               Furnivall                     00:26:18
303 192 S.3   LWT Peter Ledbrook           Furnivall                     00:26:18
304 344 WVB       H Cook                   Sons of the Thames            00:26:21
305 174 S.3       Peter Taylor             Reading                       00:26:21
306 302 WVA       M E Blytheway            Stourport                     00:26:22
307 363 W.N       Julia Wood               Exeter                        00:26:22
308 388 V.E       J McKerrell              Vesta                         00:26:26
309 328 WS3       G Wignall                Walton                        00:26:28
310 294 WS2       P Letts                  Ancholme                      00:26:30
311 293 WS2   LWT S Letori                 Dart (Totnes)                 00:26:30
312 221 NOV       F Bilau                  Vesta                         00:26:31
313 321 J15       A Waite                  Tideway Scullers' School      00:26:32
314 299 WVA       J S Watson               Auriol Kensington             00:26:32
315 343 WVB       Fiona Murray             Aberdeen Boat Club            00:26:37
316 361 W.N       V Vivian                 Vesta                         00:26:37
317 229 NOV       J Cresser                Dart (Totnes)                 00:26:39
318 351 W.N       K Jafrate                Thames                        00:26:40
319 398 V.H       R F Wilson               Maidenhead                    00:26:43
320 259 V.B       Peter Bain               London                        00:26:49
321 237 NOV       Neil Harris              Bideford ARC                  00:26:50
322 399 V.H       A I Botterill            Lea                           00:26:50
323 378 V.D       P Mordue                 Ancholme                      00:26:57
324 368 W16       R Shaw                   Dart (Totnes)                 00:26:58
325 327 WS3       R Pollard                Putney Town                   00:26:58
326 345 WVB       J Moses                  Capital Rowing Centre         00:26:59
327 337 WS3hmf    A Pollard                Royal Navy                    00:27:06
328 373 V.D       Terence Davey            Deben                         00:27:07
329 384 V.E       Robert Alexander         Deben                         00:27:14
330 367 W16       F Bertram                Wycliffe College              00:27:15
331 338 WS3       G Sawford                Star                          00:27:18
332 387 V.E       M J A Lepper             Auriol Kensington             00:27:27
333 374 V.D       N De Cata                Walton                        00:27:33
334 347 W.N       R Twentyman              Barnes Bridge Ladies          00:27:43
335 400 V.H       E Cove                   Dart (Totnes)                 00:27:49
336 357 W.N       S Small                  Vesta                         00:28:07
337 375 V.H       B Wills                  Auriol Kensington             00:28:18
338 317 J16       K Masania                Tideway Scullers' School      00:34:17
339 213 NOV       C Pike                   Vesta                         00:48:48

 

1998 Results

 

                              FINAL ORDER
S INDICATES OFFICIAL SUBSTITUTION

P INCLUDES PENALTY ADJUSTMENT

Fin Start     Time    Cat     Name                     Club                           
1   114       21 18.9 O       G Searle                 Molesey
(WINNER OF THE OPEN PRIZE)

2   115       21 25.7 O       I Watson                 London
3   2         21 39.6 V.A     G Pooley                 Leander
(WINNER OF THE VETERAN A PRIZE)

4   15        21 44.1 S.1 LWT G Monnickendum           University of London
(WINNER OF THE LIGHTWEIGHT SENIOR 1 PRIZE)

5   108       21 47.0 O       P Haining                Auriol Kensington
6   5         21 52.5 O       D Pattullo               Aberdeen Boat Club
7   19        21 58.1 V.B     R Stanhope               Molesey
(WINNER OF THE VETERAN B PRIZE)

8   10        22 3.4  APP O   M Hunter                 Poplar Blackwall & District
(WINNER OF THE APPRENTICE PRIZE)

9   14        22 4.4  O       A Van Den Broek          Castle Dore
10  229       22 5.4  NOV     M Dodds                  Stirling ABSC
(WINNER OF THE NOVICE PRIZE)

11  127       22 11.3 S.1 LWT J Kelly                  Tideway Scullers' School
12  17        22 13.9 V.A     M Pollard                Gloucester
13  153       22 22.9 S.2 LWT W Suthers                Tideway Scullers' School
(WINNER OF THE LIGHTWEIGHT SENIOR 2 PRIZE)

14  24        22 27.5 S.3 LWT M Hennessy               Tideway Scullers' School
(WINNER OF THE LIGHTWEIGHT SENIOR 3 PRIZE)

15  22        22 27.7 V.B     I Roots                  Mortlake Anglian and Alpha
16  12        22 28.2 S.1     S Fowler                 Thames Tradesmen's RC
(WINNER OF THE SENIOR 1 PRIZE)

17  8         22 28.3 S.1 LWT D Clinton                Vesta
18  123       22 29.3 S.1 LWT S R Collins              Molesey
19  23        22 30.9 O       A Gaylard                London
20  113       22 35.0 O LWT   K Plank                  Stirling ABSC
(WINNER OF THE LIGHTWEIGHT OPEN PRIZE)

21  28        22 37.5 O LWT   P Smith                  Lea
22  25        22 39.4 V.A     M Hackett                Wycliffe College
23  33        22 43.6 V.B     F O'Toole                Commercial Rowing Club Dublin
24  142       22 43.7 S.2     M Baker                  Leander
(WINNER OF THE SENIOR 2 PRIZE)

25  203       22 44.3 S.3     H Tidy                   Nottingham University
(WINNER OF THE SENIOR 3 PRIZE)

26  21        22 44.9 S.2     H Mackworth-Praed        Auriol Kensington
27  35        22 46.6 S.1 LWT S King                   Kingston
28  149       22 47.9 S.2     J Nash                   Lea
29  30        22 50.2 V.B     J Baker                  Warwick
_
30  11        22 50.7 V.A     P Hone                   Vesta
31  29        22 51.7 V.B     N Pepper                 London
32  143       22 52.7 S.2     P Brockway               Vesta
33  66        22 52.8 NOV     A Skinner                Vesta
34  40        22 53.1 O       B D Crawford             Thames

35  187       22 53.2 S.3     C Foinette               University of London
36  44        22 53.4 V.A     R C J Wilson             Henley
37  180       22 57.3 S.3 LWT R Chisholm               Tideway Scullers' School
38  16        22 58.1 W.O     G Batten                 Thames
(WINNER OF THE FIRST WOMANS PRIZE)
(WINNER OF THE WOMANS OPEN PRIZE)

39  7         22 58.9 O       R Briscoe                Leander
40  148       22 59.1 S.2     T Matthews               Leander
41  43        23 .3   V.C     T Moisley                Vesta
(WINNER OF THE VETERAN C PRIZE)

42  278       23 .4   V.B     D Jillings               Molesey
43  18        23 .5   S.1 LWT P Cobbett                Walton
44  126       23 1.6  S.1     R Hartman                Thames
45  27        23 5.1  O       W Downing                University of London Tyrian
46  60        23 5.7  J16     D Currie                 Wycliffe College
(WINNER OF THE JUNIOR UNDER 16 PRIZE)

47  221       23 7.1  NOV     T Bishop                 London
48  31        23 7.2  HMF S.1 R Woods                  Royal Air Force
(WINNER OF THE SERVICES PRIZE)

49  48        23 8.0  S.2     C Berry                  Thames
50  41        23 9.4  V.C     G Lloyd                  Upper Thames
51  285       23 12.1 JNR     A Brown                  Leander
(WINNER OF THE JUNIOR PRIZE)

52  50        23 13.1 O       M Chandler               Trafford
53  131       23 13.9 S.1     M Shimmin                Upper Thames
54  57        23 14.7 S.2     J Svarovsky              Tideway Scullers' School
55  78        23 15.3 S.2 LWT S Suthers                Collingwood College, Durham
56  292       23 15.4 JNR     M Kelly                  Wycliffe College

57  36        23 15.5 S.3     J Fricker                York City
58  59        23 15.8 S.2     R Thieman                Walton
59  70        23 16.9 S.1     S Chesterfield           Nottingham Boat Club
60  293       23 17.5 JNR     A Stuart                 Exeter
61  85        23 17.8 S.3     M Waddington             Vesta

62  56        23 18.2 S.2     S Aquilina               Kingston
63  39        23 18.2 O       P Rees                   Llandaff
64  34        23 18.2 V.B     S Harries                London Welsh
65  279       23 18.4 V.B     W Sadler                 Tyne
66  38        23 20.7 S.2 LWT P Goodchild              Vesta

67  47        23 21.0 V.C     D Clarke                 Walton
68  111       23 21.7 O       L MacLennan              Leander
69  64        23 22.0 V.B     L K Langley              Putney Town
70  124       23 22.6 S.1     J Curran                 Kingston
71  122       23 22.8 S.1     P Cassey                 Bradford on Avon

72  141       23 22.9 S.2     K Almand                 Quintin
73  183       23 24.2 S.3     M Dostal                 Warrington
74